Yatırım yapmaya başla!

Milyonların Beklediği Asgari Ücret Belli Oldu!

Milyonlarca çalışan 2018 yılı için belirlenecek olan asgari ücret zammını bekliyordu. Uzun süren görüşmeler neticesinde asgari ücrete %14,2 oranında zam yapıldığı açıklandı.
Milyonların Beklediği Asgari Ücret Belli Oldu!

Yaklaşık 6 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücrete yapılacak olan zam görüşmelerinde sona gelindi. Saat 14:00’ten beri devam eden görüşmeler sonunda, 2018 yılı asgari ücret zammı açıklandı. Peki, milyonlarca çalışanın heyecanla beklediği zam oranı ne kadar oldu?

2018 yılında çalışanların alacağı asgari ücret %14,2 artışla 1603 lira olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılı asgari ücret rakamını belirlemek üzere dördüncü kez toplandı. Bugün saat 14:00’ten beri devam eden görüşmede işçi, işveren ve hükümet arasında sıkı bir pazarlık sürdü. Komisyon toplantısının ardından açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlı, asgari ücrete %14,2 oranında zam yapıldığını duyurdu.

Yaklaşık bir ay gibi uzun bir süre boyunca devam eden müzakerelerde, TÜRK-İŞ‘in 1893 lira talep ettiği öğrenildi.

Çalışanlar 2018 yılında brüt olarak 2029 lira, net olarak 1603 lira maaş alacak. Ancak hükümetle yapılan görüşmelerde, işçi tarafını temsil eden TÜRK-İŞ’in 2018 yılı için talep ettiği asgari ücret miktarı net 1893 liraydı. DİSK tarafından talep edilen ücretin ise 2300 lira olduğu öğrenildi.

İşveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), %7’lik bir zam olmasını istedi.

TÜRK-İŞ’in istediği miktarın Türkiye gerçeklerine uygun olmadığını belirten TİSK yetkilileri %7 civarında bir zam önerdi. İşçilerin enflasyon oranı kayıplarının karşılanması ve büyüme rakamlarından paylarına düşeni almaları gerektiği belirtilirken, TÜRK-İŞ tarafından hazırlanan açlık ve yoksulluk araştırmasına da gönderme yapıldı.

TİSK ve TÜRK-İŞ, 100 liralık asgari ücret desteğinin önümüzdeki yılda da devam etmesini istiyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal ise 24 Kasım’da yaptığı açıklamada; 2018 yılı bütçesinde asgari ücret desteği ile ilgili herhangi bir planlarının olmadığını belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum