Yatırım yapmaya başla!

2018’de Şirket Birleşme ve Devralmaların Hacmi Son 6 Yılın En Yükseğine Ulaştı

Geçtiğimiz yıl toplam bedeli 30,1 milyar lira olan şirket birleşme ve devralmaların hacmi, son altı yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
2018’de Şirket Birleşme ve Devralmaların Hacmi Son 6 Yılın En Yükseğine Ulaştı

2018 yılı Birleşme ve Devralma Görünüm Raporu’na göre, yaz aylarından itibaren görülmeye başlanan spekülatif kur atakları ve ekonomik saldırılara rağmen, birleşme ve devredilme şirketlerinin toplam hacmi son altı yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Söz konusu işlemler için Rekabet Kurumu’na 223 kayıt bildirildi. Geçen yıl 13 özelleştirme işleminin değerlendirmeye alındığı bildirilirken, yıl boyunca yapılan şirket evliliklerinin toplam değerinin 30 milyar 97 milyon lira olduğu belirtildi.

Rekabet Kurumu’na bildirilen işlemlerin 85 tanesini Türkiye kökenli şirketler oluşturdu.

2018 yılında yabancıların yurt dışında gerçekleştirdikleri 119 birleşme ve devralma işlemi, Türkiye pazarlarındaki rekabete dolaylı olarak etki ettiği için kuruma bildirildi. Türkiye kökenli şirketlere doğrudan yatırım öngörülmeyen bu işlemlerde, bildirilenlerin toplam bedeli 2,8 trilyon lira oldu.

Özelleştirmeler hariç hedef şirketin Türkiye kökenli olduğu işlemlerde toplam işlem bedelinin 30 milyar 97 milyon lira olduğu belirtildi. Açıklanan bu tutar son altı yılın en yüksek hacmi olarak kaydedildi.

TC yasalarına göre kurulmuş şirketlerin gerçekleştirdiği birleşme ve devralmaların toplam işlem değeri 10,6 milyar lira oldu.

Bu alanda bir önceki yıla kıyasla %101 gibi çok büyük bir artış gözlendi. Tüm tarafları yabancı olan birleşme ve devralmaların toplam işlem değeri 500 milyon lira, tarafların Türk ve yabancı olan birleşmelerde 19 milyar liralık işlem bedeli gerçekleşti. Yabancı yatırımcılar geçen sene Türk şirketlerine 36 ayrı işlemde 14,6 milyar lira tutarında yatırım yaptı. Tüm işlemlerin 38 tanesi tarafların tümü Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre, 121 tanesi ise yabancı ülke yasalarına göre kurulmuş şirketlerden oluştu.

En çok işlem yapılan şirketler elektrik, gaz, buhar ve havalandırma sistemi üretim-dağıtım sektörlerinden oluştu.

2018’de Türkiye genelinde özelleştirmeler hariç sayı bakımından en yüksek işlem değeri 5,4 milyar lirayla taşımacılık için destekleyici faaliyetlerde gerçekleşti. Bu alandaki işlem değeri geçen yıl bildirilen özelleştirmeler hariç toplam değerin yaklaşık %21’ine denk geldi. Yabancı yatırımcılar arasında işlem bazında İtalyan kökenli yatırımcılar ilk sırada yer alırken onu Almanya, Hollanda, İsviçre ve Lüksemburg takip etti.

Bu yatırımcıların hem bizim ülkemizde hem de küresel düzeyde hayata geçirmeyi planladıkları 155 işlemin ekonomik faaliyet alanlarına göre temel kimyasal maddelerin imalatı, değerli ana metaller ve diğer demir dışı metallerin imalatı ile plastik ve sentetik kauçuk imalatı en çok işlem yapılanlar arasında yer aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum