Yatırım yapmaya başla!

2016 Mayıs Ayına İlişkin İşsizlik Verisi Açıklandı

2016 Mayıs Ayına İlişkin İşsizlik Verisi Açıklandı

Yurt içi piyasaların dikkatle takip ettiği ve merakla beklenen Mayıs ayına ilişkin işsizlik verisi, bugün kamuoyuna açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu‘nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, Türkiye’de işsizlik oranı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,1 puan arttı ve yüzde 9,4 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik sayısı ise Mayıs ayında 106 bin kişi artarak, 2 milyon 895 bin kişiye tırmandı. 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 106 bin kişi arttı ve 2 milyon 895 bin kişi seviyesine kadar yükseldi.

Tarım dışı işsizlik oranı ise Mayıs ayında 0,1 puan artarak, yüzde 11,3 düzeyine tırmandı. 15-24 yaş grubu seviyesine göre genç işsizlik oranı 0,4 puan arttı ve yüzde 17,4 oldu. Ayrıca bu oran 15-64 yaş grubunda 0,1 puan oranında artarak, yüzde 9,6 olarak açıklandı.

İstihdam edilenlerin sayısı hangi düzeyde açıklandı?

TÜİK verilerine göre, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre istihdam edilenlerin sayısı 795 bin kişi arttı. Böylelikle istihdam edilenlerin sayısı 27 milyon 867 bin kişi düzeyine tırmanmış oldu. İstihdam oranı ise beklentiler dahilinde 0,6 puan artarak, yüzde 47,5 olarak belirtildi. Açıklanan verilere göre, Mayıs ayında tarım sektöründe çalışanların sayısı 234 bin kişi düzeyinde azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışanların sayısı ise 1 milyon 29 bin kişi düzeyinde tırmandı. İstihdam edilenlerin yüzde 19,9’u tarım sektöründe yer alırken, yüzde 53,1’i hizmet sektöründe yer aldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam oranında azalma görüldü

TÜİK verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam oranı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre, 4 bin kişi azaldı ve 27 milyon 430 bin kişi olarak gerçekleşti. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı ise 146 bin kişi arttı ve 3 milyon 131 bin kişi seviyesine tırmandı. Ayrıca işsizlik oranı 0,4 oranında arttı ve yüzde 10,2 olarak açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum