Yatırım yapmaya başla!

Tüm Sektörlerde Toplam Ciro %24,7 Artış Gösterdi

Haziran ayına ilişkin ciro endeksi rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre tüm sektörlerde toplam ciroda %24,7 oranında artış gerçekleşti.
Tüm Sektörlerde Toplam Ciro %24,7 Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılının Haziran ayına ilişkin ciro endekslerini açıkladı. Buna göre; sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi söz konusu dönemde, geçen yılın aynı ayına kıyasla %24,7 oranında artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise Mayıs ayına göre %0,7 düşüş kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, Haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %30,6 yükseldi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %0,3 artış gerçekleştirdi. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinde %22,1 oranında artış olurken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksinde ise %10 düşüş oldu.

Yılın Haziran ayı verilerine göre; ticaret ve hizmet sektörü ciro endeksinde de artış gözlendi.

Söz konusu dönemde takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, 2017 yılının aynı ayına göre %20,2 artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksinde Mayıs ayına göre %0,3 düşüş oldu. Son olarak hizmet sektörüne baktığımızda, Haziran ayında geçen yıla göre %28,7, Mayıs ayına göre ise %2,1 artış olduğunu görmekteyiz.

Bugün yurt içi piyasaların takip ettiği diğer önemli veriler arasında, sanayi üretimi endeksi yer alıyor.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre; sanayi üretimi Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre %3,2 oranında artış kaydetti. Bu dönemde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %7,2, imalat sanayi sektörü endeksi %2,9 oranında artış gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum