Yatırım yapmaya başla!

2017 Yılı İlk 5 Ayında En Çok Satışı Gerçekleşen 20 SUV Model

Türkiye SUV satışlarının ilk 5 ay rakamları belli oldu. ODD'nin yaptığı bu listede beklenmedik 4x4 araçlar da çıktı. Son vergi artışlarından etkilenilmiş olsa da yine de SUV'ların satışları iyi derecelerde. Bakalım hangi SUV'un ne kadar satışı yapılmış.
2017 Yılı İlk 5 Ayında En Çok Satışı Gerçekleşen 20 SUV Model

 Otomotiv Distribütörleri Derneği(ODD) 2017 yılının ilk 5 ayında Türkiye’de en çok satışı gerçekleşen SUV modelleri belirledi. SUV sınıfının ülkemizdeki hızlı çıkışlarında, gözle görülür farklar oluştu. Diğer sınıf araçların, SUV’ların revaçta olmadığı zamanlarına baktığımızda, şimdiki satışlarına göre oldukça az olduğunu görürüz. Çok hızlı ilerleyen bir segment haline gelen SUV’lar, artık çoğu firmanın üretim bantlarında yer alıyor.

Büyük yapıdaki SUV’ların pahalı fiyatlarından dolayı, daha hafif arazilere uygun olan 4×4 araçlar tercih edilmektedir. Orta boy SUV‘ların diğer bir avantajı da, asfaltta rahat kullanımları ve en önemlisi olan vergi kazançlarıdır.

Donanımlarında her hangi bir fark oluşturmadan yapılarak, sedan-wagon araçların her konuda üstüne çıkmasına neden oluyor. Son yıllardaki araç satışlarının hangi yönde daha çok olduğuna baktığımızda, SUV’ların liderliği açık ara gözüküyor. Bakalım yılın ilk 5 ayında hangi SUV modeller en çok satan listesine girebilmiş.

Sıralama En Az Satandan En Çok Satışı Gerçekleşene Doğru Yapılmıştır

20 Mercedes GLA

Mercedes GLA2014 yılında yollarda gördüğümüz GLA, A Sınıfı SUV olarak tasarlandı. Mercedes tüm modellerinin sınıflarına göre 4×4 araç çıkarttığını biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de GLA dır. Kompakt yapısı ile göz dolduran bu SUV, özellikle pratik yapıda araç severlerin gözdesi oldu.

GLA’nın AMG dahil olmak üzere hızlı ve daha lüks donanım seviyeleri mevcuttur. GLA’nın Haziran ayına kadar olan kısmında 391 adet satıldığı bildirildi. Buradan anladığımız Mercedes GLA’ya olan ilgi her geçen sene artıyor.

19 Citroen C4 Cactus

Citroen C4 CactusCitroen‘in yeni tasarım anlayışının ilk uygulandığı araba olan C4 Cactus, tarzı ve duruşuyla hiç bir SUV modele benzemiyor. Farklı olmak isteyenlerin daha çok tercih ettiği C4 Cactus, satışlarda da kendini gösterdiğini görüyoruz.

Özellikle kapı ve tamponlarda bulunan koruma unsurları dikkat çekici ve ilginç. Yapılan sayımlara bakacak olursak; C4 Cactus 5 aylık bir süreçte 399 adet satılmış. Böylelikle en çok satışı gerçekleşen listesine girmeye hak kazanmış.

18 Honda HR-V

Honda, CR-V modelinden daha küçük yapıda çıkardığı HR-V, 1999 yılında ilk olarak yollara çıkartıldı. Boyut olarak CR-V’den küçük ancak donanım seviyesi olarak aynıydı. MPV tarzı insalara en çok benimseten modeller arasına HR-V’yi de koyabiliriz.

Bu modelin 3 ve 5 kapılı versiyonlarıda bulunmaktadır. 2016 yılı itibariyle de yeni kasa yapısına kavuşan HR-V’nin, değişmelerin işe yaradığını satışlarıyla da görmüş oluyoruz. HR-V’nin ilk 5 ay satış rakamları 419 olarak belirlenmiş.

17 Jeep Renegade

Jeep RenegadeJeep, Renegade ismini kafalara yerleşen şeklinden çıkartarak farklı tipte SUV olarak tekrar hayata geçirmişti. 2015 yılında Jeep Renegade adı altında gerçekleştirilen bu yeni SUV modelinin fiyat performans konusunda iddialı oluşu, tercihlerin de kaymasına neden olmuş. Renagade, yapı olarak minyon olan ve Fiat-Chrysler ortaklığından doğan bir SUV modeldir.

Özellikle Fiat’ın dizel motor seçeneklerini Jeep Renegade’ye vermesinden dolayı satışlarının yüksek olduğunu düşünüyorum. Hem 4×4 bir araç hem de bakım masrafları düşük olması yine tercihlerin Renegade’ye doğru gitmesi sağlanmış. 2017’nin ilk 5 ayı rakamlarına göre 633 adet Renagade satışı gerçekleşmiş.

16 Suzuki Vitara

Suzuki VitaraSuzuki Vitara ilk olarak 1988 yılında üretilmiştir. Japon temsilcisi Suzuki’nin dış pazara girme çalışmalarından dolayı Vitara’nın adı Chevrolet Tracker, Chevrolet Vitara, Pontiac Sunrunner ve GMC Tracker gibi farklı bir çok isimde satışları yapılmış. Vitara, çıkış yaptığı tarihten itibaren 3 nesildir modası geçmeyen yapılardan birisi olmuştur.

Son olarak 2015 yılında 4. nesli çıkan Vitara’nın bu değişimi satış tarafını da iyi yönde etkilemiş. Her ne kadar halk eski kasanın daha iyi olduğunu iddia etsede 755 adet Vitara satışı gerçekleştirilmiş.

15 Peugeot 2008

Peugeot 2008Fransız temsilcisi Peugeot‘nun 2013 yılında üretime aldığı 2008 modeli, son haliyle üreticisine bir çok ödül kazandırmıştır. Yapısal olarak hafif ve sportif duruşu ülkemizde olmak üzere diğer ülke pazarlarınında da başarılı grafikler çizmiştir.

2008’in, 3008 SUV tarzının alçak yapılı karoseri şeklinde imal edildi. Bunda da son derece başarılı olan Peugeot, 2008 satışlarını orta derece de görüyor. 2008 SUV modeline büyük bel bağlayan Peugeot, 804 adet fazla sayılmayacak satış gerçekleştirmiş.

14 Nissan Juke

Nissan JukeNissan’ın 2010 yılında gösterilip, 2011 yılında üretime alına SUV’u Juke, Nissan’ın farklı tasarım arabaları arasına katabiliriz. Şişkin gövde ve dar cam yapısıyla tanıştığımız Juke, her kesim insanın birden tercih listelerine girmiş bir araçtır. Orantılı büyüklüğü ve mini spor SUV temsilcisi olarak görülen Juke, Nissan’ın bu alandaki ipini göğüslüyor.

Çünkü çıkış yaptığı yılda, tahmini satış rakamlarının çok üstünde müşterileri ile buluşturulmuş. 2015 yılında genel olarak yapısında revizeye gidilmiş ve donanım seviyesi bir üstte çıkartılmıştı. Uzun süredir kasa değiştirmese bile Juke hanesine ilk 5 ay için 865 adet satış olarak yazılmış.

13 Renault Captur

Renault CapturCaptur, Renault-Samsung ortaklığında imal edilen Subcompact bir SUV modeldir. 2013 yılında QM3 platformunda hayat bulan Captur, bu alanda yapılan ikinci çalışma oluyor. Renault’un en büyük yapıda olan SUV modeli Koleos olup, alt segment olarak Kadjar ve son olarak Captur modeli ile sıralama tamamlanıyor.

Değişik renk kombinleri ile de alabildiğiniz Captur’un bu yıl itibari ile makyajlı kasasının çıkışı bekleniyor. B Segmenti Cross tarzındaki araç olan Captur, geçen sene dünya pazarında 265 bin adetlik satışı ile lider konumdaydı. Bu durum, sadece bizim ülkemizin ilk 5 aydında 889 adet olarak belirlenmiş.

12 Nissan X-Trail

 Nissan X-TrailNissan‘ın çok satanlar listesindeki ikinci temsilcisi X-Trail oluyor. SUV olayına uzun yıllar önce Patrol ile giriş yapmıştır. Nissan, Patrol’le kazandığı üstün 4×4 olayını 2000 yılında üretime aldığı X-Trail’e de uygulamıştır. X-Trail, 2013 yılında kasa yapısı tamamen değişmiş, SUV modeller arasında kalıcı bir yere sahip olmuştur.

Bu nedenle yılın ilk 5 ay satışlarıda yolunda giderek 940 adet X-Trail satışı gerçekleşmiş.

11 Ford Kuga

Daha önce sizler için detaylı incelemesini yaptığımız Ford’un çok satan SUV’u Kuga, yeni yapısının avantajıyla satışlarında yükselme olmuş. 2008 yılında 1. jenerasyonunu çıkartan Ford, Duratorg ve Duratec teknolojili motorları ile birlikte Kuga’da hatırı sayılır başarılar yakaladı.

Ford’un lüks SUV modeli EDGE‘den sonra gelen Kuga, 1.040 adet satışı ile listemizin 11. sırasında yer aldı. Kuga’ya yapılan yapısal değişimlerin satışlarda etkili olduğunu söylemek isteriz.

10 Opel Mokka

Opel Mokka50 bin TL’ye ucuz ve kaliteli SUV modelleri listemize de aldığımız Opel Mokka, başta olmasa da son çıkışları bi hayli fark edildi. Opel’in SUV tarafını temsil etmesi için 2012 yılında üretim alınan Mokka, ülkemizde olmak üzere değişik pazarlarda da istediğini elde edememişti.

Sonradan revizeye gidilerek daha modern tarzda, Opel’in X Kategorisi ile birleştirilen tasarım anlayışı, Mokka’nın Türkiye satışlarında etkili olduğunu rakamlarla gördük. 2017 yılı ilk 5 ay satışları Mokka hanesine 1.050 olarak yazılmış.

9 Kia Sportage

Kia SportageKoreli firmanın 1993 yılında Sephia‘nın popüler olduğu zamanlarda iyi bir strateji ile Sportage modelini çıkarmıştı. Her jenerasyonunda başarılı satışlar yapan KİA, özellikle Sportage ayağı yüklenici kısmı oldu. 2015 yılında 4. nesli ili çıkış yapan KiA Sportage, farklı tasarım çizgileri ile çıkış yaptı.

Sportage’nin satış rakamlarına baktığımızda Opel, Peugeot ve Ford gibi güçlü rakipleri geride bırakarak 9. sırada yer alıyor. Sportage 2017 yılına girdikten bu zamana kadar 1.100 adet satışı gerçekleşmiş.

8 Honda CR-V

Honda CR-V2017 yılını Honda’nın iki SUV modelini de satışlarda listeye soktuğu yıl olarak görüyoruz. Honda’nın bu SUV’u, her daim tutulan ve sağlam yapısı ile anılmıştır. Birinci nesli bile şu an güzel paralara satılabiliyor. Honda’nın 1995 yılında bizlerle tanıştırdığı CR-V’nin  en büyük rakibi olan Toyota RAV4 ile yıllardır süren kapışmalarını izliyoruz.

Orta boyutlu SUV’ların en büyük temsilcisi haline gelen CR-V yenilenen 5. jenerasyonu ile ve dizel otomatik seçeneklerini koymasıyla yollarda daha çok görülür oldu. Demiş olduklarımız, 1.285 adet CR-V satışı ile de onaylanmış oluyor.

7 Renault Kadjar

Renault KadjarRenault, SUV alanındaki atılımlara cevapsız kalmayarak hızlı bir şekilde ara modeli Kadjar‘ı çıkarmıştı. Captur ile Koleos arasında orta göreve getirilmişti. Anlayacağımız Fransız temsilcisi her boyutta SUV yaparak, 4×4 pazarının geniş hacminden yararlanmak istedi!

Captur’den daha büyük, Koleos’dan daha ucuz modelin ortaya çıkması, müşteriler tarafından da baktığımızda mantıklı olmuştu. 2015 yılında çıkmasına rağmen, SUV pazarında önemli bir yere getirildi. 2017 yılı satışlarınında 1.574 adeti göstermesi gidişatın güzel olduğunu gösteriyor.

6 Peugeot 3008

Peugeot 30083008‘in ilk çıkış tarihi olan 2008 yılında yapısıyla ilgili fazlaca eleştiriye maruz kalmıştı. SUV olarak adlandırılsa da MPV tarzını daha çok yansıtıyordu. Eleştirilerin olmasına rağmen dünyada otomobil dergileri tarafından oldukça övülmüştü. Bir de üstüne yılın otomobili ünvanını almıştı.

Geçen sene 2. nesli ile yollara çıkan 3008 SUV modelini buradan inceleyebilirsiniz. Tasarım olarak göz dolduran 3008, ilk üretim sipariş rakamları 100 bin olarak belirlenmişti. Peugeot’un iddialı olduğu bu alanda 3008’in yılın ilk 5 ayında 1.902 adet satışı yapılmış. Onun için Türkiye SUV satışlarında 6. sırayı kendine almış.

5 Toyota CH-R

Toyota CH-RToyota’nın 4×4 olayında ne denli başarılı olduğunu biliyoruz. Toyota’nın CH-R gibi bir arabaya ihtiyacı vardı ve onuda en iyi şekilde yaptı. Özellikle Toyota’nın hibrid teknolojisi ile satılıyor olması çok kısa bir sürede tanınıp, müthiş bir ilgiye maruz kalmasını sağlamıştı.

Dış ve iç yapısıyla farklı olduğunu herkese gösteren CH-R, sadece 5 aylık zaman diliminde 2.270 adet satışı yapılarak kendinden önce çıkmış çoğu SUV modeli alt sıralara itti.

4 Hyundai Tucson

Hyundai Tucson3 nesildir üretimde olan Tucson, 2004 yılında ilk olarak çıkış yaptığı zaman 4×4 sınıfları içerisinde dizel motorlar ile piyasaya giriş yapması adeta parlamasına neden oldu. Dünyanın 3 farklı ülkesinde üretime alınan Tucson, son kasası ile kalitesini iyice ortaya koyduğunu görmüştük.

Koreli firmanın “ix” Serileri ile SUV alanda boy gösteren Tucson’u 2.873 adet satışı ile Türkiye’de en çok satışı yapılan ilk 4 SUV arasına girmiş oluyor.

3 Volkswagen Tiguan

Volkswagen TiguanVW‘yi segmentinde başarılı bir şekilde temsil eden Tiguan, zor zamanlara aldırış etmeden yeniden başarı listelerine adını yazdırmış. VW’nin farklı versiyonlarını düşündüğü Tiguan’ın, o zamana kadar, geçiş süresince kuvvetli bir modeli olarak görevine devam edecektir.

2007 yılından son olarak çıkan 2. nesline kadar hafif arazilerin vazgeçilmezi olmuştur. Çünkü makul fiyat düzeyinde ve SUV sınıfına göre performans niteliğindeki grafiklerini iyi çizmişti. Bu nedenden 3.613 adetlik satış rakamlarını normal olarak karşılayabiliriz.

2 Nissan Qashqai

Nissan’ın bu yıl tamamen yenilediği ikinci SUV modeli Qashqai, sıralamada hakkı olan 2. sırayı almıştır. Renault ortaklığından doğan gücü çok iyi kullanan Nissan, motor ve 4×4 alt yapısı olarak her zaman beğenilen bir SUV model olmuştur. Qashqai duruş itibariyle güzel, çekici, aktif ve sportmen bir yapıya sahip.

Son yılların en hızlı çıkış yapanları arasında yer alması insanların gözünde Qashqai’nin değerini anlatıyor. Bu güzel SUV’un 5.406 adet yeni müşterisine teslim edilmiş.

1 Dacia Duster

Kuşkusuz, Dacia‘nın birinci sırayı alması normal bir hale geldi. Çünkü Renault’un alt segmentinde olup bir de makul düzeylerde satış rakamları koyması, sonucunda yüksek satış oranları getiriyor. 4×4 bir araç olması, motor ünitesinin teknolojisi ve güzel karoser yapısından sonra tek yapılması gereken Duster’ı satmaktı.

Bunuda çok iyi sağladıklarını görüyoruz. Çünkü Duster’ın yılın ilk 5 ayında 5.882 adet satışı yapılmış ve Türkiye’de lider konuma gelmiştir. Ayrıca bu aracı 50 bin TL’ya alınabilecek SUV‘lar yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Gördüğümüz gibi satış rakam oranları her sene değiştiği gibi bu sene de listeye farklı araçların dahil edildiğini görüyoruz. Hızlı çıkış yapan SUV olarak hangisi diye baktığımzıda; Toyota’nın farklı tasarımlı hibrid 4×4’ü CH-R‘ı söyleriz. Çıkışının ardından çok kısa bir sürede tanındı ve avantajları ile göz doldurdu.

Nissan’ın Qashqai iyi satış rakamlarına devam ederken, Peugeot 2008’in ısınma turlarında olduğunu gördük. Bakalım diğer aylarda bu satış rakamlarında ne kadar değişiklik olacak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum