Paylaşım

Milyonların Beklediği Asgari Ücret Belli Oldu!


 

Milyonlarca çalışan 2018 yılı için belirlenecek olan asgari ücret zammını bekliyordu. Uzun süren görüşmeler neticesinde asgari ücrete %14,2 oranında zam yapıldığı açıklandı.

Yaklaşık 6 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücrete yapılacak olan zam görüşmelerinde sona gelindi. Saat 14:00’ten beri devam eden görüşmeler sonunda, 2018 yılı asgari ücret zammı açıklandı. Peki, milyonlarca çalışanın heyecanla beklediği zam oranı ne kadar oldu?

2018 yılında çalışanların alacağı asgari ücret %14,2 artışla 1603 lira olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılı asgari ücret rakamını belirlemek üzere dördüncü kez toplandı. Bugün saat 14:00’ten beri devam eden görüşmede işçi, işveren ve hükümet arasında sıkı bir pazarlık sürdü. Komisyon toplantısının ardından açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlı, asgari ücrete %14,2 oranında zam yapıldığını duyurdu.

Yaklaşık bir ay gibi uzun bir süre boyunca devam eden müzakerelerde, TÜRK-İŞ‘in 1893 lira talep ettiği öğrenildi.

Çalışanlar 2018 yılında brüt olarak 2029 lira, net olarak 1603 lira maaş alacak. Ancak hükümetle yapılan görüşmelerde, işçi tarafını temsil eden TÜRK-İŞ’in 2018 yılı için talep ettiği asgari ücret miktarı net 1893 liraydı. DİSK tarafından talep edilen ücretin ise 2300 lira olduğu öğrenildi.

İşveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), %7’lik bir zam olmasını istedi.

TÜRK-İŞ’in istediği miktarın Türkiye gerçeklerine uygun olmadığını belirten TİSK yetkilileri %7 civarında bir zam önerdi. İşçilerin enflasyon oranı kayıplarının karşılanması ve büyüme rakamlarından paylarına düşeni almaları gerektiği belirtilirken, TÜRK-İŞ tarafından hazırlanan açlık ve yoksulluk araştırmasına da gönderme yapıldı.

TİSK ve TÜRK-İŞ, 100 liralık asgari ücret desteğinin önümüzdeki yılda da devam etmesini istiyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal ise 24 Kasım’da yaptığı açıklamada; 2018 yılı bütçesinde asgari ücret desteği ile ilgili herhangi bir planlarının olmadığını belirtmişti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın