Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

2016 Yılı Şubat Ayının Dünya Genelinde En Çok Satan Elektrikli Arabaları

2016 Yılı Şubat Ayının Dünya Genelinde En Çok Satan Elektrikli Arabaları

Çevre kirliliğinin yol açmış olduğu felaketten dolayı dünyamız olması gerekenden çok daha hızlı bir şekilde yok olmaya başladı. Biraz geç olsa da insanoğlu bu kirliliğin ne tarzda felaketlere yol açacağının farkına vardı ve kirliliğe sebep olan en büyük faktörlerden biri olan petrokimyasal yakıtların kullanımını ortadan kaldırabilmek için elektrikle çalışan yeşilin dostu benzinin düşmanı en pahalı arabalar gibi araçlara imzasını attı.

Doğal güzelliklerin ve çeşitliliğin inanılmaz derecede hızlı bir şekilde tükenmeye başladığını fark eden, biraz da olsa bu durumu önlemeye katkıda bulunmak isteyen lüks otomobil sevdalıları bu taşıtlara fazlasıyla ilgi gösterdi. Değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte bu araçlar da sürücüsünü her sene daha fazla memnun etti. Yakıt masrafından tasarruf edip yüksek performanslar beklemek eskiden hayal iken, şimdi ise asfalttaki göz alıcı modellerle gerçeğe dönüştü. Böylece gelecekte hayatımıza girecek eşsiz arabalar gibi yeşilin dostu araçların da önü tamamen açılmış oldu. Şimdi dilerseniz geçtiğimiz ayın ve 2016 yılının en çok satılan elektrikle çalışan otomobil modellerine birlikte göz atalım.

İşte huzurlarınızda 2016 yılının en çok satan elektrikli arabaları:

5 Chevrolet Spark EV

Chevrolet Spark EVChevrolet Spark EV modelinin toplamda olan satışları pek iç açıcı görünmese de geçtiğimiz ay Ocak’a göre %55, geçtiğimiz yıla göre ise %82’lik bir artış göstermiştir. Şirketin Spark EV modeli, Chevrolet Camaro kadar popüler bir otomobil olmasa da Şubat ayı için oldukça gözde ürünlerden bir tanesidir diyebiliriz. Ülkemiz pazarında kendine yer bulamayan bu model, dünyada geniş bir hayran kitlesine sahip.

4 Tesla Model S

Tesla Model STamamıyla elektrikle çalışan ve ilk spor ara araba üreticisi olma başarısını elinde bulunduran Tesla, bir ay içerisinde 1550 adet satış yaparak Şubat ayına damgasını vurdu. Fremont merkezli otomobil firması için bu rakam beklenilenin altında olsa da sektöründeki liderlik için fazlasıyla yeterliydi. Tesla ayrıca, geçen yıl piyasaya sürmüş olduğu dünyanın ilk elektrikli SUV aracı Model X aracından da Şubat ayında 400 adet satmayı başarmıştır. Bu aracın ülkemizdeki satışı ise ortalama 500 bin TL civarlarında.

3 Ford Fusion Energi

Ford Fusion EnergiHer ay otomotiv sektöründe bir yıldız çıkıyor ve Şubat’ın da sürpriz ismi geçtiğimiz Ocak ayına göre satışlarını %54 arttırmayı başaran Ford Fusion Energi modeli oldu. 2016 yılının heyecan verici yeni otomobilleri arasında yer alan ve bazı modellere imza atan Ford, üretmiş olduğu Fusion Energi adındaki elektrikli arabasının satışlarıyla Nissan’ın aynı statüde yarışan modeli Nissan Leaf’ı yenmeyi başardı. Ülkemiz asfaltlarında bu modelle karşılaşmanız pek olası değil.

2 BMW X5 xDrive40e

BMW X5 xDrive40eBirçok insan lüks hibrit araçların çok fazla satmayacağını düşünse de BMW X5 xDrive40e modeli bu tabuyu yıkmıştır. Piyasaya sürüldüğü ikinci ayında en çok satan otomobiller listesinde ilk onda yer alan bu BMW modeli, 2016 yılının Şubat ayında da büyük bir başarıya imza atarak geçtiğimiz sene içerisinde piyasaya sürmüş olduğu BMW i3 ve i8 modelleriyle bu sektörde de fazlasıyla baskın olmayı başarmıştır. BMW tutkunları! Siz de bu aracı kapınızın önünde görmek istiyorsanız, biraz daha beklemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Alman otomotiv devi BMW hakkında daha önce duymadığınız gerçekleri öğrenmek için tıklayın.

1 Chevrolet Volt

Chevrolet Volt2016 yılının en lüks arabaları arasında yer alan Chevrolet Volt modeli, Şubat ayında bu unvanının hakkını sonuna kadar vermiştir. Sektöründe yarışmış olduğu birçok otomobile göre daha fazla satılan bu Chevrolet modeli, geçtiğimiz yıla oranla 2016 Şubat’ında %62’lik bir artış göstermiştir. Satışların büyük bir kısmı şirketin merkezinin bulunduğu Amerika’da gerçekleşmiş olmasına rağmen, bu model dünya çapında büyük bir başarıya imza atmıştır. Tabi aynı şeyi ülkemiz açısından söylemek zor. Henüz bu aracın giriş yapmasını bekleme safhasında olduğumuzu hatırlatmak isteriz…

Hem çevreye duyarlı olan hem de yakıt tasarrufu sağlayan bu yeni nesil elektrikli otomobiller, gün geçtikçe birçok insan tarafından petrokimyasal yakıtla çalışan araçlara göre daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. İnsanlar çevreye olan zararı düşünmeseler bile, hızla artış gösteren yakıtlardan dolayı önümüzdeki senelerde bu tarz araçlara daha fazla ilgi gösterecek gibi görünüyor. Sizlere sunmuş olduğumuz Şubat ayının en çok satılan elektrikli arabaları ile ilgili düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız, seviniriz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum