Yatırım yapmaya başla!

Ekonomiye Güven Eylül Ayında da Azalmaya Devam Etti

Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül ayı ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre; bir önceki aya kıyasla %15,4 oranında düşüşle 71'e geriledi.
Ekonomiye Güven Eylül Ayında da Azalmaya Devam Etti

Ağustos ayında döviz kurlarının tarihi rekor seviyeleri görmesinin ardından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ve hükümetin aldığı önlemler sayesinde kalıcı bir düşüş olmasa da, kayda değer oranda gerileme sağlandı. Ağustos ayında 7,24’leri gören dolar kuru, bu sabah itibarıyla 6,11’den işlem görüyor. Haliyle vatandaşın ekonomiye olan güveninde azalma oldu. Bir önceki ay %9 düşüşle 83,9’a gerileyen ekonomik güven endeksi, Eylül’de %15,4 düşüş ile 71 seviyesine geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül 2018 dönemi ekonomik güven endeksi, bu dönemde de gerileme kaydetti.

Kurum tarafından açıklanan verilere göre; Eylül ayında ekonomik güven endeksi bir önceki aya göre %15,4 düşüş kaydetti. 83,9’dan 71 değerine düşen endeksteki bu durum; tüketici reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki güven endekslerinin düşüşünden kaynaklandı.

Ağustos’ta 68,3 olan tüketici güven endeksi, Eylül’de %13,2 düşüşle 59,3’e geriledi.

Bir önceki ay 96,3 olan reel kesim güven endeksi %6,1 azalma ile 90,4’e, 88,0 olan hizmet sektörü güven endeksi %9,7 azalma ile 79,4’e, 93,4 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi %5,2 azalma ile 88,5’e ve son olarak Ağustos’ta 68,8 olan inşaat sektörü güven endeksi %16,7’lik ciddi bir azalma ile 57,3’e geriledi.

İnşaat güven endeksi Temmuz ayında, bir önceki aya göre %2,4 oranında artışla 77,1’e yükselmişti. Ekonomiye güven Eylül ayında da azalmaya devam ederken, bu durum üzerinde yurt içi piyasalarında yaşanan dalgalanma, yüksek seyreden döviz kurları, temel ihtiyaçlar olmak üzere tüm alanlarda getirilen fahiş zamlar ve halkın alım gücünün giderek azalması gibi faktörlerin etkisi görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum