Yatırım yapmaya başla!

Dünya Rakamlarıyla 2017 Yılının En Çok Satış Yapan İlk 4 Otomobil Grubu!

Dünyanın en çok araç satışı yapan 4 büyük firma belli oldu. Yalnız bu sene birincilik koltuğunda sürpriz bir isim var!
Dünya Rakamlarıyla 2017 Yılının En Çok Satış Yapan İlk 4 Otomobil Grubu!

Sanırım en çok otomobil grubuna sahip olan VW dir! Bünyesinde Seat, Skoda, Audi, Bugatti, Lamborghini, Scania, Ducati ve bir aralar Porsche! Resmen otomobil dünyasının dengelerini değiştirecek güce sahip diyebiliriz. Yıllardan beridir dünya satış rakamlarında lider grup olarak sistemi kendi götürüyordu. En son emisyon ölçümlerinde maymun denek kullanarak gündeme gelen VW, artık yerini başkalarına bıraktı.

Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği’ne oluşturulan “halkın arabası” VW, yaşadığı ve yaptığı skandallarla gerçekten büyük darbeler aldı. Açıkçası yayınlanan satış grup listesi bazı kısımlarda şaşırttı bazı kısım da ise normal karşıladım. Bakalım hangi firma birinci olmuş ve 2017 yılında kaç adet araç satışı gerçekleştirmiş.

4 Fransa – PSA Grup

Citroen, Peugeot ve DS markalarını bünyesinde bulunduran PSA, benim şaşırdığım nokta oldu. Çünkü global satışları harika gittiğini biliyorduk. Alınan bilgilerde PSA’nın 10 milyon adet araç sattığı söylendi.

3 Toyota Grup

Dünyanın en büyük firması ünvanına sahip olan Japon Toyota, tüm dünya satışlarında yine farkını ortaya koydu. Bünyesinde Lexus, Subaru, Daihatsu, Scion ve farklı markalarla yaptığı satış rakamları geçtiğimiz sene analizlerine göre 10.2 milyonu bulmuş.

Toyota’nın özellikle yeni nesil SUV modellere yaptığı yatırımlarla öne çıksa da asıl geliştirmeleri e-Palette gibi mobil servis araçlarına ağırlık veriyor.

2 VW Grup

Giriş kısmında hangi firmaların VW bünyesinde olduğunu söylemiştik. 2017 yılı gerçekten Alman üreticinin kötü olarak anacağı bir sene olacak. Aldığı darbeler ve ödediği milyar dolarlık tazminatlar, gördüğümüz gibi sarsmış. Hatta VW en güzel iki modelinin bile üretimlerine son verecek duruma gelmişti. Şuda var ki halen güçlü bir firma. O yüzden 10.53 milyon adet aracı yine de satmayı başarmış.

1 Renault Grup

Fransanın en büyüklerinden olan Renault, özellikle Nissan markasının kendinde oluşturduğu etkileri fazlasıyla fark ediyor. Artı Dacia‘yı alt kısımda kullanması ve kalite seviyesinde yaptığı gelişmeler kısaca zirveye taşımış oldu. Renault toplamda tüm alt markalarıyla birlikte 10.61 milyon araç satarak liderlik koltuğuna oturdu.

Aradaki satış rakamı farkları az gözükse de gördüğümüz gibi sıralamayı direk olarak değiştiriyor. Renault özellikle SUV alanında yeni Koles gibi grafikleri harika araçalarla çıkış yaparak, alan genişlemesi yaptı. Keza Nissan’nın zaten kalite durumu ve satış rakamaları ortada.

Toyota yaklaşık 65 bölgede açtığı fabrikalarıyla neredeyse her pazara saldırıyor ve başkasının da girmesine izin vermiyor. Bu anlattıklarımız sadece sedan, wagon veya SUV değil. Ticari araç satışları da olmak üzere rakamlar bir araya getiriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum