Paylaşım

2016 Mali Yılının İlk Çeyreğinde Apple Rekor Kırdı


 

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketi Apple, 2016 ilk çeyreğindeki 18,5 milyar dolarlık kar oranıyla halka açık bir şirketin elde ettiği en yüksek kar oranına ulaşarak rekor kırdı. Apple’ın finansal istatistikleri ve ayrıntılar haberimizde;

Apple bugün, 2015 Ekim ve Aralık dönemlerini içeren finansal sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. ABD’de bulunan dünyaca ünlü teknoloji devi Apple, bugün bir rekora imza attı. Apple, 2016 yılının ilk çeyreği içerisinde 18,5 milyar dolar kar elde etti. Bu kar oranı, bugüne kadar dünya çapında halka açık bir şirketin elde ettiği en yüksek gelir oldu. Apple, böylelikle bir ilki gerçekleştirmeyi de başardı.

Apple’ın 2015 Ekim ve Aralık dönemlerini içeren finansal istatistiklerinin öne çıkan diğer ayrıntıları ise şu şekilde;

Teknoloji devi Apple’ın 2016 ilk çeyrek gelirinin geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslamasında yüzde 1.7 oranında artış görülüyor. Bu artışla şirket, 75,9 milyar dolar yükselmiş oluyor. Ayrıca Apple’ın uluslararası satışları ise yüzde 66 oranında arttı. Kar marjı yüzde 66 artarken, hisselerde de artış gözlemlendi. Apple’ın hisseleri, 2015 Ekim ve Aralık ayları döneminde hisse başına 3,06 dolardan 3,28 dolara kadar tırmandı.

Ayrıca açıklanan finansal istatistiklerde dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise Apple’ın dünya çapında en büyük gelir elde ettiği ürünlerinden biri olan iPhone cep telefonlarıyla ilgili oldu. Bilindiği üzere iPhone, şirketin yıllık gelirinin üçte ikisini oluşturuyor ve bu da cep telefonunu Apple için oldukça önemli bir yere taşıyor. İstatistiklere göre iPhone satışlarında şok edici bir düzeyde yavaşlama gözlemlendi. 2016 mali yılının ilk çeyreğinde iPhone satışları 74,8 milyon olarak açıklandı. Böylelikle 9 yılın ardından en düşük büyüme oranı gerçekleşmiş oldu.

Buna göre; şirketin yıllık gelirlerinin yaklaşık üçte ikisini oluşturan iPhone satışları, 2016 mali yılının ilk çeyreğinde 74,8 milyonda kalarak yıldan yıla en düşük artışı gösterdi. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde iPhone satışları 74,5 milyon olmuştu. Bu rakam, ilk iPhone modelinin piyasaya çıktığı 2007’den bu yana en düşük büyüme oranına işaret etmişti. Ayrıca iPad tablet satışları da bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 21 oranında azaldı. Şirkete bir kötü haber de Mac bilgisayarlardan geldi. Mac bilgisayar satışlarında da yüzde 3 oranında düşüş yaşandı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın