Yatırım yapmaya başla!

2017’de Borçsuz Biri Olmak için Bırakılması Gereken Alışkanlıklar

2017’de Borçsuz Biri Olmak için Bırakılması Gereken Alışkanlıklar

Bütün borçluların ortak dileği, maddi anlamda refaha çıkmak! Bekarından tutun da evlisine, öğrencisinden emeklisine varana kadar hangi borçluya dileğini sorsanız istisnasız hepsi “temize çıkmak” cevabını verecektir. Peki, o zaman neden pek çok borçlu hayatını borçlu sıfatını kullanarak devam ettirmektedir? Neden bitmesi istenen o borçlar, bir türlü temizlenememektedir?

Aslına bakarsanız; bu durumun altında yatan sayısız farklı neden vardır. Kimileri kötü harcama alışkanlıklarını sürdürdüğü için, kimileri ise yanlış planlar yapıp onların peşinden koştuğu için borçlarından kurtulamamaktadır. Kimileri borçların hiç bitmeyeceğine inandığı için kimileri ise borçlu yaşamanın gayet olağan bir durum olduğunu düşündüğü için istediği maddi olanaklara kavuşmamaktadır. Diğer taraftan, borç bitirme konusunda başarılı olan kişilerse bu yolda doğru adım atmayı bilenlerdir. Çünkü onlar omuzlarındaki o yükten kurtulmak için işe yarar bir plan hazırlayıp, ona uymanın yeterli olduğunun farkındadırlar.

Evet, size borçtan kurtulmanın öyle çok zor bir şey olmadığını söylemeye çalışıyorum. Yani siz de uykusuz gecelerden ve maddiyat yüzünden yaşadığınız stresten bıkıp usananlardan biriyseniz, bu sorununuza pekala çözüm bulabilirsiniz diyorum. Kaldı ki şu an, hayatında değişiklik yapmak isteyenler için gerçekten uygun bir dönem! Sonuçta; henüz yeni yılın ilk günlerini yaşıyoruz. Uzun lafın kısası; 2017’yi tıpkı 2016 gibi borçlarla boğuşarak geçirmek istemiyorsanız, aşağıdaki önerilere kulak vermenizi öneriyorum. Çünkü bu önerileri uygulayarak yeni yılda maddi açıdan çok daha rahat olabilirsiniz.

“Kazandığımı Harcayayım” Yaklaşımı!

“Kazandığımı Harcayayım” Yaklaşımı!Yeni yılı borçsuz biri olarak geçirmek istiyorsanız, “kazandığımı harcayayım” yaklaşımından da vazgeçmelisiniz. Günlük yaşamamalı, isteklerinizi karşılayıp tatmin olmayı değil, öncelikle yarınınızı garanti altına almayı düşünmelisiniz. Ama tabii bazılarınızın bu dediğime “zaten borçlardan bir şeye para harcayamıyoruz ki” gibi düşüncelerle karşı çıkacağını da biliyorum. Ama kendinize karşı dürüst olursanız, bana hak vereceğinizden de eminim. Çünkü çoğunuzun gereksiz şeyler için para harcadığından, o kadar borca sahipken hala borca girmeye çalıştığından neredeyse eminim. İşte bunu yapmamalı, en azından borçlardan kurtulana kadar kemer sıkmayı öğrenmelisiniz.

Borçtan Korkmamak!

Borçtan Korkmamak!Borçluların çoğuna baktığınızda hemen hepsinin “borç yiğidin kamçısıdır” düşüncesiyle hareket ettiğini görürsünüz. Daha açık bir ifadeyle, çoğu borçlu borçtan korkmamakta, bunun normal bir şey olduğunu düşünmektedir. Özellikle de günümüzde bu sözcük borçluların altına sığındığı en sağlam bahanelerin başında gelmektedir. Oysaki borç hiç de öyle hafide alınacak bir şey değildir. Ya da borçlu olmak normal bir durum falan değildir. Yani 2017’de borçsuz olmak istiyorsanız, içinde olduğunuz duruma karşı umursamazsa yaklaşmaktan vazgeçmeli, “borcun küçüğü büyüğü olmaz” diyerek olaya ciddi yaklaşmalısınız.

Para Tuzaklarına Kanmak!

Para Tuzaklarına Kanmak!Kişisel bakım ürünleri, abur cuburlar, indirimler, dışarıda yenilen yemekler, kampanyalar, son teknoloji ürünler, yüksek vergiler, gereksiz yere kabarık gelen faturalar… Günümüzde ağına takıldığımız o kadar çok para tuzağı var ki! Evet, etrafımızda istemsizce çekildiğimiz bir sürü para tuzağı niteliğinde ürün var. Ve çoğu borçlunun bu ürünlere karşı koyamadığını tahmin edebiliriz. Zaten bu tarz gereksiz harcamalar yüzünden borçlu durumuna düşülmüyor mu? Elbette öyle! Tam da bu noktada size yeni yılda borçsuz olmak için para tuzaklarına karşı daha dikkatli olmanız gerektiğini söylüyorum. 2017’yi borçsuz biri olarak geçirmek için düşünerek para harcamalı, cüzdanınızdan çıkan şeyin yalnızca kağıt parçası olmadığının farkına varmalısınız.

İstek-İhtiyaç Ayrımını Yapamamak!

İstek-İhtiyaç Ayrımını Yapamamak!Borçsuz biri mi olmak istiyorsanız? O zaman isteklerinizle ihtiyaçlarınız arasındaki ayrımı yapmayı öğrenmelisiniz. Elinize geçen paranın nereye harcanması gerektiğini bilmeli, gerçekten ihtiyaç duymadığınız şeyler için harcama yapmaktan vazgeçmelisiniz. Halihazırda bir sürü kıyafetiniz varken bir yenisini almaya kalkışmamalı, çocuğunuzun bilinçsizce istediği şeyler için çuvalla para harcamamalısınız. Herkeste var diye aslında ihtiyaç duymadığınız şeylere para saçmamalı, dürtüsel alışverişlerden uzak durmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Hatta tam da bu noktada aşağıdaki yazıyı incelemeli, istek ve ihtiyaç arasındaki ayrımı nasıl yapacağınız konusunda detaylı bilgi edinmelisiniz.

İncelemeden Geçmeyin: Dürtüsel Alışverişlerden Kaçınmak için Yapmanız Gerekenler

Ele Geçen Paraya Kanaat Etmek!

Ele Geçen Paraya Kanaat Etmek!Borçlu olmaktan sıkıldıysanız, elinize geçen paraya kanaat getirmekten de vazgeçmelisiniz. Eğer kazancınız var olan borçlarınızdan kurtulmaya yetmiyorsa, farklı yollar denemeli, yani cüzdanınıza giren para miktarını arttırmalısınız. Hem maddi hem de manevi anlamda rahatlamak için bir süreliğine de olsa sınırlarınızı zorlamalı, ek gelir elde etmenin yollarını aramalısınız.

Sonuçta; günümüzde ekstra para kazanmak için kullanılabilecek sayısız farklı yöntem var. Kaldı ki bunlar pek çok farklı kişinin kullanabileceği niteliğe sahipler! Ev hanımlarından tutun da öğrencilere çalışanlardan emeklilere varana kadar herkes için uygun bir para kazanma yöntemi var. Yapmanız gereken tek şey, sahip olduğunuz yetenekleri düşünmek ve kendinize uygun para kazanma yöntemini bulmak! Aşağıdaki yazıların bu konuda işinize yarayacağını söyleyerek sizi kullanacağınız ek gelir yöntemini bulmaya davet ediyorum.

Sabırsız Davranmak!

Sabırsız Davranmak!Tamam, 2017 yılını borçsuz biri olarak geçirmek istiyor olabilirsiniz. Ama bunun için biraz sabırlı olmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Sonuçta; öyle mucizevi bir şekilde borçlarınızdan kurtulmanız mümkün değil! Diğer bir deyişle; büyük ikramiye size falan çıkmadıysa, borçlarınızdan kurtulmak için belli bir süreç geçmesi gerekiyor. Uzun lafın kısası; hazırladığınız borç kapatma planına sadık kalmalı, öyle bir anda maddi refaha ulaşamayacağınızı bilerek yola çıkmalısınız. Yani borçsuz biri olmak için yaptığınız şeylerden anında sonuç beklemeyi bırakmalısınız.

“Battı Balık Yan Gider” Diye Düşünmek!

“Battı Balık Yan Gider” Diye Düşünmek!Yeni yılda borçsuz olmak için yapmanız gereken bir diğer şey de bu! Yani o karamsar bakış açısından vazgeçmeli, borçlarınızı düşünerek “battı balık yan gider” demeyi bırakmalısınız. Evet, ne yazık ki pek çok borçlu bu hataya düşmektedir. Ödenmesi gereken borçlara hiç bitmeyecekmiş gözüyle bakmakta, sonrasında da büyük bir vurdumduymazlıkla “amannn” diyerek daha çok borca girmeye yeltenmektedir.

Oysaki bir sürü borca girip, hatta iflas edip, durumu kurtarmayı başaran sayısız insan vardır. Çünkü onlar borçların biteceğine inanmış ve bu yolda ellerinden gelenin fazlasını yaparak kararlı adımlarla ilerlemişlerdir. Sonuçta; beklediğinizden uzun sürse de, borçlarınızın önünde sonunda biteceğine inanmalı, asla ama asla “nasıl olsa bitmeyecek” diye düşünerek kendinizi daha da dibe sürüklememelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum