Yatırım yapmaya başla!

İhracat Şubat Ayında 12 Milyar 889 Milyon Dolar ile Rekor Kırdı!

TİM tarafından açıklanan verilere göre; Şubat ayında ihracat %14,8 artışla 12,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, Şubat ayında elde edilmiş rekor seviye olarak kaydedildi.
İhracat Şubat Ayında 12 Milyar 889 Milyon Dolar ile Rekor Kırdı!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Şubat ayı ihracat rakamlarını açıkladı. TİM verilerine göre ihracat Şubat’ta %14,8 artışla 12 milyar 889 milyon dolara yükseldi. Gelinen bu seviye bugüne kadar gerçekleşmiş en yüksek Şubat rakamları olarak kaydedildi.

Ocak ve Şubat aylarında ihracat %12,8 artışla, 25 milyar 346 milyon dolar oldu.

Son 12 aylık döneme bakıldığında; %11,1 artışla 159 milyar 27 milyon dolara ulaştığını görmekteyiz. 2016 yılının Kasım ayından beri düzenli olarak artış gösteren ihracat, geçtiğimiz Temmuz ayında da son altı yılın en büyük sıçramasını kaydederek rekor kırmıştı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, artık ihracatın artıp azalması konusunda bir endişeleri olmadığını söyledi.

Büyükekşi, bunun yerine artışın tek mi yoksa çift haneli mi gerçekleşeceği konusunun merak edileceğini belirtti. Şubat ayında gelen verilerle birlikte, çift haneye alışıldığını söyleyen Büyükekşi, aynı malı daha yüksek ihraç etmek anlamına gelen değer bazında ihracatın %14,8 oranında artış gösterdiğini bildirdi.

16 aydır ihracatta artış olduğunu söyleyen TİM Başkanı, böyle uzun soluklu artışın en son 2011 ve 2012 yıllarına görüldüğünü söyledi.

Eğer bu yıl sonuna kadar aynı şekilde gidilirse, son 10 yılın en uzun artış trendinin yakalanmış olacağını belirten Büyükekşi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile bu yılı ihracatta rekor yılı ilan ettiklerini hatırlattı. İlk iki ayda elede edilen verilerin hedeflerine doğru adımlarla ilerlediklerinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

İhracat ürünlerinin %22’si otomotiv sektörü olurken, en çok ihracat yapılan ülke yine Almanya oldu.

Sektörel bazda bakıldığında en fazla ihracat %22 oran ve 2,8 milyar dolar ile otomotivde gerçekleşti. Söz konusu rakamlar 2017 yılının Şubat ayına göre %25,7 oranında artış gösterdi. Otomotivi sırasıyla; 1,4 milyar dolar ile hazırgiyim ve konfeksiyon, 1,3 milyar dolar ile kimyevi maddeler izledi.

Ülkeler bazında bakıldığında ise 159 ülke arasında Şubat ayında, en fazla ihracat Almanya’ya yapıldı. Bunu sırasıyla İtalya, İngiltere, ABD ve Fransa izledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum