Yatırım yapmaya başla!

Reel Efektif Kur Kasım’da Tarihinin En Düşüğünü Gördü!

Merkez Bankası tarafından yayınlanan reel efektif döviz kuru endeksi, Kasım ayında 84,73 ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Haberin ayrıntıları şöyle...
Reel Efektif Kur Kasım’da Tarihinin En Düşüğünü Gördü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2017 yılının Kasım ayına ilişkin reel efektif döviz kuru endeksini açıkladı. Reel döviz kuru Kasım’da 84,73 ile tarihinin en düşük seviyesine indi. Endeks, Merkez Bankası tarafından ilk yayımlanmaya başladığı 2003 yılının Ocak ayında 89,55 seviyesindeydi.

Ekim ayında TÜFE bazlı olarak 87,96 seviyesine gerileyen reel kur, Kasım’da tarihi düşüşünü yaşadı.

TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi (REK) Türkiye’nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteriyor. Reel efektif kurun azalması Türk lirasının reel olarak değer kaybetmesi yani Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının düşmesi anlamına geliyor.

Dolar kuru Merkez Bankası’nın faiz artışı beklentisiyle gerileyerek 3,87 seviyesine indi.

Dün yüksek gelen enflasyon sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri doların hızını biraz kesti. Aynı zamanda Merkez Bankası’nın faiz artışı beklentisi de kur üzerinde baskı yarattı. Bu sabah yayınlanan Para ve Kur Politikası raporunda 2018 yılının yol haritası belli oldu. Buna göre enflasyonda belirgin şekilde bir iyileşme olana kadar sıkı duruşun kararlılıkla devam ettirileceği bildirildi.

Ekonomistler bu yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye ekonomisinde çift haneli büyüme bekliyor.

Türkiye ekonomisi 2017 yılının ilk çeyreğinde %5,2, ikinci çeyreğinde ise %5,1 büyüme kaydetti. 11 Aralık’ta yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamları açıklanacak. Ekonomistler gayri safi yurt içi hasıla büyüme hızının, söz konusu çeyrekte sürpriz yaparak çift haneye çıkacağını söyledi.

Yapılan bu değerlendirmede Türkiye’nin büyümesine yönelik hem ulusal hem de uluslararası kurumların yukarı yönde yaptığı revizyonların etkisi olduğu belirtildi. Türk Ekonomi Bankası (TEB) Finansal Piyasalar Strateji Müdürü Erkin Işık, bu yılın üçüncü çeyreğinde GSYH büyüme hızının %11 civarında olmasını beklediklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum