Yatırım yapmaya başla!

2018’de Rekor Satış Yapan LVMH Çin Yavaşlamasından Zarar Görmedi

Dünyanın en büyük lüks tüketim malları üreticileri arasındaki LVMH, Çin yavaşlamasından etkilenmediğini açıkladı. Detaylar aşağıda;
2018’de Rekor Satış Yapan LVMH Çin Yavaşlamasından Zarar Görmedi

Salı günü bilançosunu açıklayan Fransız lüks tüketim malları devi, 2018’de yıllık satış rekoru kırdığını ve Çin’deki ekonomik dalgalanmalara rağmen temettülerini yüzde 20 artırdığını duyurdu. Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi ve Givenchy dahil olmak üzere 70 lüks markanın sahibi olan LVMH, geçen yıl satışlarını yüzde 10 artırarak 46.8 milyar euroya (53.5 milyar dolar) ulaştığı ve performans analist beklentilerini karşıladı.

Japonya hariç Asya’daki satışlarınI 2018’de yüzde 15 arttığını da bildiren şirket, bunun önceki yılın yüzde 17’lik büyümesine kıyasla aşağıda kaldığını gösterdi. Öte yandan açıklamada LVMH, şirketin şarap ve içecek sektörünün özellikle Çin’de güçlü olduğunu kaydetti.

LVMH Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Bernard Arnault, yatırımcılarla yaptığı konferans görüşmesinde, dikkatli davrandıklarını söyledi.

LVMH Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Bernard Arnault Açıklama Bununla birlikte 2019’a güçlü bir notla başladıklarının da üzerini çizdi. Bu noktada akıllara, Apple Çin riskini vurgularken lüks markalar için tehlike çanları çalıyor şeklindeki uzman yorumları geldi. Keza geçtiğimiz haftalarda LVMH gibi pek çok lüks markanın düşüş yaşadığı belirtilmişti. Ancak 2018 için tam yıl sonuçlarını bildiren ilk büyük lüks şirket olan LVMH bilançosuyla, Çin yavaşlamasından etkilenmediğini ortaya serdi.

Öte yandan LVMH, Çin’in ekonomik verilerinin en zayıf olduğu 2018’in dördüncü çeyreğinde satışların bir önceki yıla göre yüzde 9 artarak 13.7 milyar euro seviyesinde gerçekleştiğini de vurguladı.

LVMH Çin Yavaşlamasından Etkilenmedi Sonuçlar haliyle, lüks hisse senedi yatırımcılarının derin bir nefes almasını sağladı. Nitekim geçen hafta Burberry’nin sonuçları ve şaşırtıcı derecede olumlu Çinli turist satış verileriyle ilgili karışık haberlerin ardından, endüstri oyuncuları LVMH’den bir miktar olumlu haber almayı bekliyordu. Beklenen oldu ve Fransız dev yıllık gelirinin yüzde 10 artarak 53.48 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

Verilen bilgiler arasında yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde Çin’deki taleple ilgili bir değişiklik görmediği unsuru da yer aldı. LVMH’nin 2018 net karı bir önceki yıla kıyasla yüzde 18 oranında artarak 7.256 milyar dolara (6.354 euro) yükseldi. FactSet’in fikir birliğiyle yapılan tahminlere göre analistler tam yıl net karının 2017 yılındaki 5.13 milyar euro seviyesinden 6.47 milyar euro seviyesine çıkmasını bekliyorlardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum