Yatırım yapmaya başla!

Çin, Otomobil Satışlarında 30 Yılın En Kötü Dönemini Yaşayabilir!

Uzak Doğu ülkesi Çin, bazı kötü gidişatların sonucu olarak, son 30 yılın en düşük araba satış zamanını yaşıyor!
Çin, Otomobil Satışlarında 30 Yılın En Kötü Dönemini Yaşayabilir!

Çin’in otomobil pazarı yaklaşık olarak 30 yıl önce büyümeye başladı. 80’li yıllarda köklü Uzak Doğulu firmalar, hükümet destekli kararlar sonrası en büyük olmaya doğru yol aldılar. Bildiğimiz gibi dünyanın süper gücü olmaya aday ülke, geniş araba pazarı için söz sahiblerini etrafında toplamıştı.

Reuters‘in haberine göre 2009 yılında ABD’yi geçerek en büyük otomobil platformu haline gelen Çin için bundan sonraki süreçlerde farklı şeyler düşünülüyor. Aşırı genişlemenin verdiği dezavantajlarla birlikte son zamanlardaki ticari uygulamaların da bunda etkili olabileceği söylendi.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği (CAAM), bu sene için tam aksine artış bekliyormuş.

Çin Otomobil SatışlarıCAAM, 2017 yılına göre Çin otomobil pazar genişliğinin %3 oranlı artacağını düşünmüş. Ancak Ocak ve Ekim ayı sonuçları bunu göstermiyor. 2017’nin aynı dönemine göre 0,1 oranında azalma görülmüş. 2012 yılından bu zaman baz alındığında, 2018 yılının sonlarına doğru büyük bir düşüş yaşanacağını söylendi.

Şanghay merkezli danışmanlık firması Otomotiv Forsight başkanı Yale Zhang, “Piyasadaki zayıflık ve geçen yıla kıyasla yüksek baz nedeniyle işler yıl sonuna kadar iyi görünmüyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Düşüşün nedenler arasında; ABD’nin uyguladığı ticari ambargo başa yazılabilir. Meseleye bağlı olarak, belirsizleşen Çin piyasası otomobil satışlarıyla ağır bir bedel ödüyor denilebilir. Bazı şirketler, satış oranlarını ortalamak maksatıyla daha cazip fiyatlar ve büyük indirimler sundukları söylendi.

Çin, elektrikli araç satışlarında oldukça iyi.

Anlatılan kısım EV araç dışında gelişen satışlardı! Diğer taraftan temiz dünya için araçlara entegre edilen elektrik motorlara insanlar baya yatkınmış. İşin aslına bakıldığında Çin hükümeti elektrikli araçlar konusunda katı davrandı ve bir mecburiyet havası oluşturdu.

Tamamı elektrikli, Hibrit ve Plug-in hibrit‘lerin ilk 10 ayda satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75.6 artarak 860 bin adete yükseldiği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum