Yatırım yapmaya başla!

2016 Yılının En Çok Kazanç Sağlayan NBA Beşlisi

2016 Yılının En Çok Kazanç Sağlayan NBA Beşlisi

Bu servet ister yüklü maaşlardan, ister sponsorluk anlaşmalarından gelsin; NBA’nın en iyi oyuncuları ulaşılması güç rakamlarda banka hesaplarına sahiplerdir. Elbette ki bu bilgiyi hepimiz biliyoruz. Ancak, bu kazançların değeriyle, hangi oyuncunun servetinin ne kadar olduğunu tam olarak bilmiyor olabilirsiniz. Olsun, o da bizim boynumuzun borcu…

Sorgusuz sualsiz, NBA besin zincirinin en üstünde yer alan oyunculara yüksek miktarda maaşlar ödemektedir. Birçok marka ve dünya çapında isim yapmış firma, onlara sponsor olabilmek için sıraya girmişlerdir. NBA’nın 2016 yılı için en çok kazanç sağlayan on oyuncusunun kasasına hem maaştan hem de sponsorluk anlaşmalarından yıllık 391 milyon dolar girmektedir. Bu rakam sezonun toplam kazancının %46’lık dilimine eş değerdir. Rakamlar bu kadar büyük olunca, tüm zamanların en zengin NBA yıldızları durumdan gayet memnun tavırlarla medya önünde yer almaktan sıkılmıyorlar.

Elbette ki bütün profesyonel sporlarda olduğu gibi, bazı bireyler diğer oyunculardan daha yüklü miktarda kazanç sağlar. Ulusal Basketbol Birliği (National Basketball Association) yani kısa ve bilinen ismiyle NBA’ya gelecek olursak, kazanılan bedellerin dudak uçuklatan cinsten olduğunu söyleyebiliriz. Bugün, 2016 yılında en çok kazanç elde eden beşliyi sizler için hazırladık. Dilerseniz bu isimlerin kimler olduğuna, ne kadar gelir elde ettiklerine ve nasıl bir kazanç sağladıklarına birlikte göz atalım.

İşte karşınızda 2016 yılının en çok kazanç sağlayan NBA beşlisi:

5 James Harden

32.8 Milyon Dolar

James HardenSadece Houston Rockets’in süper starı olmakla kalmayıp NBA’da da ödüle doymayan James Harden, 15.8 milyon dolar maaş kazanmaktadır. Foot Locker, BodyArmour, Beats, NBA 2K ve 200 milyon dolara anlaşma sağladığı Adidas sayesinde Harden, sahanın dışından da bu yıl için servetine 17 milyon dolar eklemiştir. Önemli bir not daha, başarılı basketçi geçen seneki kazancını bu sene dörde katlamayı başarmıştır. Lakabı Beard (Sakal) olan Harden’in toplam kazancı 2016 yılı için 32.8 milyon dolara ulaşmıştır.

4 Derrick Rose

34.1 Milyon Dolar

Derrick RoseDerrick Rose’nin bir dizi talihsiz sakatlanmaları olmasaydı, NBA’daki kariyerini hangi noktaya taşıyabileceği bizler için her zaman merak konusu olarak kalacak. Rose’nin bu yıl ki maaşı 20.1 milyon dolar olup, sponsorluk anlaşmalarından 14 milyon dolarlık bir gelir elde ederek; 2016 yılının NBA oyuncuları arasında en yüksek kazanca sahip dördüncü basketbolcusu olmuştur.

3 Kobe Bryant

50 Milyon Dolar

Kobe BryantNBA kariyerinin son yılına doğru ilerlemesine rağmen Kobe Bryant, bu sezon 25 milyon dolar alarak Los Angeles Lakers takımının ve ligin en yüksek maaşlı oyuncusu olmuştur. Üstüne üstlük; BodyArmour sporcu içeceklerinden Derek Jetter’in web sitesine ve Players’ Tribune’ye kadar her şeyden gelir elde ettiği Kobe Inc. ile efsane isim, 25 milyon dolarlık sponsorluk sağlayarak 2016 yılında gelirini 50 milyon dolara çıkarmayı başarmıştır. Bryant, daima 1 numara olan görünüşü ile sahadaki en hırslı oyunculardan biri olmuştur. Ancak, bu koşullar altında bile listede kendine ancak 3. sırada yer bulabilmiştir.

2 Kevin Durant

56.2 Milyon Dolar

Kevin Durant56.2 milyon dolarlık geliri ile Kevin Durant, 2016 yılında en çok kazanç sağlayan oyuncular listesinde 2. sırada yer alıyor. Eğer bu kazanç sizlere etkileyici geldiyse, listemizin 1 numarasını görene kadar bekleyin. 20.2 milyon dolarlık Oklahoma City Thunder’den almış olduğu maaşının yanı sıra Kevin Durant, Neff ve Foot Locker gibi iç giyim markalarıyla birlikte; Sparkling Ice, Sonic, Beats gibi firmalardan ve 300 milyon dolarlık anlaşma imzalamış olduğu Nike gibi sponsorlardan da senelik 36 milyon dolar kazanmaktadır. Bu alanda özellikle Nike, basketbola olan yatırımlarıyla öne çıkıyor. Böylece tüm zamanların en pahalı Nike ayakkabıları da ünlü basketçilerinin ismiyle vitrinlerdeki yerlerini alıyor. Açık bir şekilde görünüyor ki Durant’ın şutları onunla ilgili durdulamayan tek şey değil.

1 LeBron James

71 Milyon Dolar

LeBron James“Kral’ım” çok yaşa!!!

Eğer LeBron James’in bu sezon için almış olduğu 23 milyon dolarlık maaşın devasa olduğunu düşünüyorsanız, sahanın dışından da elde etmiş olduğu geliri görene kadar bekleyin. Cleveland Cavaliers’in süper starı; SpringHill Entertainment, Uninterrupted, Fenway Sports Management gibi kuruluşlar ile anlaşma imzalamıştır ve Blaze adındaki pizza hattının da büyük bir yatırımcısıdır. Tabi ki Nike ile olan “ömür boyu” anlaşmasını da söylemeden geçmeyelim. Sonuç olarak LeBron James diğer bir adıyla “Kral” sponsorluk anlaşmalarından 48 milyon dolarlık gelir elde ederek, 2016 yılı için toplam kazancını 71 milyon dolara çıkarmıştır. Böylelikle bir kez daha Kral olduğunu herkese kanıtlamıştır.

Basketbolun dünya çapında tanınan isimlerinin böylesine yüksek miktarlarda gelirler elde etmeleri olağan görünse de yine de kazanmış oldukları miktarlar aklımızı oynatmamıza neden oluyor. Çoğu artık NBA’da efsaneleşmiş olan bu oyuncular, kazanmış oldukları maaşlardan daha fazlasını ünlü markalar ile yapmış oldukları sponsorluk anlaşmalarından elde etmektedirler. Peki, sizlere sunmuş olduğumuz bu efsane NBA yıldızlarından hangilerinin kazandığı gelir şaşırmanıza neden oldu? Sorumuzun cevabı ile listemizde yer alan oyuncular ile ilgili düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum