Yatırım yapmaya başla!

2016 Yılında Sürücüleri Tarafından Dışlanan 7 Otomobil

2016 Yılında Sürücüleri Tarafından Dışlanan 7 Otomobil

Geçtiğimiz sene otomotiv sektörü için inanılmaz bir yıl olmuştu. Elbette ki 2016 da bu sektör için fazlasıyla yenilikçi bir yıl olmaya hazır. En az dış görünüşleri kadar, şık iç tasarımları da otomobil tutkunlarını fazlasıyla cezbetmeye yetiyor. Henüz piyasaya sürülmemiş birçok yeni model olmasına rağmen, tanıtım görüntüleri bile bizleri kendine hayran bırakıyor. Ancak 2016 yılının en lüks arabaları kadar güzel olmayan bazı otomobiller de her sene olduğu gibi bu yıl da piyasaya sürülüyor.

2015 otomobil endüstrisi için rekor bir yıldı. Volkswagen ve Dodge gibi markaların yanı sıra, diğer dev otomotiv firmalarının da genellikle hafif arabalar ve SUV modellerden oluşan yeni ürünleri değer kazanmıştı. Elbette ki bu durum, piyasada kaybedenlerin olmadığını göstermiyor. Aslında geçen seneki arabaların inişli ve çıkışlı mücadeleleri bu yıla da taşındı ve bu rekabet, kolay kolay dinecek gibi görünmüyor.

Teknolojik gelişmeler ışığında daha fazla kızışan otomotiv sektöründeki savaş, beklenildiği kadar iyi olmayan modellerinin de sonunu getiriyor. Bazıları 2016 yılının en çok arzulanan gösterişli otomobilleri olurken, bazıları ise çok fazla rağbet görmeyip maceraları daha başlamadan bitiyor. Dilerseniz 2016 yılının sürücüler tarafından dışlanan otomobillerine birlikte göz atalım.

İşte karşınızda 2016 yılında sürücüleri tarafından dışlanan otomobiller:

7 Infiniti Q70

Infiniti Q702015 yılının Mart ayında 1.083 adet satarak zirveye ulaştıktan sonra Infinity, Q70 modelinden aynı istikrarı bu sene de korumasını bekliyordu. Ama gelin görün ki tam tersi büyük bir düşüş görüldü. 2016 Ocak ayında, Q70 modeli 492 adet satış ile 15 ayın en düşük rakamına ulaştı ve yıl içerisinde %22 daha geriledi. Bu lüks sedan modelleri Alman yapımı değildi ve eğer bu şekilde ilerlemeye devam ederse, önümüzdeki yıl firma için oldukça zor geçebilir. Piyasadaki Q70 modelinin belki güzel bir dış görünümü olmayabilir, ancak bugünlerde sürücüler dış görünüş kadar performansa da dikkat ediyor.

6 Acura RLX

Acura RLXNeden hiç kimse Acura RLX modelini satın almıyor? Bu araba genellikle güzel yorumlar almış olsa da 54.450 bin dolarlık fiyatı sürücülerin kendisine yaklaşmasını engelliyor olabilir. Kaldı ki bu daha yurt dışı fiyatı. Bunun yanı sıra bizler kroma bayılıyor olsak da ucuz görünümlü plastik kapı kolları, lüks bir sedanın gözden düşmesine fazlasıyla yetiyor. Lüks otomobil pazarının gelişmesi ile RLX modelinden Ocak ayında sadece 98 adet satılmıştır. Bu da önceki yıla göre %44’lük bir düşüş demektir.

5 Cadillac ELR

Cadillac ELRABD’deki tüketiciler 2013 yılındaki pahalı Cadillac ELR modelini dışladıktan sonra, zenginlere özel lüks hibrid arabalar arasında yer alan 2015 versiyonun yüzüne dahi bakmadılar. 2014 yılının Ağustos ayında en fazla 196 adet satılan bu model, düşük hacimli bir otomobil için acınacak haldeydi. Fiyatında 10 bin dolarlık indirim yapılmasına rağmen, yine de kimse bu modeli satın almak istemedi. Aslında sorun, Cadillac’ın ELR modelinin üretiminin 2016 yılında durdurulacağını bildirmesiyle daha da alevlendi. Ocak ayı satışlarına göre, bu durum çok yakın bir zamanda gerçekleşecek gibi görünüyor. Cadillac, ELR modelinden sadece 67 adet satabildi ve böylece geçen yıl ki Ocak ayı satışına göre %27 zarar etti.

4 Nissan Cube

Nissan CubeNissan Cube modeli, her şeye rağmen üretimine devam edilen bir otomobildir, dünyanın en kötü polis arabaları arasında yer alan 2014 Nissan LEAF kadar olmasa da 2000’li yılların en kötü otomobilleri listelerinde daima üst sıralarda bulunmuştur. 2014 modeli ile biraz olsun aşama kaydetmiş olsa da yine de satışları iyi gitmeyen Cube modeli sürücüler tarafından dışlanılmaya mahkum edilmiştir. Ocak ayında sadece üç adet satılan bu model, geçen yıla göre %98’lik bir düşüş yaşamıştır.

3 Lexus CT200h

Lexus CT200hListemizde yer alan birçok araba gibi galon başına 67.5 kilometrelik yol yapan Lexus CT200h modeli ile ilgili de 31.250 bin dolarlık fiyatından başka herhangi bir sorun görünmüyor. Bu ekonomik araba, 134 beygir gücü üretiyor ve oldukça iyi yakıt tasarrufu sağlıyor. Ancak firma bunu duyurmak için geç kalmışa benziyor. Lexus RC F modeli 2015’in en çok beklenen arabaları arasında yer alırken; 2016 yılında bu modelinden 622 adet satan Lexus, önceki yıla göre %38 daha geriden geliyor.

2 Kia K900

Kia K900Uygun fiyatı ve bazı NBA yıldızlarının tanıtımı sayesinde Kia K900 modeli, 2015 yılında güzel günler geçirmişti. Ancak 2016 yılına geldiğimizde, bu ivme bir anda duruverdi. Kia, 54.500 bin dolarlık K900 modelinden ABD’de sadece 68 adet satabildi. Geçen seneye göre %43’lük bir düşüş gösteren düşük hacimli böyle bir model için oldukça kötü bir rakam gibi görünüyor.

1 Toyota Yaris

Toyota Yarisİlk bakışta, neden Toyota Yaris modelinin ABD piyasasında tercih edilmediğini sorgulayabilirsiniz. Bu araba oldukça küçük ve Amerikalıların istediği devasa güce sahip değil. Bu yıl ki yüksek güce sahip uygun fiyatlı otomobiller baz alındığında, böylesi bir modelin neden sürücüler tarafından tercih edilmediğini daha iyi anlayabilirsiniz. 2016’da Yaris modeli tercih edilmezken, Toyota 2015 yılında en çok satan otomobil üreticisi oldu; fakat 2016 yılında bu ünvan elinden gidecek gibi görünüyor. 14.895 bin dolar olan Toyota Yaris modelinden Ocak ayınca 548 adet satıldı ve geçen yıla göre %62’lik bir düşüş gözlendi.

Otomotiv piyasasının dev isimleri taştan bile araba yapsalar, kapış kapış gider gibi görünüyor. Çünkü bu firmalar genellikle yüksek kalitede, herkese hitap eden ve statü göstergesi araçlar tasarlamaktadırlar. Bu nedenle de fiyatlarının ne olduğu alıcılar tarafından çokta fazla önemsenmemektedir. Ancak otomotiv sektöründeki orta direk otomobillere gelecek olursak, bazılarının fiyatları sunmuş oldukları performanslardan çok daha önemlidir. Peki, gelelim sorumuza; sizce bu modellerden hangilerine haksızlık yapılmış olabilir? Sorumuzun cevabı ile birlikte, bu konu hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum