Yatırım yapmaya başla!

2016 Verilerine Göre Dünyanın En Zengin Politikacıları

2016 Verilerine Göre Dünyanın En Zengin Politikacıları

Bir politikacı, hükümetin temsilcisi ya da halkının refahı için çalışan muhalefeti temsil eder. Demokratik politikacılar oylama sistemi ile seçilmelerine rağmen, bazı ülkelerde ise monarşik kuralların geçerli olduğu aristokrasi sistemi kullanılmaktadır. Batı’daki siyasetçilerin genellikle düşük banka bakiyelerine sahip oldukları gözlenmiştir. Bu durumda siyasi liderlerin ülkelerinin refahı için çabalamaları beklenirken; kralların, şeyhlerin ve sultanların maddiyat açısından lüksün zirvesini yaşıyor olmaları, kendi içerisinde bir tezatlık gibi görülebilir. Durumun özeti her ne kadar böyle görünse de dünyanın en zengin devlet başkanları ya da liderleri arasında batılı politikacılar da bulunmaktadır.

En az şeyhler ve krallar kadar zenginlik içerisinde yaşayan bu liderler, sahip oldukları pahalı eşyalar ve dünyanın en lüks özel jetleri gibi zenginlik göstergeleriyle seçkin oyuncaklar yapabiliyorlar. Dünya siyasetine yön veren bu varlıklı liderler, oldukça zengin ekonomik pozisyonları nedeniyle manşetlerden düşmeyen politikacılar haline gelebiliyorlar. Aslında bugünkü listemizin başrolünde de onlar var. Şimdi dilerseniz dünyanın en zengin politikacılarına birlikte göz atalım.

Karşınızda 2016 verilerine göre sahip oldukları yüksek miktarlardaki paralar ile dünyanın en zengin politikacıları:

10 Silvio Berlusconi

7.8 Milyar Dolar

Silvio BerlusconiSilvio Berlusconi, İtalyan Parlamentosu’nun bir üyesidir. Kariyerine elektrikli süpürge satıcısı olarak başlamış ve bir süreliğine geçimini bu şekilde sağlamıştır. Daha sonra Silvio, şehrin dışındaki evlerle ilişkili yeni bir işe başlamış. Oldukça sıkı çalışması ve kendisini işine adamasından dolayı çevresinde fazlasıyla beğeni toplamış. 1970 yılında Silvio Berlusconi, en etkin medya şirketinin açılışını yaptı. Berlusconi, uzun bir süre ulus için hizmet vermiştir ve 2011 yılında istifasını sunmuştur. Kariyerini kendi çabaları ile yükseltmiş özel bir kişiliktir. 7.8 milyar dolarlık serveti ile Berlusconi, en zengin politikacılar arasında yer almaktadır.

9 Serge Dassault

8 Milyar Dolar

Serge DassaultSerge Dassault bir Fransız milliyetçisidir ve 2016’nın en zengin politikacıları arasında yer almaktadır. Serge Dassault, sadece Dassault grubunun başkanı olmakla kalmayıp aynı zamanda da senatördür. Ünlü gazetelerden La Fijaro da, Serge tarafından satın alınmıştır. Pediatrik kanser ya da engelli gençler için yapmış olduğu faaliyetlerden dolayı, ülkesinde Dassault’a saygı gösterilmektedir. Serge Dassault, sosyal sorumluluk hizmetlerinden dolayı çok sevilir ve sahip olduğu zenginliği sayesinde de bu konuma ulaşmıştır.

8 Zong Qinghou

10.8 Milyar Dolar

Zong QinghouAdından da anlaşılacağı üzere, Zong Qinghou bir Çinlidir. Zong, Ulusal Konsey üyelerinden biri olup aynı zamanda da oldukça iyi tanınan bir grubun CEO’sudur. Servetini ilerlediği ve başarılı olduğu işi sayesinde kazanmıştır. Çin’in en zengin insanı olarak düşünülse de günlük giderleri için sadece 20 dolar harcamakta ve ülkenin yararına olan doğal kaynakların geliştirilmesi ile ilgilenmektedir. Zong Qinghou, 10.8 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin politikacıları arasında bulunmaktadır.

7 Savitri Jindal

13.2 Milyar Dolar

Savitri JindalSavitri Jindal, Hindistan’ın en başarılı kadınlarından biri olarak kabul edilir. Jindal, 13.2 milyar dolarlık bir servete sahiptir. Savitri, Haryana yasama meclisinin bir üyesidir. Üstelik aile refahı için hizmet vermektedir. 9 çocuğa sahip olan Savitri, en zengin anneler arasında da yer almaktadır. Aynı zamanda da 2016 verilerine göre dünyanın en zengin politikacılarından da bir tanesidir.

6 Vladimir Putin

18.4 Milyar Dolar

Vladimir PutinVladimir Putin ünlü bir Rus politikacıdır. Üç dönemdir Rus hükümetinde görev almaktadır. Dünyanın en güçlü insanları arasında yer alan Putin, 2012 yılından bu yana Rusya devlet başkanlığı yapmakta ve halen daha iz bırakan hizmetlerine devam etmektedir. Sıra dışı yaşam tarzıyla ün kazanan Putin; 58 adet uçak, 4 adet yat, 20 adet lüks ev ve 75 adet oldukça şık tuvaleti ile mal varlığından fazlasıyla söz ettirmektedir. Time Dergisi 2007 yılında ona ödül vermiş ve Putin’i yılın insanı olarak duyurmuştur. Vladimir Putin, şu anda 18.4 milyar dolar olarak bildirilen servetiyle dünyanın en zengin politikacıları arasında yer almaktadır.

5 Halife Bin Zayid El Nahyan

19 Milyar Dolar

Halife Bin Zayid El NahyanBu uzun isimli dostumuzun kim olduğuna bir bakalım. Halife Bin Zayid El Nahyan, Abu Dabi başkanı olarak tanınmaktadır. “Abu Dabi Yatırım Konseyi” olarak bilinen, dünyanın en güçlü servet konseyinin hükümdarıdır. 97.8 milyon dolarlık petrol rezervi, Zayid El Nahyan tarafından kontrol edilmektedir. Halife Bin Zayid El Nahyan, 19 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin beş politik isminden bir tanesidir.

4 Sonia Gandhi

19.2 Milyar Dolar

Sonia GandhiSonia Gandhi çift devlet vatandaşlığına sahiptir. İtalya doğumludur, ancak Hindistan’a gelip Rajeev Gandhi ile dünya evine girmiştir. Rajeev Gandhi’nin ölümünden sonra, politikaya katılmıştır ve şu anda ulusal kongrenin lideridir. İtalyan asıllı Sonia Gandhi, partisinin üyesi ve başkanı olarak ülkesinde görev yapmaktadır. Sonia, partisinin yanı sıra ülkesinin de durumunu değiştirmekte büyük rol oynamıştır ve dünyanın en güçlü 13 kadını arasında yer almaktadır.

3 Hassanal Bolkiah

20 Milyar Dolar

Hassanal BolkiahHassanal Bolkiah, Bruney Bandar Seri Begavan’da doğmuştur. 1967 yılından bu yana Bruney sultanı olarak tahtta oturan lider, kendi gaz ve petrol kaynaklarına sahiptir. Sultan Hassanal Bolkiah, lüks bir yaşam tarzına sahiptir ve “Istana Nurul Iman” olarak bilinen sarayda yaşadığı bilinmektedir. Bu zarif ve mükemmel saray, olağan üstüdür ve dünyanın en büyük 10 evi arasında yer almaktadır. Dünyanın en zengin kraliyet üyeleri arasında olan Bolkiah, sadece serveti ile ünlü olmayıp aynı zamanda da pahalı araba koleksiyonu ile de bilinmektedir. Sultanın koleksiyonunda 8000 adet araba bulunmaktadır ve bu arabaların değeri yaklaşık 798 milyon dolardır. Onun yaşam tarzı, hobileri ve aktiviteleri, Bolkiah’ın ne kadar zengin olduğunu göstermektedir. Bugün sahip olduğu 20 milyon dolarlık servet ile dünyanın en zengin üçüncü politik insanıdır.

2 Abdullah Bin Abdülaziz El-Suud

21 Milyar Dolar

Abdullah Bin Abdülaziz El-SuudDünyanın baskın kişiliklerini yenebileceği petrol kaynakları ile bu Arap Şeyhi, dünyanın en zengin politik isimleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Abdullah Bin Abdülaziz, Suudi Arabistan’ın kralıdır. 1 Ağustos 1924 tarihinde Suudi Arabistan’ın başkentinde dünyaya gelmiştir. Kraliyet mahkemesi, kralın aile üyeleri için birincil eğitim merkezidir. Abdullah Bin Abdülaziz de erken yaşlarda kraliyet mahkemesinde eğitim görmüştür. 2005 yılında ona, Suudi Arabistan Kralı unvanı verilmiştir.

Suudi Arabistan hükümdarlığının yanı sıra bu kral, bakanlık konseylerini idare edip başbakan olarak da görev yapmaktadır. Bunların yanı sıra Kral Abdullah Bin Abdülaziz, ulusal muhafız ordusunun da başkomutanıdır. Halkına kaliteli bir eğitim sunmak için çabalayan Suudi Arabistan’ın hükümdarı, bu bölgeye iki iyi üniversite açmıştır. Diğer kralların ve şeyhlerin aksine, kız çocuklarının eğitim görmelerini desteklemiştir. Açmış olduğu üniversitelerin isimleri; Prences Nora Bint Abdulrahman ve King Abdullah University of Science and Technology’dir. Abdullah 2016 yılı dünyanın en zengin politikacıları arasında yer almasının yanı sıra, Müslüman dünyasında da en iyi tanınan insanlardan bir tanesidir.

1 Michael Bloomberg

37.2 Milyar Dolar

Michael BloombergMichael Bloomberg şu anda dünyanın en zengin politikacısıdır. Michael, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamakta ve dünyanın en tanınmış okullarından bir tanesi olan Harvard Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Kariyerine ilk olarak Wall Street Yatırım Bankası olan Salomon Brothers’de başlamıştır. Salomon  Brothers ve Michael Bloomberg ortak çalıştıktan sonra, kendi işini kurmuştur. Şimdilerde ekonomik haberler ve bilgiler veren bir şirketin müdürü olmasının yanı sıra, ayrıca o şirketin sahibidir.

Bloomberg, New York’un daha iyi olmasını sağlamak için çalışmış olup aynı zamanda bir belediye başkanı olarak çeşitli kalkınma projeleri de ortaya koymuştur. Bloomberg; sanata, tıbbi araştırmalara ve eğitim alanına yapmış olduğu katkılar ile bilinmektedir. Michael Bloomberg, New York’un senaryosunu değiştirmiş ve sıradan insanların yaşam standartlarını yükseltmiştir. New York halkı onu seviyor ve böylelikle son birkaç yıldır onun geliri büyüyor. 37.2 milyar dolarlık serveti ile Michael Bloomberg, dünyanın en zengin politikacısıdır. Ancak bu zengin kişiliğin servetinin yarısını bağışlayan milyarderler arasında yer aldığını da belirtelim.

Özellikle seçimle başa gelen liderler ya da politikacılar halklarının iyiliğini ve refahını düşünmek zorundadır. Yaptıkları ve başardıkları işler ile halkın sevgisini kazanmış olsalar da bazılarının servetleri Orta Doğu’nun en zengin şeyhlerinin, krallarının ya da sultanlarının servetlerinin çok daha üzerindedir. Eğer Donald Trump girmiş olduğu başkanlık yarışını kazanırsa, bu liste yeniden güncellenebilir. Sizlere sunmuş olduğumuz 2016 verilerine göre dünyanın en zengin politikacıları ile ilgili düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum