Yatırım yapmaya başla!

2016 Yılında Gelir Dağılımı Dengesi Bozuldu!

Türkiye İstatistik Kurumu, 2016 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını açıkladı. Veriler, gelir dağılımının bir önceki yıla göre bozulduğunu gösterdi.
2016 Yılında Gelir Dağılımı Dengesi Bozuldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılına ilişkin Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını yayınladı. Buna göre, Türkiye’de gelir dağılımı geçen yıl düzensizlik yaşadı. %20’lik payı kapsayan en yüksek gelire sahip kesimin, toplam gelirden elde ettiği pay bir önceki yıla kıyasla 0,7 puan artış göstererek %47,2’ye çıktı. En düşük gelire sahip olan %20’lik grubun toplam gelirdeki payı ise 0,1 puan artışla %6,2’ye yükseldi.

TÜİK araştırma sonuçlarına göre, toplumun en zengin %20’lik grubu gelirinin, en yoksul %20’liğin gelirine oranı, 7,6’dan 7,7’ye çıktı.

Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirine göre, toplumun en yüksek gelire sahip olan kesiminin toplam gelirdeki payı %47,2’ye yükseldi. Bu oran ise hanehalkı kullanılabilir gelirinin, hanehalkı büyüklüğü ve kompozisyonu göz önünde bulundurularak hesaplanan eşdeğer hanehalkı büyüklüğüne bölünmesiyle elde ediliyor.

Gini katsayısı, 2016 yılında bir önceki yıla göre 0,007 puan arttı ve 0,404 puan olarak tahmin edildi.

Peki, nedir bu Gini katsayısı? Gini katsayısı, gelir dağılımındaki eşitsizliği ölçmede kullanılan bir araç. 0 ile 1 arasında çıkan ondalık bir değer. Bu ondalık sayı sıfıra yaklaştıkça gelir dağılımındaki eşitliği, bire yaklaştıkça da gelir dağılımındaki eşitsizliği ifade ediyor.

Ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri, 2016’da bir önceki yıla göre %15,9 oranında artış gösterdi.

Bu artışla birlikte 16 bin 515 liradan, 19 bin 139 liraya çıkmış oldu. Eşdeğer hanehalkı medyan gelirinin %50’lik kısmına göre yoksulluk oranına baktığımızda, bir önceki yıla kıyasla 0,4 puanlık bir düşüş yaşandığını ve %14,3’e gerilediğini görmekteyiz. Eşdeğer hanehalkı medyan gelirinin %60’ına göre hesaplanan verilere göre ise yoksulluk oranında bir önceki yıla göre 0,7 puanlık bir düşüş gerçekleşti. Bu düşüşle birlikte de %21,2’ye indi.

Söz konusu dönemde, tek kişilik hanehalklarının yoksulluk oranı 0,8 puan artarken, bağımlı çocuğu olmayanların yoksulluk oranı 0,8 puan, bağımlı çocuğu olanların ise 0,2 puan düşüş kaydetti.

Yoksul grubuna giren bireylerin %1,7’lik kısmını yükseköğretim görenler, %26,2’lik kısmını ise okuma-yazma bilmeyenler oluşturuyor.

Yine aynı gruba dahil olan kişilerin %24,1’ini bir okul bitirmeyenler, %12,5’ini lise altı mezunlar ve %6,2’sini lise ve dengi okullardan mezun olanlar oluşturuyor. Son olarak sürekli yoksulluk oranının %14,2, ciddi maddi yoksunluk oranının %32,9 olduğunu görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum