Yatırım yapmaya başla!

2017 Gelmeden Önce Hala Ulaşabileceğiniz 8 Maddi Hedef

2017 Gelmeden Önce Hala Ulaşabileceğiniz 8 Maddi Hedef

Yeni bir yıla girmek, hepimiz için yeni umutlar, ulaşılacak yeni hedefler gibi benzer şeyler ifade eder, öyle değil mi? Aslında değişen tek şey tarih olmasına rağmen biz yeni yıla çok daha fazla anlam yükleriz. Yapılacak yeni şeyler vardır çünkü! Belki de kötü denilebilecek koca bir yılı geride bırakmak ve çok daha iyisini yaşamak için en uygun zamandır yeni yıl! Yani işin özü budur! Çoğu kişinin aklında benzer düşünceler vardır. Nitekim her yeni günün bizim için bir fırsat olduğu gerçeğini görmezden gelsek de yeni yılın verdiği umuda karşı gözlerimizi kapatamayız.

Yeni yıl, yeni umutlar, yeni hedefler, yeni ilişkiler, kısacası yeniliğe dair güzel şeyler! Evet, çoğumuz geçtiğimiz yılda yaptığımız gibi bu yılda da kendimize yeni umutlar bulacağız. Belki hayatımızın dönüm noktası olabilecek kararlar alacak belki de çoğunlukla olduğu gibi yeniliği istesek de eskiyi bırakamayacağız. Yani bir tarafta olacağız olmasına ama hangi yönü seçeceğiz, orası biraz şüpheli. Ama bir dakika! Çünkü öyle olmak zorunda değil. Evet, yeni yılda istediğimiz noktaya ulaşabiliriz, diyorum. Hatta daha da iyisi yeni yıl gelmeden kendimize bazı maddi hedefler belirleyebilir, senenin ilk gününe bunları başarmanın gururuyla girebiliriz. Böylelikle hedef belirleme ve onun peşinden gitme konusunda ayaklarımızı yere çok daha sağlam basma şansımız olur. Kısacası; size 2017 gelmeden önce hala ulaşabileceğiniz maddi hedefler olduğunu söylüyorum.

Tamam, senenin yarısından fazlasını arkamızda bıraktığımızın farkındayım. Ancak önümüzde daha kocaman bir 4 ay daha var. Ve bu süreyi nasıl geçireceğimiz tamamen bize bağlı. İstersek yaklaşık 8 aydır yaptığımız gibi düzeni devam ettirir, istersek de bir şeyler başarmak için yeni yılı beklemek zorunda olmadığımızın farkına varırız. Uzun lafın kısası; yeni yıla merhaba demeden birtakım hedefleri başarmalıyız. Ki o hedeflerin de maddi alandaki hedefler olması bizi istediğimiz noktaya çok daha kolay ulaştıracaktır. Kaldı ki bugünkü yazımızda bahsedeceğimiz hedefler de finansal olanlarla ilgili. Dilerseniz; lafı daha fazla dolandırmadan 2017’den önce ulaşabileceğimiz maddi hedefleri incelemeye bir bir başlayalım.

Acil Durum Fonu Oluşturmak!

Acil Durum Fonu Oluşturmak!Evet, 2017 gelmeden ulaşmanız gereken hedeflerden bir tanesi acil durum fonu oluşturmaktır. Peki, birçok yerde karşınıza çıkan acil durum fonunun ne anlama geldiğini tam olarak biliyor musunuz? İsterseniz, öncelikle bu söz öbeğinin neyi ifade ettiğini inceleyelim. Kötü gün parası olarak da düşünebileceğiniz acil durum fonu; banka hesabınızda ya da kenarda durması gereken birikim tutarı olarak açıklanabilir. Ve bu tutar; olası bir işsizlik, hastalık veya benzer beklenmedik durumlarda ihtiyaçlarınızı en az 3 ay karşılayabilecek miktarda olmalıdır.

Örnek vermek gerekirse; aylık zorunlu gideriniz 2000 liraysa acil durum fonunuzdaki para 6000 lira olmalıdır. Anlayacağınız; zor durumda kalmamak için sizi en az 3 ay idare edecek kadar paraya sahip olmalısınız. Önümüzde daha 4 ay olduğunu düşünecek olursak da acil durum fonu oluşturmak için önünüzde yeteri kadar zaman var demektir. Yani hemen şimdi aylık zorunlu giderinizi hesap edip oluşturmanız gereken acil durum fonu için harekete geçin derim. Böylelikle yeni yıla kendinizi çok daha güvende hissederek “merhaba” diyebilirsiniz.

Emeklilik için Birikim Yapmaya Başlamak!

Emeklilik için Birikim Yapmaya Başlamak!Siz de çoğunluk gibi emekliliği düşünerek birikim yapmaya başlamak için henüz çok genç olduğunuzu düşünebilirsiniz. Daha da kötüsü; emekli olduğunuzda nasıl bir hayatınız olacağını aklınıza bile getirmiyor olabilirsiniz. Ancak finansal konularda başarılı olmak istiyorsanız, akıllıca davranan her birey gibi siz de emeklilik günlerinizi düşünmeli ve bunun için çok geç olmadan birikim yapmaya başlamalısınız. Zira emeklilik günlerinin size çok ama çok uzakta olduğunu düşünseniz de zaman hızla akıp gitmeye devam etmektedir.

Yani siz büyük ihtimalle emeklilik günleriyle aranızda asırlar olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak gerçek şu ki o günlere ulaşmanız tabir caizse “göz açıp kapayıncaya kadar” deyiminde anlatılan durumun canlı örneği niteliğinde olacaktır. İşte bu nedenlerden dolayı, gerçekçi düşünmenizi ve yarınlarınızı garanti altına almak için kaybedecek bir dakikanız bile olmadığını aklınızda bulundurmanızı öneririm.

İyi bir emeklilik yaşamak istiyorsanız kendinize bunları sorun!

Harcamalarınızı Azaltmak!

Harcamalarınızı Azaltmak!Evet, harcamalarınızı azaltmak da ulaşmanız gereken bir maddi hedeftir. Böylelikle yukarıda bahsettiğimiz maddi hedeflere daha kolay ulaşacak, her anlamda kazanmış olacaksınız. Peki, harcamalarınızı azaltmak için ne yapacaksınız? Öncelikli olarak her ay giderleriniz için cüzdanınızdan çıkan para miktarını hesaplayacaksınız. Diyelim ki aylık gideriniz 1500 lira ve bu miktarın içerisinde hem zorunlu hem de isteğe bağlı olanlar var. İlk etapta, zorunlu giderlerinizi azaltıp azaltamayacağınıza karar vermelisiniz.

Mesela; başka bir eve taşınarak kira ücretinizi azaltabilir misiniz? Belli başlı tasarruf taktiklerini uygulayarak faturalarınız için daha az ödeme yapabilir misiniz? Otomobil yerine bisiklet kullanarak yakıt masrafınızı ortadan aldırabilir misiniz? İşte bu gibi konularda düşünmeli ve zorunlu giderlerinizden kısacak noktalar bulmalısınız. Sonrasında isteğe bağlı olarak yaptığınız harcamaları göz önüne almalısınız. Mesela; hafta sonlarında yaptığınız harcama hataları var mı? Evinizde pekala eğlenebilecekken, daha masraflı olanları tercih ediyor musunuz? Dolabınız ağzına kadar eşyayla doluyken, yine de giyim-kuşam için harcama yapıyor musunuz? Bunları da düşündükten sonra, “olmasa da pekala olacak” harcamalarınızı azaltmalı ya da onlardan tamamen kurtulmalısınız.

Yatırım Dünyasıyla Tanışmak!

Yatırım Dünyasıyla Tanışmak!2017 gelmeden önce ulaşabileceğiniz bir diğer maddi hedef de yatırım dünyasıyla tanışmak! Diğer bir deyişle; günümüzün en kazançlı alanlarından biri olan yatırım dünyasına girmek! Yani yatırım yapmanın sadece tomarla parası olanlara veya zengin iş adamlarına has bir iş olduğuna inanmaktan vazgeçmelisiniz. Bu alana yönelen sayısız kişinin kısa zaman içinde hayal ettiğinden daha çok para kazandığı gerçeğini görmeli, küçük bir dokunuşla ulaşabileceğiniz bilgilere karşı gözlerinizi kapatmamalısınız.

Sonuçta; etrafımız yatırım yapmaya ek gelir elde amacı ile başlayan ve kısa süre sonra yatırım dünyasını tek gelir kapısı haline getiren kişilerle dolu. Neden siz de onlardan biri olmayasınız? Veya neden yatırım yapmakla ilgili bilgilerden bihaber olasınız? Anlayacağınız; bu alanla tanışarak kaybedeceğiniz hiçbir şey yok! En kötü ihtimalle, yatırım konularında söyleyecek söz bulur, kendinize katacağınız bu yeni tecrübeyle çevrenizde olumlu izlenim yaratırsınız.

Mütevazı Bir Hayat Tarzına “Merhaba” Demek!

Mütevazı Bir Hayat Tarzına “Merhaba” Demek!Evet, yeni yıla “merhaba” demeden önce ulaşabileceğiniz maddi hedeflerden bir diğeri de daha mütevazı yaşamaya başlamak. Yani kullandığınız arabada, yaşadığınız evde, satın aldığınız eşyalarda, gittiğiniz mekanlarda, durakladığınız tatil beldelerinde ve benzeri şeylerde daha mütevazı seçimler yapmak. Çünkü mütevazı yaşam tarzını benimsediğinizde pek çok açıdan kazançlı çıkarsınız.

Örneğin; küçük bir evde yaşamanın avantajlarına sahip olur, eşya yerine deneyimler için para harcamanın mutluluğuna kavuşur, gösterişin sahteliğinden kurtularak sadeliğin güzelliğini keşfedersiniz. İşte bu nedenlerden dolayı; size yeni yıldan önce daha mütevazı yaşamak için yapabileceklerinizi düşünmeyi öneriyorum. Emin olun ki bu öneriyi değerlendirdiğiniz için pişman olmayacak, yeni sade yaşantınızdan düşündüğünüzden çok daha fazla keyif alacaksınız.

Mütevazı bir hayat tarzını benimsediğinizde bu seçiminizle nasıl kazançlı çıkacağınızı buradan öğrenin!

En Az Bir Tane Kötü Harcama Alışkanlığınızdan Kurtulmak!

En Az Bir Tane Kötü Harcama Alışkanlığınızdan Kurtulmak!Biliyorum, alışkanlık edinmek ya da var olan alışkanlıktan vazgeçmek hiç de kolay değildir. Yani size en az 1 tane kötü harcama alışkanlığınızdan kurtulun derken bu gerçeği göz ardı ettiğimi falan düşünmeyin. Bir alışkanlığı bırakmanın ne kadar zor olduğunu elbette biliyorum. Ama önümüzde kocaman bir 4 ay olduğunun da farkındayım. Kısacası; ortalama 120 gün, belki de yıllardır sürdürdüğünüz kötü alışkanlığınızdan kurtulmanız için gayet yeterli. İşte bunun farkına vararak, maddi durumunuzu kötü etkileyen harcama alışkanlıklarınızı düşünmenizi ve bunlardan en az 1 tanesini bırakmak için harekete geçmenizi öneriyorum.

Örneğin; giyim-kuşam konusunda yaptığınız alışverişlerde düşüncesizce davranıyorsunuz. Veya markette saatlerce vakit geçiriyor, ne alacağınızı bilmediğiniz için alışveriş sepetinizi zibilyon tane gereksiz ürünle dolduruyorsunuz. Demem o ki para harcama konusundaki kötü alışkanlıklarınız arasından en az 1’ini seçmeli ve önünüzdeki zaman zarfı içerisinde ondan kurtulmalısınız.

Hayal Ettiğiniz İşi Kurmak!

Hayal Ettiğiniz İşi Kurmak!Evet, kendi işinizi kurmaktan bahsediyorum. Diğer bir deyişle; istediğiniz alana yönelerek, hayalini kurduğunuz o patron koltuğuna oturmanızdan söz ediyorum. Eğer böyle bir isteğiniz varsa, neden bunu yeni yıla girmeden önce ulaşabileceğiniz maddi hedefler arasına koymuyorsunuz? Sonuçta pek çok kişinin yaptığı gibi başarılı bir patron olma hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için beklemenize gerek yok. İstiyorsanız ve eğer yeterli donanımınız varsa; o patron koltuğuna ulaşmak için neden 4 ay bekleyesiniz ki?

Evet, siz de yeni yıla yeni bir kimlikle (patron) girebilirsiniz. Başkaları için çalışmak yerine kendi işiniz için çalışmayı tercih edebilirsiniz. Fakat gerekli araştırmaları yaptığınızdan ve finansal açıdan bir iş kurmaya hazır hissettiğinizden emin olmalısınız. Gerçi günümüzde neredeyse bir kuruş bile harcamadan yapabileceğiniz işler de var. İsterseniz; bu konuda aşağıdaki yazılara göz atarak fikir edinebilirsiniz.

Aylık Gelirinizi Arttırmak!

Aylık Gelirinizi Arttırmak!Elinizde bir fırsatınız olsa aylık gelirinizi arttırmak istemez misiniz? İstersiniz, öyle değil mi? Peki, o zaman neden fırsatın ayağınıza gelmesini bekliyorsunuz? Neden günümüzün olanaklarından faydalanmıyor, neden elinizin altında olan imkanlara karşı gözlerinizi kapatıyorsunuz? Sonuçta; isterseniz aylık gelirinizi pekala arttırabilirsiniz, değil mi? Örneğin; buradan aylık gelirinizi arttırabileceğiniz farklı yöntemlere ulaşabilirsiniz. Sahip olduğunuz nitelikleri kullanarak kazancınızı arttırmak için uğraşabilir, istediğiniz ek gelir yöntemini kullanarak cüzdanınıza daha çok para girmesini sağlayabilirsiniz.

Tam zamanlı bir işte çalışıyor olsanız da, akşamları birkaç saatinizi ayırarak yapabileceğiniz bir sürü iş var. Veya sadece hafta sonlarında uğraşabileceğiniz, günde 150-200 lira elde edebileceğiniz yöntemler var. Yapmanız gereken tek şey, size uygun el gelir yöntemini belirlemek ve bir an önce harekete geçmek. Neticede; kabul edelim ya da etmeyelim. Bu zamanda parasız bir şey yapmak mümkün değil. İşte tam da bu nedenden dolayı, yeni yıla girmeden önce aylık gelirinizi arttırmayı maddi hedefleriniz arasına koymalısınız.

 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum