Yatırım yapmaya başla!

Açlık Sınırının 1.812 TL Olduğu Ülkemizde Ortalama Okul Alışverişi 465 TL!

Ders zillerinin çalmasına sayılı gün kalmışken aileleri okul alışverişi telaşı sardı. Peki, ortalama okul alışverişinin tutarı bu yıl ne kadar oldu?
Açlık Sınırının 1.812 TL Olduğu Ülkemizde Ortalama Okul Alışverişi 465 TL!

9 günlük Kurban Bayramı tatilinin ardından hem velileri hem de öğrencileri okul heyecanı sardı. Tabii, velilerin telaşı öğrencilerinkinden farklıydı. Çünkü ebeveynler daha çok yeni okul döneminin ne kadara mal olacağı ve bütçelerini nasıl ayarlamaları gerektiği hakkında endişeliydi.

Bu noktada; 17 Eylül Pazartesi günü başlayacak 2018 – 2019 eğitim-öğretim dönemi için alışverişin ne kadar tutacağıyla ilgili haber, velilere az çok fikir verecek nitelikte denilebilir. Zira Posta okul alışverişiyle ilgili haberinde, İstanbul’da ilkokula en az 465 lira maliyetle başlanabileceğini kaydetti.

Buna göre, ilkokula başlayacak bir öğrenci için kıyafet ve ayakkabı maliyeti 300 lira, kırtasiye ürünleri ise 165 lira olarak belirtildi.

Okul Alışverişi 465 Lira Toplamda 465 lira olan okul masrafının, geçen yıla kıyasla epey fazla olması dikkat çekti. Çünkü 2017 – 2018 eğitim-öğretim döneminde söz konusu rakam 300 lira olarak kaydedilmişti. Artışın en önemli nedeninin ise döviz kurundaki dalgalanma olduğu söylendi. Ayrıca okul kıyafetlerinin semtlere göre değişiklik gösterdiği aktarıldı.

Hakan Çanta’nın İcra Kurulu Başkanı Hakan Hacısoyu, ana sınıfı ile dördüncü sınıfa kadar olan giyim harcamalarının 300 – 600 lira arasında değiştiğini dile getirdi.

Ortalama Okul Maliyeti 2018 - 2019 Eğitim-Öğretim Dönemi İlaveten, yaş ve sınıf arttıkça fiyatların da arttığı görüldü. Mesela; beşinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar olan öğrencilerin giyim masrafları 300 – 750 lira arasında değişti. Dokuzuncu sınıftan on ikinci sınıfa kadar eğitim gören lise öğrencilerinin kıyafet giderleri ise 450 – 900 liralara çıktı. 18 milyon öğrencinin okula başlamasıyla birlikte yalnızca kıyafet anlamında 5.5
milyar liralık bir ekonominin oluşacağı ifade edildi.

5.5 milyar liralık tutarın üzerine bir de kırtasiye masrafları eklendiğinde rakamın 10 milyar liraya ulaşacağı bildirildi.

Okul Alışverişi 10 Milyar Liralık Ekonomi Oluşturacak Özel okullarda ise fiyatların daha yüksek olduğu, en düşük kırtasiye masrafının 1500 – 2000 liradan başladığı söylendi. Üzerine 700 liralık asgari giyim harcaması da eklendiğinde ortalama özel okul alışverişinin 2400 – 4000 liraya ulaştığı görüldü.

Tabii bütün bunlar akıllara ülkemizdeki asgari ücret ve yoksulluk sınırı gerçeklerinin yanında okul alışverişinin aileleri ne kadar zora sokabileceğini de getirdi. Keza Türk-İş’in son verilerine göre 2018 Ağustos’unda 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.812 lira iken yoksulluk sınırı 5.904 lira idi. Bir çalışanın sadece kendisinin yapması gereken yaşama maliyeti aylık bazda 2.225,54 lira olarak kaydedilirken, asgari ücretlilerin çocuklarının okul alışverişlerini nasıl yapacağı merak konusu oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum