Yatırım yapmaya başla!

Bulundukları Sektörde Fırtına Estiren 2016 Yılının En Güçlü Markaları

Bulundukları Sektörde Fırtına Estiren 2016 Yılının En Güçlü Markaları

Marka nedir? Onları güçlü kılan öğeler nelerdir? Geniş kitleleri nasıl etkileyebiliyorlar?

Marka; benzer ürünlere farklı tarzlar kazandırarak, bulundukları kategori içerisinde eşsiz kılan, bir şirketin en değerli ve en önemli öğesidir. Peki, güçlü bir marka nasıl oluşturulur?

Uzun soluklu markalar, piyasanın en iyileri arasına girmeyi başarmışlardır. Halkın marka hakkındaki bilinci, uzun süredir piyasada yer alan bir ürünün başarısı ile ilişkilidir. Marka bilinirliği, özellikle de potansiyel müşteriler için fazlasıyla önem taşır. Örneğin; yiyecek almak için bir markete gittiniz ve aynı fiyat etiketine sahip iki farklı markanın ürünü var. Peki, sizler bu iki marka arasından en bilindik olanını seçmez miydiniz?

Bilindik markalar, genellikle müşterilerine güven verirler. Çünkü yaptıkları en ufak bir hata bile bağlı olduğu şirketi iflasın eşiğine getirebilir. Bu nedenle de dünya çapında isim yapmış birçok marka, kusursuza yakın bir işleyişe sahiptir. İster istemez bu durum da bizleri tanınmış markaların ürünlerini almaya iter. Bazı zamanlar, daha uygun fiyatlı olarak karşımıza gelen adı sanı duyulmamış markalardan çekinir ve pahalı olmasına rağmen bilindik markaya doğru yönelim gösterebiliriz.

Elbette ki bu durum, sadece gıda veya kozmetik sektörü için değil; bilişim, otomotiv ve hatta sinema sektörleri için de geçerlidir. İşte bu özellikler de dünya çapında yer alan birçok markayı güçlendirir ve kendi sektöründe lider markalar olarak yer almalarını sağlar. Bugün bizler de dünyanın dört bir yanında yer alan en güçlü markaları sektör ayırt etmeksizin ele aldık. Dünyanın en güçlü markalarının hangileri olduklarına birlikte bir göz atmadan önce; eğer sizlerin de start-up’ınızı güçlü bir marka haline dönüştürmek gibi bir hayaliniz varsa, “Start-Up Nasıl Küresel Bir Marka Haline Getirilir?” başlıklı yazımızı incelemek isteyebilirsiniz.

İşte, huzurlarınızda dünyanın en güçlü markaları:

15 Cisco Systems

Marka Değeri: 28.8 Milyar Dolar

Cisco Systems1984 yılında Kaliforniya’da kurulan Cisco Systems, Amerika’nın çok uluslu bir teknoloji şirketidir. Küresel çaptaki Cisco tasarımları, üretimleri ve satış ağı ekipmanları bu şirketin güçlü bir marka haline dönüşmesini sağlayan en büyük etkenlerdir. Geçtiğimiz günlerde “Cisco Systems binlerce çalışanını neden işten çıkarıyor?” diye bir soruyu sizlere yöneltmiştik. Cisco Systems şirketinin donanımsal alandan, yazılımsal alana geçiş yapmayı hedeflemesi böyle bir köklü değişikliğe gitmesinin en büyük amacı olarak gösteriliyor. Dünyanın en güçlü şirketleri arasında yer alan Cisco, sadece reklam kampanyaları için 202 milyon dolar harcadı. Elbette ki bu harcamalar, Amerikalı teknoloji şirketinin yüzde 4 oranında büyümesine olanak tanıdı. Cisco, böylece 28.8 milyar dolarlık marka değerine ve yaklaşık olarak 49.6 milyar dolar marka gelirine sahip olmayı başardı.

14 BMW

Marka Değeri: 28.8 Milyar Dolar

BMWBu yıl tam 100 yaşına basan Alman marka, özellikle de otomotiv dünyasına kazandırmış olduğu eşsiz modellerle, sektörünün öncü firmalarından bir tanesi olmayı başardı. Dünya çapında 116 binden fazla çalışana sahip olan Bayerische Motoren Werke (BMW); bu yıl yapmış olduğu yüzde 4’lük sıçrayışla, 28.8 milyar dolarlık marka değerine ve 82.8 milyar dolarlık marka gelirine sahip. Dünyanın en etkili markalarından bir tanesi olan BMW hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

13 AT&T

Marka Değeri: 32.6 Milyar Dolar

AT&TKökleri 1875 yılına dayanan AT&T firması, aslında Southwestern Bell Corporation ismiyle biliniyordu. Öncü bir telekom şirketi olan AT&T, tamına tamına 146.8 milyar dolarlık marka gelirine ve 32.6 milyar dolarlık marka değerine sahip. Bu güçlü telekom devi, ABD’nin en büyük sabit hat sağlayıcısıdır. 253 bin çalışana sahip AT&T şirketi, bu yıl 3.6 milyar dolar değerindeki reklam gideriyle yüzde 12’lik büyüme sağladı.

12 Amazon

Marka Değeri: 35.2 Milyar Dolar

AmazonGeçtiğimiz Ocak ayında, Amazon 482 milyon dolar karla şirket tarihi rekorunu kırdı. 2016 yılına gayet etkili bir başlangıç yapan Amazon, 1994 yılında sadece online satış yapan bir kitap mağazasıydı. Şimdilerde ise dünyanın en etkili online satış mağazalarından bir tanesi ve hatta en büyüğü. Bu yıl yüzde 25 oranında büyüme kaydeden bu Amerikalı şirket, reklam kampanyaları için 3.8 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. Başarılı reklam kampanyalarının da etkisiyle 104 milyar dolarlık marka gelirine ulaşmayı başaran Amazon şirketi,  ayrıca marka değerini de 35.2 milyar dolara çıkardı.

11 Samsung

Marka Değeri: 36.1 Milyar Dolar

Samsung1969 yılında kurulan Samsung, şu anda yaklaşık olarak 234 bin çalışana sahip. Kuzey Kore’nin bu çok uluslu şirketi hakkında bilinmeyen gerçeklerden daha önce sizlere bahsetmiştik. Samsung Group, Shinsegae Group, CJ Group ve Hansol Group olmak üzere dört farklı kola ayrılan Samsung; dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. 3.3 milyar dolarlık reklam bütçesiyle yüzde 2 değerinde büyüme sağlayan bu Kuzey Kore şirketi; marka değerini 36.1 milyar dolara çıkarırken, marka gelirinin de 177.4 milyar doları bulmasını sağladı.

10 General Electric

Marka Değeri: 36.7 Milyar Dolar

General ElectricListemizdeki dünyanın en eski şirketlerinden bir tanesi olan General Electric (GE) şirketinin temelleri 1892 yılında atıldı. Çok uluslu bir Amerikan şirketi olarak farklı bölümlere ayrılan General Electric; finansal hizmet, tıbbi cihaz, bilim, ilaç sanayi, otomotiv, yazılım geliştirme ve endüstri mühendisliği gibi alanlarda görev alıyor. 305 binin üzerinde çalışana sahip General Electrik şirketinin marka değeri, 36.7 milyar dolardır. Ayrıca 92.3 milyar dolarlık marka gelirini de elde eden köklü şirket, sadece bu yıl yüzde 2’lik büyüme gerçekleştirdi.

9 McDonald’s

Marka Değeri: 39.1 Milyar Dolar

McDonald's1955 yılında hayata gözlerini açan McDonald’s, günümüzün en büyük fast food şirketi olarak kabul görülüyor. Ülkemizde de birçok şubesi olan bu şirket dünya çapında 420 binin üzerinde çalışana sahip. Küresel çapta 68 milyon müşteriye hitap eden ve 119 ülkede şubesi bulunan McDonald’s, 720 milyon dolar gibi devasa bir bütçeyi reklam kampanyalarına ayırmış. Bu sayede yüzde 1’lik büyüme sağlayan bu fast food devi, 39.1 milyar dolarlık marka değerine ve 82.7 milyar dolarlık marka gelirine sahip.

DÜNYANIN EN İYİ FAST FOOD MARKALARI İÇİN TIKLAYIN.

8 Disney

Marka Değeri: 39.5 Milyar Dolar

DisneyDisney, kuruluşundan bu yana en etkili ve en tanınmış markalardan bir tanesi olarak tarihe adını yazdırmıştır. Walt Disney’in muhteşem başarı hikayesini okumak için tıklayın. Çocukların bayılarak izlediği filmlere ve Disneyland adında eğlence merkezlerine sahip olan bu şirket, 1923 yılında Disney Brothers Cartoon Studio adıyla kurulmuştur. Genellikle Walt Disney ile anılan bu şirketin bir diğer kurucusu da Roy. O Disney’dir. Bu kısa dipnottan sonra gelelim, şirketin 2.6 milyar dolar harcamış olduğu reklam kampanyalarından sağlamış olduğu kazançlara. Sadece bu yıl yüzde 14’lük büyüme sağlayan Disney, 39.5 milyar dolarlık marka gelirine ve 28 milyar dolarlık marka değerine sahiptir.

7 IBM

Marka Değeri: 41.4 Milyar Dolar

IBM1911 yılından bu yana dünyanın en etkili bilişim teknolojileri şirketi olarak karşımıza gelen IBM, 308 binden fazla çalışanı bünyesinde barındırıyor. 2.6 milyar dolarlık reklam bütçesiyle yüzde 17’lik büyüme sağlayan IBM’in marka değeri 41.4 milyar dolarken, marka geliri ise 81.7 milyar dolardır. Ayrıca IBM, Büyük Mavi (Big Blue) takma adıyla, Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi’ne dahil olan 30 şirketten de bir tanesidir.

6 Toyota

Marka Değeri: 42.1 Milyar Dolar

Toyota1937 yılından bu yana otomotiv sektörünün yıldızlarından bir tanesi olan Toyota, hemen hemen her yıl kurucusu Kiichiro, Toyota’yı onurlandırmayı başarıyor. Bu Japon otomotiv devi, elektrikli araç satışında dünya lideri olurken, dünya çapında hibrid araçların kitlesel pazar adaptasyonunda rol oynayan en büyük şirketlerden de biridir. Yaklaşık 340 bin çalışanıyla ve 3.6 milyar dolarlık reklam harcamalarıyla yüzde 10’luk bir büyüme yakalayan Toyota, 165.1 milyar dolarlık marka gelirinin yanı sıra 42.1 milyar dolarlık da marka değerine sahiptir.

DÜNYANIN EN DEĞERLİ 10 OTOMOBİL MARKASI İÇİN TIKLAYIN.

5 Facebook

Marka Değeri: 52.6 Milyar Dolar

FacebookGünümüzün en hızlı büyüyen şirketlerinden bir tanesi olan Facebook, sadece 12 yıllık bir tarihe sahip. Ancak kısa sürede inanılmaz bir başarıya imza atan bu genç şirket, 52.6 milyar dolarlık marka değeriyle birçok köklü firmayı gerisinde bırakıyor. Ayrıca 17.4 milyar dolarlık marka gelirine sahip olan Facebook, bu yılki reklam harcamalarına 281 milyon dolar ayırmış. Bünyesine WhatsApp, Instagram, Messenger ve daha birçok kuruluşu da katan Facebook, yaklaşık 100 bin çalışana sahip. Sosyal medyanın bu dev ismi ayda yaklaşık 1.65 milyar aktif kullanıcısıyla, 2016 yılında yüzde 44’lük bir büyümeye de imza atıyor.

FACEBOOK HİSSE SENEDİ NASIL VE NEREDEN ALINIR, ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

4 Coca-Cola

Marka Değeri: 58.5 Milyar Dolar

Coca-Cola1892 yılında kurulup, çok kısa sürede başarıyı yakalayan Coca-Cola, ilaç patentli bir içeceği piyasaya sürerek dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline geldi. Reklam kampanyaları için 4 milyar dolardan daha az bir bütçe harcayan Coca-Cola, geçtiğimiz yıl yüzde 4’lük büyüme sağlamıştı. Şimdilerde ise 130 bin çalışanı bünyesinde barındıran bu meşrubat şirketi, 58.5 milyar dolar marka değeri ve 21.9 milyar dolar marka geliriyle listemizde ilk beşe girmeyi başarıyor.

3 Microsoft

Marka Değeri: 75.2 Milyar Dolar

MicrosoftÇok uluslu bir teknoloji şirketi olarak 1975 yılında kurulan Microsoft, şimdilerde bünyesinde 128 bin çalışanı barındırıyor. Microsoft’un bilmediğiniz 15 özelliğini merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Dünyanın en güvenilir bilişim teknolojileri arasında yer alan bu Amerikalı şirket, harcamış olduğu 1.9 milyar dolarlık reklam bütçesiyle, yüzde 9 oranında bir büyüme gerçekleştiriyor. Yaklaşık 75.2 milyar dolar marka değerine ve 87.6 milyar dolar marka gelirine sahip olan Microsoft, bu yıl da dünyanın en büyükleri arasında kendisine yer buluyor.

2 Google

Marka Değeri: 82.5 Milyar Dolar

Googleİnternet hizmet ve ürünleri sunan bu çok uluslu Amerikan şirketi 1998 yılında kuruldu. Oluşturulduğu tarihten bu yana açık ara dünyanın en popüler arama motoru olarak hizmet veren Google, 53.600 çalışana sahip. Bu yıl 82.5 milyar dolarlık marka değeriyle ve 68.5 milyar dolarlık marka geliriyle harcamış olduğu 3.2 milyar dolar bütçeli reklam kampanyalarının meyvesini fazlasıyla toplayan Google, yüzde 26’lık büyüme oranıyla zirvenin ortağı olmayı başarıyor.

GOOGLE HİSSE SENEDİ NEDİR? NASIL VE NEREDEN ALINIR, SATILIR, ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

1 Apple

Marka Değeri: 154.1 Milyar Dolar

AppleKaliforniya’da yer alan bir başka çok uluslu teknoloji şirketi olan Apple, 1976 yılından beri bizlerle. Steve Jobs’un kurduğu Apple imparatorluğu hakkında bilinmeyen 15 gerçek adlı yazımızı okumak için buraya tıklayınız. Özellikle üretmiş olduğu elektronik cihazlar ile büyümeyi başaran Apple, bugün tam 223.7 milyar dolarlık marka gelirine sahip. Ayrıca 154.1 milyar dolarlık marka değeri ile de dünyanın en güçlü markası olmayı başaran Apple, yaklaşık 93 bin çalışanıyla ve 1.8 milyar dolarlık reklam bütçesiyle yüzde 6 oranında büyüme gerçekleştirerek listemizin ilk sırasında yer alıyor.

APPLE HİSSE SENEDİ NEDİR? NASIL VE NEREDEN ALINIR, SATILIR, ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum