Yatırım yapmaya başla!

2016 Temmuz Enflasyon Verileri Açıklandı

2016 Temmuz Enflasyon Verileri Açıklandı

Yurt içi piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gelişmesi olarak kabul edilen enflasyon verileri, bugün kamuoyuna açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Temmuz ayına ilişkin enflasyon verilerinde, enflasyon bir önceki aya göre yüzde 1,16 oranında arttı. Analistlerin beklentileri ise enflasyonun aylık olarak yüzde 0,60 oranında artacağı yönündeydi. Bir önceki yılın Aralık ayına göre ise enflasyon yüzde 4,48 oranında tırmanırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,79 on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,91 oranında arttı.

En yüksek artışlar hangi grupta oldu?

Enflasyon verileriyle ilgili olarak merak edilen diğer bir konu ise gruplardaki artış oranıydı. Açıklanan verilere göre aylık en yüksek artış yüzde 7,05 oranında alkollü içecekler ve tütün grubunda oldu. Endekste yer alan gruplar içerisinden gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 3,15 oranında, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 1,31 oranında artış görüldü. Aylık bazda düşüş gösteren tek grup ise yüzde 4,14 oranıyla giyim ve ayakkabı oldu.

Enflasyon en çok hangi ilde arttı?

TÜİK verilerinde, enflasyonun en çok artış gösterdiği iller de belli oldu. Aylık bazda en yüksek artış yüzde 2,28 oranıyla Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri’de görüldü. İBBS 2. düzeyde bulunan  26 bölge içerisinde bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış ise yüzde 6,16 ile Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane’de görüldü.

Yİ-ÜFE hangi düzeyde arttı?

Açıklanan resmi verilere göre, yurt içi üretici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,21 oranında tırmanırken, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,41 bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 3,96 oranında arttı. On iki aylık ortalamalara bakıldığında ise yüzde 4,77 oranında artış görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum