Yatırım yapmaya başla!

Tüketicinin Güveni Ağustos Ayında Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile hazırlanan Ağustos ayına ilişkin tüketici güven endeksi rakamları açıklandı.
Tüketicinin Güveni Ağustos Ayında Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos ayına ilişkin tüketici güven endeksi rakamlarını açıkladı. Buna göre; 2018 yılın Ağustos ayında tüketicinin güveni bir önceki aya göre %6,5 azalırken, endeks 73,1’den 68,3’e geriledi. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 85,5, genel ekonomik durum beklenti endeksi 88,3 ve işsiz sayısı beklenti endeksi ise 74,1 düzeyinde geldi.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ortak çalışması olarak hazırlanan verilerde, tüm alanlarla gerileme olduğu görüldü.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi, Temmuz ayına göre %7 düşüşle 85,5 seviyesinde geldi. Bu azalma gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyen tüketicilerin sayısının artmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklenti endeksinde de, önümüzdeki 12 aylık süreçte, genel ekonomik durumun daha kötü olacağını düşünen kişi sayısındaki artışa bağlı olarak gerileme kaydedildi. Temmuz ayında 96,3 olan endeks, Ağustos’ta %8,3 oranında düşüşle 88,3’e geriledi.

Ağustos ayındaki işsiz sayısı beklenti endeksi, bir önceki aya göre %3,6 azalışla 74,1 oldu.

Bu düşüş de, gelecek bir yıl içerisinde işsiz sayısında artış bekleyenlerin yükselmesinden kaynaklandı. Son açıklanan rakamları hatırlayacak olursak, işsizliğin Mayıs ayında %9,7 oranında geldiğini ve 15 yaş üzeri yaştaki kişilerde işsiz sayısının 3 milyon 136 bin olduğunu belirtelim.

Son olarak halkın tasarruf konusundaki yaklaşımı ise şöyle; Ağustos ayında tasarruf etme ihtimali endeksi 25,3 düzeyinde geldi. Bu rakam Temmuz ayında 27,1 idi. Söz konusu düşüşün sebebi ise gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin, bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum