Yatırım yapmaya başla!

Şubat Ayında %10,26 Gelen Enflasyon Beklentileri Aştı!

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; enflasyon bir önceki aya göre gerilerken, yıllık bazda piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Detaylar haberimizde...
Şubat Ayında %10,26 Gelen Enflasyon Beklentileri Aştı!

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılının Şubat ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon aylık bazda %0,73, yıllık bazda %10,26 artış gösterdi. On iki aylık ortalamaya göre %11,23 artış gösteren enflasyon, Ocak ayında yıllık %10,35 yükselmişti.

Şubat ayında %10,26 artış ile beklentileri aşan TÜFE’de piyasanın tahmini %10,00 olması yönündeydi.

Ana harcama gruplarına bakıldığında; aylık en yüksek artışın %2,57 ile sağlık grubunda olduğunu görmekteyiz. 2018’in Şubat ayında en fazla artış olan diğer alanlar; %2,24 ile gıda ve alkolsüz içecekler, %1,89 ile eğlence ve kültür, %1,23 ile ev eşyası ve %0,95 ile oteller oldu.

Aylık bazda fiyat düşüşü olan tek grup %4,09 ile giyim ve ayakkabı oldu.

Yıllık en fazla fiyat artışı %15,66 ile ev eşyası grubunda meydana geldi. Bunu %13,19 ile giyim ve ayakkabı, %11,77 ile lokanta ve oteller, %11,53 ile eğitim, %10,88 ile diğer ana harcamalar takip etti.

İller bazında bakıldığında; aylık en yüksek artış %1,12 ile TR83 bölgesinde (Samsun, Tokat, Amasya, Çorum) meydana geldi. Bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış ise Adana ve Mersin bölgesinde oldu.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dün yaptığı açıklamada; enflasyonun yıl sonuna kadar tek haneye ineceğini söyledi.

Şimşek, Afrin’de devam eden ve 2 binin üzerinde teröristin etkisiz hale getirildiği operasyon hakkında bilgi verirken, bunun ülkemize maliyetinin oldukça yüksek olduğunu söyledi. Enflasyonu yıl sonuna kadar tek haneye indirmek için gereken tüm önlemleri alacaklarını belirtken Şimşek, beklenmedik kur veya petrol şokunun olmadığı bir ortamda hedeflerine ulaşacaklarını dile getirdi.

Dolar/TL enflasyon verilerinin açıklanacağı güne 3,81 seviyesinden başladı.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik vergisi konusu ile dalgalanan dolar kuru, yeni haftaya sakin başladı. Euro/TL ise 4,69’dan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum