Yatırım yapmaya başla!

2017 Birleşme ve Satın Alma Yılı Oldu!

2017 yılında tüm makroekonomik ve siyasi risklere rağmen birleşme ve satın alma işlemleri %41 oranında artış gösterdi. Detaylar haberimizde...
2017 Birleşme ve Satın Alma Yılı Oldu!

2017 yılında zorlu şartlar birleşme ve satın alma işlemlerini etkilemedi. Söz konusu şartlara direnç gösteren işlemler %41 artış gösterdi. Bunun yanında yatırımcıların, yatırımlarını artırmak için çaba sarf ettikleri ortaya çıktı.

Deloitte Türkiye tarafından yayımlanan, 2017 Yılı Birleşme ve Satın Alma Raporu’na göre, tüm politik risklere rağmen 298 adet işlem gerçekleşti.

Söz konusu dönemde toplam işlem hacmi 7,3 milyar dolardan 10,3 milyar dolara yükseldi. %41 oranındaki bu artış 2016 yılı ve daha önceki dönemlere göre düşük kalsa da yine de toparlanma olduğuna işaret ediyor. Yayımlanan rapor; az sayıdaki büyük ölçekli yabancı yatırımcı işlemi ile giderek artan sayıdaki girişim sermayesi ve melek yatırımcı işlemlerine göre hazırlandı.

Yabancı yatırımcının işlem hacmi, 2016 yılına göre %45 artarak 5,5 milyar dolara çıktı.

Ancak buna rağmen işlem sayılarındaki gerileme devam etti. Öyle ki, 2017 yılının son 10 yıldaki en düşük ikinci yabancı işlem sayısı olduğu belirtildi. Bunun yanında Türk yatırımcılar işlem hacimlerini, 2016 yılına göre %37 genişlettiler. Toplam işlem adedinin ise 77’lik kısmını oluşturdular. Girişim sermayesi ve melek yatırımcının işlem sayısı söz konusu dönemde %65 yükseldi. İşlem büyüklüğü 50 milyon doların altında olan işlemler, toplam işlem sayısının %84’üne denk geldi.

Deloitte Türkiye Ortağı ve Finansal Danışmanlık Hizmetleri Lideri Başak Vardar açıklamasına göre, zorlu şartlara rağmen pazarda toparlanma oldu.

İşlem hacminde hızlı bir yükseliş beklemediklerini ifade eden Vardar, söz konusu artışın büyük ölçekli yabancı yatırımcı işlemi sayesinde olduğunu söyledi. Yabancı yatırımcıların eski iştahlı hallerinin olmadığını belirten Vardar, bunun yanında Türkiye’nin uzun vadeli potansiyeline olan güvenlerini kaybetmedikleri ifade etti.

İşlem adedi olarak bakıldığında, 2017 yılında en aktif grubun Avrupalı yatırımcılar olduğu ortaya çıktı.

298 adet işlem sayısının, 36 tanesini Avrupalı yatırımcılar oluşturdu. Asya Pasifik bölgesinden gelen yatırımcı sayısında ise düşüş oldu. Yabancıların gerçekleştirdiği ve yıllık işlem hacmine önemli katkısı olan bazı büyük ölçekli işlemler arasında; Vitol – OMV Petrol Ofisi, BBVA – Garanti Bankası ve IFM Investors – Mersin Limanı yer aldı.

OMV Petrol Ofisi’nin Vitol tarafından 1,4 milyar dolara satın alınması, yılın en büyük işlemi olarak kaydedildi. Mersin Limanı ise IFM Inverstors tarafından 869 milyon dolara satın alınmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum