Yatırım yapmaya başla!

2017 Yılında Kamu İşçilerine Yapılacak Zamlar Belli Oldu!

Kamu işçilerini kapsayan toplu sözleşme imzaları atıldı. Başbakan Binali Yıldırım 2017 ve 2018 yıllarında kamu işçilerinin alacağı zamları duyurdu. İşte detaylar...
2017 Yılında Kamu İşçilerine Yapılacak Zamlar Belli Oldu!

Yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşme anlaşmasının aşamalarına ve yaklaşık bir buçuk aydır süren görüşmelerle ilgili detaylara bu sabah paylaştığımız haberde yer vermiştik. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay arasında süren görüşmelerde sona gelindi. Müezzinoğlu dün yaptığı basın toplantısında kamu işçilerine müjdeli haberi verdi. Bugün saat 11:00’de ise taraflar Başbakanlıkta toplanarak imzalar atıldı. Ardından Başbakan Binali Yıldırım, kamu işçilerine yapılacak olan zamlar hakkında detaylı bilgilendirmeyi yaptı.

2017 yılı için zam oranı ilk altı ayda %7,5, ikinci altı ayda %5 şeklinde gerçekleşecek. Atılan imzalarla netleşen toplu iş sözleşmesi 2017 ve 2018 yıllarını kapsıyor.

2018 yılı için yapılacak zamlar senenin ilk altı ayında %3,5, ikinci altı ayında %3,5 şeklinde olacak. Ek ödenek bir defaya mahsus olmak üzere 500 liradan 750 liraya yükseltildi.

Yıllık enflasyon farkı da memur maaşlarına yansıtılacak. Yani bugün açılanan Haziran ayı enflasyon verileri de memur maaşları üzerinde etkili olacak.

Başbakan Binali Yıldırım gazetecilere yaptığı basın açıklamasında; memur ile işçi maaşı arasındaki taban ücretin eşitleneceğini de duyurdu.

Yapılan yeni düzenlemeye göre brüt maaşı 3000 liranın altında olan işçilere 90 lira ek zam yapılacak. Memur ile işçi maaşı arasındaki fark eşitlenerek, en düşük işçi maaşının en düşük memur maaşının altında kalmaması sağlanacak.

Görüşmelerin en başında Türk-İş %18 oranında zam talebinde bulunmuştu. Ayrıca denge ödeneği konusu da masaya yatırılmıştı.

Ramazan ayının başından bu yana süren toplu sözleşme görüşmelerinin ilk aşamasında, Türk-İş temsilcileri %18 zam isteğiyle gelmişti. Bunun yanında brüt maaşı 2200 liranın altında olanlara 400, 2200-2500 lira arasında olanlara 200, 2500-2800 lira arasında olanlara da 100 lira iyileştirme zammı istenmişti. Türk-İş’in talepleri arasında denge ödeneğinin 1000 liraya çıkarılıp, ilk yıl 400 lira sosyal, 400 lira giyim ve 15 lira da yemek yardımı yapılması yer alıyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum