Paylaşım

2016 Yılının İlk FED Toplantısıyla Petrol Kazancını Genişletiyor!


 

Dün gerçekleştirilen yılın ilk FED toplantısı sonrası gelen kademeli faiz artışı söylemi ve Rusya’nın petrol fiyatlarını desteklemek adına ülkelerle görüşme yapacağı söylentileri, petrolün kazancını üçüncü güne taşımasına destek oluyor. Ayrıntılar haberimizde;

Hatırlanacağı üzere FED, en son geçtiğimiz yılın Aralık ayında gerçekleştirdiği toplantıda 10 yıl aranın ardından faiz artırım kararı almış ve bundan sonraki süreç için kademeli faiz artırımları uygulayacağını duyurmuştu. ABD Merkez Bankası (FED), yeni yılın ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. İki gün süren toplantının ardından dün akşam kamuoyuna açıklama yapıldı. FED yetkilileri yaptıkları açıklamayla gösterge faiz oranını %0.25-0.50 aralığında sabit tuttuklarını ve yeni bir faiz artırım kararı alınmadığını açıkladı.

Güvercin tonda gerçekleşen açıklamayla önümüzdeki süreçte gerçekleşecek olan faizlerin kademeli olarak gerçekleştirileceği vurgusu piyasalarda oldukça pozitif yönlü karşılandı. FED’in gösterge faizini sabit tutan açıklamasının ardından petrol, kazanımlarına bugünde devam etti. Bilindiği üzere petrol, geçtiğimiz hafta son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına kadar düşmüştü. Bu düşüşün arından ise petrol yeni işlem haftasında pozitif yönlü seyre başlamış ve ilk iç günde de değer kazanarak 30 dolar barajını aşmayı başarmıştı.

Analistler, FED kararlarının petrolün üzerindeki etkisiyle ilgili olarak, güvercin tonda gelen ve piyasalara pozitif etki eden kademeli faiz vurgusunun petrol üzerinde de olumlu bir etki yarattığını söylüyorlar. Ayrıca analistler, petrolün haftanın başlangıcından bu yana göstermiş olduğu kazanımı üçüncü güne taşımasının diğer bir nedeninin ise Rusya’nın petrol fiyatlarını desteklemek adına Suudi Arabistan ve OPEC ile görüşeceği söylentileri olduğunu ifade ettiler. Bu söylentiler sonucunda petrol kazanımlarını daha da genişletti. Avrupa göstergesi olan Brent petrol, piyasalardaki dün gerçekleştirdiği kapanışa oranla bugün yüzde 0,6 oranında artış göstermiş durumda.

Petrol piyasasında ise durum şöyle seyretmekte;

Batı Teksas Petrolü (WTI) dün gerçekleştirilen FED toplantısı sonrası yükselişe geçti. WTI yüzde 5,6 oranında değer kazandı ve dünü 32,17 dolar seviyesinde kapattı. Bugün ise WTI varil başına 33 dolara yakın bir seyir izliyor. Brent Petrol ise yaşadığı yükselişlerle birlikte bugün 36 dolara yakın bir seyir izliyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın