Yatırım yapmaya başla!

2016 Yılında Paratic’in En Çok Paylaşılan Film-Dizi Listeleri

2016 Yılında Paratic’in En Çok Paylaşılan Film-Dizi Listeleri

2016 yılında neredeyse her sektör, inanılması zor gelişimler yaşadı. Elbette ki sinema ve dizi sektörü de bu ilerlemelerden payına düşeni aldı. Ancak yılın başlangıcından bu yana, oynadıkları film ve dizilerle gönüllere taht kurmuş birçok ünlü isimin vefatı, hem sinemaseverleri hem de sektörde yer alan isimleri derin bir üzüntüye boğdu. İsrafil Köse, Remzi Evren, Ülkü Ülker ve Nezih Tuncay gibi Türk dizilerinin vazgeçilmez oyuncularının yanı sıra Tanju Gürsu, Tarık Akan, Mahmut Hekimoğlu ve Oya Aydoğan başta olmak üzere Yeşilçam’a gönül vermiş ünlü isimleri de bir bir uğurladık. Ayrıca 40 yaşından sonra inanılmaz bir başarı elde etmiş ünlü isimler arasında yer alan ve Harry Potter serisindeki Severus Snape karakteriyle gönüllere taht kuran ünlü oyuncu Alan Rickman da 2016 yılında aramızdan ayrılan isimlerden biriydi.

Arkalarında bırakmış oldukları birbirinden eşsiz yapımlar ve karakterle hem hayatımıza hem de sinema dünyasına güzellikler katan bu isimlerin her birini Paratic.com ailesi olarak rahmetle anıyoruz. Elbette ki 2016 yılı boyunca sinema ve dizi sektöründe sadece kötü hadiseler yaşanmadı. Efsanevi Star Wars serisi olağanüstü bir filmle geri dönerken, Leonardo DiCaprio sonunda Oscar Ödülü’nü kazandı. Deadpool, Doctor Strange ve Zootropolis gibi yeni yapımlar gişede beklenilmedik başarılar elde ederken; Kurtuluş Günü ve Jurrasic World gibi devam filmleri de sektörde büyük yankılar uyandırdılar. İşte bizler de 2016 yılı içerisinde birbirinden ilginç gelişmelerin yaşandığı sinema ve dizi sektörüne ışık tutan bazı içerikleri sizlerle paylaştık. Şimdi ise 2016’yı geride bırakırken, yıl boyunca Paratic’te en çok paylaşılan film ve dizi listelerini huzurlarınıza sunuyoruz. Bu listemizi inceledikten sonra ayrıca 2017 yılının heyecan verici filmlerine de buradan göz atabilirsiniz. Listeleri incelemek için başlıklara tıklamanız yeterli.

İşte karşınızda 2016 yılında Paratic’in en çok paylaşılan film ve dizi listeleri:

10) Gerçek Olmasını Dileyeceğiniz En Görkemli Hayal Ürünü Mekanlar

Gerçek Olmasını Dileyeceğiniz En Görkemli Hayal Ürünü Mekanlar2016, özellikle sinema sektöründe görsel efektlerin arşa ulaştığı bir yıl olsa da geçmiş yapımların birçoğu, bünyelerinde barındırdıkları hayal ürünü mekanlarla bizleri büyülemeyi başarmışlardı. Genellikle kitaplardan uyarlanan filmlerin oluşturduğu bu mekanların, gerçek hayatta da olmasını dilemişizdir. İşte tam da bu nedenle 2016 yılında Paratic.com olarak; Oz Büyücüsü’ndeki Zümrüt Şehir’den Star Wars’ın Endor Gezegeni’ne, Avatar filmindeki Pandora gezegeninden Yüzüklerin Efendisi serisindeki Ayrıkvadi’ye kadar birbirinden eşsiz mekanların sıralandığı bir liste hazırlamıştık. Yazarken gerçek olmasını dilediğimiz, hayal ürünü mekanlarla süslenmiş bu listemiz, Paratic okurlarının da hoşuna gitmiş gibi görünüyor.  

9) Gişede Darbe Yemiş Başyapıt Niteliğindeki 5 Film

Gişeden Darbe Yemiş Başyapıt Niteliğindeki 5 FilmBazı yapımlar, yüksek bütçeler harcanarak çekilmelerine rağmen, gişede iflasa uğrayabilirler. Bazıları ise düşük bütçeli olmalarına rağmen, gişede büyük bir patlama yaşayarak, sinemaseverleri şaşkına uğratabilirler. Ancak 2016 yılında sizler için derlemiş olduğumuz bu listede yer alan yapımların gişede değerini bilemedik. Dövüş Kulübü ve Esaretin Bedeli gibi efsanevi yapımların da yer aldığı bu başyapıtların her biri gişeden darbe yediler. Bizler de Paratic ailesi olarak, “başarısızlığın başarısını” gözler önüne serebilmek adına böyle bir liste hazırladık.

8) Star Wars Oyuncularının Ünlü Olmadan Önce Yapmış Oldukları 15 Meslek

Star Wars Oyuncularının Ünlü Olmadan Önce Yapmış Oldukları 15 MeslekŞüphesiz, sinema tarihinin en fazla hayran kitlesine sahip olan ve uzun bir aradan sonra yayınlanan devam filmiyle 2016 yılına damgasını vuran yapımlardan biri de Star Wars serisiydi. Elbette ki serinin böylesine başarılı olmasını sağlayan en büyük faktörlerden bir tanesi de sergilemiş oldukları performanslarla gönüllere taht kurmayı başaran oyuncu kadrosuydu. Peki, Star Wars efsanesinde rol alan ünlü isimlerin, seriden önce hangi mesleklerde çalıştıklarını hiç merak ettiniz mi? Mesela, Han Solo rolündeki Harrison Ford’un bir Kamp Danışmanı ya da serinin yeni filminde karşımıza Rey karakteri ile çıkan Daisy Ridley’nin bir Caz Şarkıcısı olduğunu biliyor muydunuz? İşte bizler de Star Wars hayranları için bu merakı gidermek adına 2016 yılında seri karakterlerinin ünlü olmadan önceki mesleklerinden oluşan bir liste derledik. Görenleri şaşkına uğratan bu listemiz de Paratic okuyucularının fazlasıyla dikkatini cezbetmiş gibi görünüyor.

7) Star Wars’ı Yenilgiye Uğratması Beklenen Milyar Dolarlık 10 Yeni Film

Star Wars’ı Yenilgiye Uğratması Beklenen Milyar Dolarlık 10 Yeni FilmStar Wars serisinin Güç Uyanıyor filmi 16 Aralık 2015 tarihinde sinemaseverlerle buluşmasına rağmen, 2016 yılı boyunca da manşetlere konu olmayı başardı. Böylesine başarılı bir serinin, bu gişe rekortmeni filmini yenilgiye uğratmak isteyen yapımlar da çıkmadı değil. Ancak bu yapımların birçoğu gişede büyük başarılar elde etmelerine karşın, Star Wars: Güç Uyanıyor filmini tahtından edemediler. Yine de Batman Vs. Superman: Adaletin Şafağı, Deadpool, Ormanın Kitabı ve Suicide Squad gibi 2016 yılına iddialı bir başlangıç yapan filmlerin oluşturduğu listemiz Paratic.com okurlarının beğenisini kazanmışa benziyor.

6) Servete Mal Olduğuna İnanamayacağınız 10 Gişe Rekortmeni Film

Servete Mal Olduğuna İnanamayacağınız 10 Gişe Rekortmeni FilmGişede başarılı olmak istiyorsanız risk alarak, çekeceğiniz filme akıl almaz bütçeler harcamanız gerekecektir. 1.08 milyar dolarlık hasılat elde eden Kara Şövalye Yükseliyor filmi ya da uzun bir süre gişe rekortmenliğini elinde tutan Titanik gibi bir efsanenin çekimleri için ayrılan akıl almaz bütçelerin ne kadar olduğunu hiç düşündünüz mü? Gişede harikalar yaratan 10 filmin, yapım maliyetlerinden oluşan listemiz de 2016 yılında Paratic.com’da en çok okunan film-dizi içeriklerimizden biri olmayı başarıyor.

5) Şimdiye Kadar Çekilmiş En Yüksek Bütçeli 10 Hollywood Filmi

Şimdiye Kadar Çekilmiş En Yüksek Bütçeli 10 Hollywood FilmiServete mal olmuş gişe rekortmeni yapımlardan bahsetmişken, şimdiye kadar çekilmiş en yüksek bütçeli Hollywood filmleriyle donatılmış bir liste hazırlamasak olmazdı. 250 milyon dolara mal olan Hobbit serisinin son filmi başta olmak üzere, gişede hüsran yaşayan 264 milyon dolarlık John Carter: İki Dünya Arasında yapımının da yer aldığı 10 filmden oluşan bu Paratic listesi de 2016 yılında okuyucularımızın fazlasıyla ilgisini çekmiş.

4) Bugüne Kadar Yayınlanmış En Pahalı 7 Televizyon Dizisi

Bugüne Kadar Yayınlanmış En Pahalı 7 Televizyon DizisiŞimdi ise beyaz perdenin yüksek bütçeli yapımlarını bir kenara bırakıp, televizyon dünyasına geçiş yapıyoruz. İlk olarak 2011 yılında izleyici ile buluşan ve 6 milyon dolara mal olan Game of Thrones dizisinin yanı sıra 10 milyon dolarlık Friends efsanesinin de başı çektiği listemiz, bugüne kadar yayınlanmış en pahalı televizyon dizilerini konu alıyordu. Yıllardır severek izlediğimiz 7 yabancı diziden meydana gelen bu dizi listemiz de 2016 yılında Paratic’in en çok okunan yazıları arasında yer alıyor.

3) Yaş Sınırlandırılması Getirilmesine Rağmen Gişede Rekor Kıran 10 Film

Yaş Sınırlandırılması Getirilmesine Rağmen Gişede Rekor Kıran 10 FilmÜlkemiz sinemalarında ilk olarak 2004 yılında başlanan yaş sınırı uygulaması, bazı yerli filmlerin ciddi yaralar almasına neden oldu. Ancak Matrix, Felekten Bir Gece ve Er Ryan’ı Kurtarmak gibi Hollywood efsaneleri için durum biraz farklıydı. Çünkü bu yapımlar yaş sınırlandırılması getirilmesine rağmen gişede rekorlar kırmayı başardılar. Bizler de bu yapımlardan en başarılarını seçerek, 2016 yılında, sizlerin beğenisine sunduk.

2) Sinema Sektörünün Talihini Değiştiren Dünyanın En İyi 5 Film Serisi

Sinema Sektörünün Talihini Değiştiren Dünyanın En İyi 5 Film SerisiSektörde yer alan bazı serilerin devam filmleri, bünyelerinde barındırmış oldukları simgesel sahneler ve karakterlerle bir anda sinema dünyasının efsaneleri olmayı başarıyorlar. Örneğin; Kara Şövalye filminde Heat Ledger’in canlandırdığı Joker karakteri veya Star Wars V: İmparator filmindeki Darth Vader’ın Luke Skywalker’a babası olduğu açıkladığı sahne bu yapımların, sinema talihini değiştiren dünyanın en iyi film serileri olmasını sağlamıştır. Elbette ki konu “en iyi” olunca Paratic.com olarak bizler de bu duruma kayıtsız kalamadık ve 2016 yılında bu efsanevi yapımlardan oluşan bir liste hazırladık.

1) 2016 Filmleriyle Güncellenen Tüm Zamanların En Çok Gişe Yapan 20 Filmi

2016 Filmleriyle Güncellenen Tüm Zamanların En Çok Gişe Yapan 20 Filmi2016 yılında birbirinden etkileyici filmler seyirci ile buluştu. Elbette ki bu yapımlarından bazıları hasılat konusunda olağanüstü bir başarı yakalayarak, gişe rekortmenlerinden oluşan listenin yeniden düzenlenmesine neden oldular. Tahmin ettiğiniz gibi, Titanic ve Avatar gibi 2 milyar doların üzerinde hasılat yapan iki efsane listedeki yerlerini korumaya devam ettiler. Ancak Star Wars serisinin efsanevi geri dönüşü listedeki dengeleri de değiştirmeyi başardı.

Sinema ve dizi sektörü 2016 yılında büyük kayıplar vermiş olsa da yeni yapımlar çekilmeye ve izleyicileri büyülemeye devam ediyor. 2016, özellikle de sinema sektörü açısından kısır geçmiş olmasına rağmen, bazı yapımlar başarılarıyla sektörü canlı tutmaya çalıştılar. 2017’nin birbirinden benzersiz film ve diziler ile geçmesini, kayıpsız bir yaşanmasını temenni ederken, yazımızı bir soruyla sonlandırıyoruz. Sizler için derlemiş olduğumuz bu listede, en çok ilginizi çeken içerik hangisi oldu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum