Yatırım yapmaya başla!

Lexus ile 2016’da Kaza Yapan Aileye 208 Milyon Dolar Tazminat!

2016 yılında Lexus ES 300 modeliyle yaşanan bir kazada Toyota suçlu bulunarak ağır para cezasına çarptırıldı!
Lexus ile 2016’da Kaza Yapan Aileye 208 Milyon Dolar Tazminat!

Hayatımızın içerisinde olan fırın, saç kurutma makinesi veya bir cep telefonun, belli zamanlarda firma hatalarından kaynaklı insanlara zarar verdiğini duymuştuk. Farklı ülkelerde yaşanan bu talihsizliklere karşı mahkemeler çoğunlukla üretici şirketleri suçlu bulmuştu.

Aynı şeyler otomobil dünyasında da yaşanmakta. Son örneklerden birisi de Lexus’la 2016 yılında kaza yapan bir ailenin sonucunda büyük zarar görmesi! Japon marka mahkemelerce suçlu bulunarak ağır para cezasına çarptırılmış. Haberimizin detayları aşağıda…

İki çocuğun yaralandığı kazada Dallas yargıcı imalatçının kusurlu olduğuna karar vermiş.

Dünyanın ilk kameralı dikiz aynasıyla üretilen Lexus ES‘nin fabrikasyon olarak koltuklarında hata olduğu tespit edilmiş. 2016 yılının Eylül aynında ES 300 modelle seyahat etmekte olan aile, Honda’nın SUV segmentteki aracı Pilot ile çarpışmış.

Arka kısımda birisi erkek iki çocuğun özel koltuklarında olduğu söylendi. 3 ve 5 yaşındaki bu çocuklar kazanın şiddetiyle ön koltuklara çarparak ağır yaralanıyorlar. Hastahaneye kaldırılan çocuklara, “ciddi kafa travması” tanısı konulmuş.

Yasal sürecin sonuçlanmasını sağlayan temsilciler, otomobilde mühendislik hatası görmüşler.

Çıkan raporda Lexus ES 300‘ün ön koltuklarının tasarımsal ve yapısal olarak kusurlu olduğu kararına varmışlar.

Uzun süren mahkemede Toyota’nın bu kusur hakkında müşterileri uyarmadığının da tespiti yapılmış. Toyota sözcüsü ise mühendisleriyle birlikte koltukların yapısal ve tasarımsal anlamda yeniden incelendiğini, yaralanma ve ölüme açacak hiç bir şeyin olmadığını söylediler.

İnsan haklarına burada da hassas davranılması güzel olmuş. Çocukların koltuklarına bağlı olduğu halde ön koltuklara çarparak ağır kafa travması geçirmeleri her zaman görülecek olay değil.

TL cinsinden 1.1 milyar ödemeye mahkum bırakılan Toyota, acaba bu konuya nasıl bir açıklık getircek. Japon marka ES serilerin koltukları üzerinde bir çalışma yaparak, insaları bilgilendirebilirler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum