Yatırım yapmaya başla!

2018 Yılı için Gini Katsayısı 0,003 Puan Artışla 0,408 Tahmin Edildi

2018 yılında Gini katsayısı 0,003 puan artış gösterirken, en yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay %47,6 oldu.
2018 Yılı için Gini Katsayısı 0,003 Puan Artışla 0,408 Tahmin Edildi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılına ilişkin gelir ve yaşam koşulları araştırma sonuçlarını yayımladı. Buna göre gelir dağılımı eşitsizliğinde kullanılan ölçütlerden biri olan Gini katsayısı 0,408 olarak tahmin edildi. Sıfıra yaklaştıkça gelir dağılımında eşitliği, 1’e yaklaştıkça gelir dağılımında bozulmayı ifade eden katsayı bir önceki yıla kıyasla 0,003 puan artış gösterdi.

Eşdeğer hanehalkı fert geliri kullanılarak yapılan hesaplamalara göre en yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay %47,6 oldu.

En Yüksek Gelir GrubuGelir ve yaşam koşulları araştırması haneleri karşılaştırılabilir hale getirmek İçin hanehalkı büyüklüğü ve kompozisyonu ele alınarak hesaplanıyor. Buna göre en yüksek eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirine sahip %20’lik kısmın toplam gelirden aldığı pay %47,6 oldu. Bu oranda 2017 yılına kıyasla 0,2 puanlık artış gerçekleşti.

En düşük gelire sahip olan %20’lik grubun aldığı pay ise tam tersi 0,2 puan azalarak %6,1’e geriledi. En zengin olan %20’lik kesimin en yoksul olan %20’lik kesimin gelirine oranı (P80/P20) 7,8’e yükseldi. Bu oran bir önceki yıl 7,5 seviyesindeydi.

Ülke genelinde ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri yıllık bazda %12,2 artışla 24.199 TL’ye yükseldi.

Eşdeğer Hanehalkı Fert GeliriMaaş ve ücret gelirlerinin toplam gelir içindeki payı %48,5 ile en yüksek orana sahip oldu. Onun hemen arkasında %20,1 ile sosyal transfer gelirleri, %18,8 ile müteşebbis gelirleri yer aldı. Maaş ve ücret gelirlerinde bir önceki yıla kıyasla 0,4 puanlık, müteşebbislerde 0,8 puanlık düşüş olurken, sosyal transfer gelirlerinde 0,4 puanlık artış gerçekleşti.

Emekli, dul ve yetim aylıklarının sosyal transferler içindeki payı 2017 yılına kıyasla 0,4 puan azaldı ve %91 oldu. Genel duruma göre belli bir sınırın altında gelire sahip olan kesim göreli olarak yoksul kabul ediliyor.

Buna göre göreli yoksulluk oranı bir önceki yıla kıyasla 0,4 puan arttı ve %13,9 seviyesine yükseldi. 2018 yılında tek kişilik hane halklarının yoksulluk oranı bir önceki yıla kıyasla 0,4 puan artışla %12,9’a, en az bir çekirdek aile ve daha kalabalık bireylerden oluşan hanehalklarının yoksulluk oranı ise 0,9 puanlık artışla %18,8 seviyesine yükseldi.

Üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olmuş yükseköğretim mezunları arasındaki yoksulluk oranı %2,2 seviyesinde.

Yoksulluk OranıEşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin %50’si dikkate alınarak yapılan hesaplamaya göre ülkemizde okur- yazar olmayanların %27,5’i yoksul. Bu oran okulu bitirmeyenlerde %23,6, liseye kadar eğitim görmüşlerde %12,1, lise ve dengi okullardan mezun olanlarda %5,8 ve yükseköğretim mezunlarında ise %2,2 seviyesinde.

Bir önceki yıl %14 olan sürekli yoksulluk oranı 2018 yılında %12,7’ye geriledi. Bu ifade ise eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin %60’ına göre son bir yıl ve önceki üç yılın en az ikisinde yoksul olan kişileri ifade ediyor.

Toplam nüfusun %24,8’i endüstrinin ve trafiğin yol açtığı çevresel sorunların hissedildiği yerlerde yaşıyor.

Yaşam KoşullarıTÜİK araştırmasına göre Türkiye nüfusunun %59’u kendisine ait bir konutta ikamet ediyor. %39,6’sı ısınma problemi yaşarken, %36,2’si nemli duvarlar, çürümüş pencereler ve sızdıran çatı gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalıyor. %24,8’i ise endüstrinin ve trafiğin yol açtığı hava kirliliği ve çevre kirliliği gibi ciddi sorunların olduğu bölgelerde yaşıyor.

Nüfusun %11,5’i konut masraflarının çok fazla yük getirdiğini bildirdi. %70,4’lük kesim konut harcamaları dışında taksit ödemeleri ve başka borçları olduğunu bildirirken, %58,3’ü bir haftalık tatil masrafını bile karşılayamayacaklarını beyan etti. Ciddi maddi yoksunluk oranı 2,2 puan azalarak %26,5’e geriledi.

Peki nedir bu ciddi maddi yoksunluk oranı? Renkli televizyon, çamaşır makinesi, telefon, evden uzakta bir haftalık tatil, otomobil, ekstra harcamalar, kira, konut kredisi, her iki günde bir et, tavuk veya balık içeren yemekleri yemek, borç ödemeleri ve evin ısınma ihtiyacı gibi harcamaların en az dördünün karşılanamayacak durumda olması olarak tanımlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum