Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MTV’ye Gelen %40 Zamdan Sonra Vergilerdeki Son Değişim Oranları!

2018 yılında gelecek olan MTV artışından sonra hangi motor hacmine ne kadar ödememiz gerektiğini şimdi sizlere sunacağız. İşte %40 MTV zammından sonra ki fiyatlar.
MTV’ye Gelen %40 Zamdan Sonra Vergilerdeki Son Değişim Oranları!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugun Türkiye resmen vergi yağmuruna maruz kaldı. Bugün OVP kapsamında açıklanan MTV’de %40’lık büyük artışın fiyat yansımaları nasıl olacak sizlere vereceğiz. 2018 yılından itibaren geçerli olacak bu vergi zammından sonra büyük motor hacmine sahip araba alma hayalleri iyice suya düşebilir.

Küçük hacimli motor arabaların vergi fiyatlandırması bile cep yakacak. 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girecek zam, MTV’de 258 ile 9 bin 400 TL arasında vergi yükü doğuracak. En çok etkilencekler arasında yüksek hacimli pick-up’lar olacak.

MTV’de şu anda 1.3 cc ve aşağı dilimdeki arabalara 646 TL ödüyoruz. Yeni zamla +258 TL gelecek ve fiyat 904 TL’ye çıkacak.

Mtv Ye Gelen 40 Zamdan Sonra Vergilerdeki Son Degisim Oranlari En Dusuk En Yuksek Mtv Vergi

Motor hacminde en büyük pazar payına sahip olan 1.6 cc otomobillere şu anda 1.035 TL ödeniyor. Yılbaşından sonra bu fiyat +412 TL zamlanarak 1.447 TL’ye çıkıyor.

Mtv Ye Gelen 40 Zamdan Sonra Vergilerdeki Son Degisim Oranlari Orta Sinif Arac

Firmaların bugünkü vergilendirmenin çok bulunmasına karşı düşük hacim araba üretimine girmişti. Ancak üretilen 1.6 cc – 1.8 cc diliminde olan araç sahipleri 2558 TL öderken, 1.8 cc- 2.0 cc motorlular 4 bin 29 TL ödemek zorunda kalacak.

Mtv Ye Gelen 40 Zamdan Sonra Vergilerdeki Son Degisim Oranlari Pick Up Sinifi Artis

Bugün en üst dilimden vergilendirme fiyatı 23.500 TL dir. %40’ın etkilerinden sonra bu fiyat 32.900 TL’ye çıkıyor.

Mtv Ye Gelen 40 Zamdan Sonra Vergilerdeki Son Degisim Oranlari Luks Arac

Yukarıda en çok etkilenecek araçlara pick-up’lar demiştik. Motor hacimleri belli standartlarda yani büyük olan pick-up araçların MTV oranları 4.300 TL dir. Zamla birlikte +2500 TL eklenmesi bekleniyor. Ancak tam netlik kazanmış değil.

Açıklamalara ve tahminlere bakıldığında 4 bin TL ile 9 bin TL arasında vergi ödeyen kişiler, Ocak ayından sonra 2500 TL üzerine koyarak MTV ödemek zorunda kalabilirler. Geçen sene devletin elde ettiği ÖTV geliri 19 milyar TL idi. 2018 yılında bu rakamın 30 milyar TL olması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu