Yatırım yapmaya başla!

2018 Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracat Hedefi 18,5 Milyar Dolar!

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, sektörün canlandırılması adına planlarını açıklarken, yıl sonu ihracat hedeflerinin 18,5 milyar dolar olduğunu bildirdi.
2018 Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracat Hedefi 18,5 Milyar Dolar!

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, 2017 yılında 17 milyar dolar olan hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının, bu yıl 18,5 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’de işgücü ve kadın gücü anlamında hizmet sektöründen sonra ikinci sırada geldiklerini belirten Gültepe, yaptıkları ihracatın yaklaşık 14 milyar dolarının net ihracat geliri olarak ülkeye bırakıldığını, bu anlamda cari fazla vererek, Türkiye’ye para bırakan bir sektörü olduklarını dile getirdi.

Mustafa Gültepe hazır giyim ve tekstil sektörlerinin toplamda 28 milyar dolara yakın bir potansiyeli olduğunu söyledi.

İHKİB Başkanı Gültepe, toplam potansiyel olarak bakıldığında otomotivden sonra ikinci en büyük sektör olduklarını, hazır giyim olarak dünyada beşinci, Avrupa’da üçüncü büyük tedarikçi olduklarını bildirdi. Daha fazla katma değerli ürün satmak için tasarıma ağırlık verdiklerini söyleyen Gültepe, eskiden olduğu gibi ucuz mal satalım düşüncesinin hakim olmadığını, kumaş, dikim ve aksesuar anlamında çok ciddi emeklerin söz konusu olduğunu, hedeflerinin artık katma değerli ürün satmak olduğunu dile getirdi.

Kilogram değeri ortalamasının şu an 20 dolar olduğunu, bu bakımdan savunma sanayi ve mücevherat sektöründen sonra konfeksiyonun geldiğini belirtti. “Amacımız inovatif ürünlerle ihracat kilogram değerini daha da yukarılara çıkarmak. Yakın vadede önce ihracat kilogram değerini 25 dolara, sonra da 30 dolara çıkarmayı hedefliyoruz.” diyen Gültepe, önümüzdeki yıllar için ihracat hedefleri hakkında da bilgi verdi.

2018 sonu ihracat hedefinin 18,5 milyar dolar, 2019’da 20 milyar dolar olduğunu söyledi.

Türkiye’nin ürettiği hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinin batı Avrupa ve diğer ülkelerde çok ilgi gördüğünü, diğer ülkelerdeki Türk markalarının mağaza sayısının 3 bine yaklaştığını dile getiren Gültepe; Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Suudi Arabistan, Dubai, Irak, İran, Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya gibi ülkelerde olan Türk mağazalarının zamanla Avrupa ülkelerine de yayılacağını sözlerine ekledi. Enflasyonla Mücadele Programı kapsamında yapılan indirimlere de değinen İHKİB Başkanı, sürekli fiyat artırmanın ve stokçuluk yapmanın ülkeye ihanetten başka bir şey olmadığını söyledi.

Anadolu’yu üretim üssü yapma hedefinde, bakanlıklardan teşvik bekleniyor.

Hazır giyim ve tekstil sektörünü daha fazla yatırıma davet eden Gültepe, Anadolu’yu üretim üssü yapma hedeflerinde, ilgili bakanlıklardan destek beklediklerini açıkladı.

Bu hedef doğrultusunda planlarını açıklayan Gültepe; “Biz diyoruz ki TOKİ Anadolu’da fabrika binasını yapsın, bin metrekare, 2 bin metrekare, 5 bin metrekare. Biz ondan sonra içine girelim, makinelerimizi alalım. Kira da vermeye hazırız. İçini biz dolduralım. Yani Türkiye’nin üreterek büyümesi lazım. Bu konuda en iyi sektörlerden biri biriz. Bina hazır olsun, size söylüyorum 2 ay içinde ihracat yaparız.” şeklinde görüş bildirdi. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin inovasyon merkezi olması gerektiğini, bunun yanında Anadolu’daki il ve ilçelere yeni fabrikalar açılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum