Yatırım yapmaya başla!

2018 Tarımsal Emtialar için Toparlanma Yılı Olabilir!

Dünyanın önde gelen finans kuruluşları, bu yıl tarımsal emtia ürünleri için tahminlerini açıkladı. Detaylar haberimizde...
2018 Tarımsal Emtialar için Toparlanma Yılı Olabilir!

Finans kuruluşları, 2018 yılında tarımsal emtia ürünlerinin nasıl bir seyir izleyeceğini değerlendirdi. Aralarında; Rabobank, ABN Amro, Cohen & Steers ve Goldman Sachs’ın olduğu finans kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmeye göre, tarım ürünlerinde fiyatların psikolojik bariyerleri aşabileceği düşünülüyor. Analistler birçok tarım ürünü için fiyatlarda, yukarı yönde beklenti içerisinde olduğunu belirtti.

2017 yılında yatırımcısına kaybettiren tarımsal emtia piyasalarında, bu yıl daha pozitif bir görünüm bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl özellikle tropikal emtia diye adlandırılan kahve, kakao gibi ürünlerin yanında, tahıl fiyatlarında da genel olarak bir düşüş hakimdi. Uzmanlara göre bu durum üretim artışının etkisinden kaynaklandı. 2018 yılında ise durumun tam tersi olması bekleniyor.

Fiyatların dip seviyelere gelmesinin üretim alanındaki artışı sınırlayacak olması, ekonomik büyümeye bağlı olarak talebin güçlenmesi, Latin Amerika ve Avusturalya’da olması beklenen La Nina riskleri ve son olarak yatırımcının tarım emtialarına ilgisinin sürmesi gibi faktörler, bu yıl emtia piyasasında pozitif bir görünümün hakim olmasını sağlıyor.

2017 yılında yatırımcısına en fazla kaybettiren emtia ürünü %22,2 ile şeker olmuştu.

Şekeri %11 ile kakao, %7,9 ile kahve, %4,4 ile soya fasulyesi ve %0,3 ile mısır izledi. Saydığımız bu emtia ürünleri 2018 yılına çok iyi bir başlangıç yapmadı ancak, analistler ilerleyen dönemlerde bu durumun değişeceğini düşünüyor. Bunların yanında; buğday fiyatlarında 5 dolar/buşel, Arabica kahvede 150 sent/pound, kakaoda 2.300 dolar/ton seviyelerinin üzerinin görülmesi bekleniyor.

Sektörde en büyük riskin hava koşulları olduğu söylenirken, La Nina’ya özellikle dikkat çekiliyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda yaşanan El Nino adlı doğa olayı, başta meydana geldiği alan olmak üzere tüm dünyayı etkilemişti. El Nino’nun sona ermesiyle bu kez gündeme La Nina geldi. El Nino’nun tam tersi bir atmosfer olayı olan La Nina’nın bu yıl gerçekleşme ihtimali %70 olarak görülüyor. Havaların ısınmasına ve ciddi bir kuraklığın yaşanmasına sebep olabilecek olan bu doğa olayları, tarımsal ürün fiyatlarının düşmesi veya yükselmesinde birinci etken olarak görülüyor.

Goldman Sachs, 2018 yılı pamuk fiyatları beklentisini 75 cent/pound olarak açıkladı.

Söz konusu beklentiler Arabica kahvede 140 cent/lb, kakaoda ise 2 bin dolar/ton olarak bildirildi Cohen&Steers portföy yöneticisi ve Başkan yardımcısı Ben Ross ise ABD ve Avustralya’da başladığı doğrulanan La Nina’nın getireceği kuraklık, Brezilya ve Arjantin’in mısır üretimine zarar verebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum