Yatırım yapmaya başla!

2016 Kasım ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Beklentilerin Altında

Nefesler tutulmuş bir şekilde beklenen Kasım ayına ilişkin tarım dışı istihdam verisi, beklentilerin altında artış gösterdi. İşte ABD Kasım 2016 tarım dışı istihdam verisi ile ilgili detaylar;
2016 Kasım ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Beklentilerin Altında

Kasım ayı ABD tarım dışı istihdam verisi açıklandı. Beklentiler 180 bin düzeyinde artış olması yönündeyken, 178 bin artış gerçekleşti. İşsizlik oranı ise % 4,9’dan % 4,6 seviyesine geriledi. Kasım ayında ortama saatlik kazançların ise aylık bazda % 0,2 oranında artması beklenirken, % 0,1 oranında düştü. Yıllık bazda ise % 2,8 oranında artması bekleniyordu. Buna karşın % 2,5 oranında artış gösterdi.

Açıklanan Kasım verisi ile birlikte iki aylık tarım dışı istihdam net revizyonu, – 2 bin olarak gerçekleşti. 2016 Ekim ayına ait tarım dışı istihdam verisi ise 161 bin seviyesinden, 142 bine seviyesine revize edildi. Ayrıca istihdam verisi, 8 Kasım’da gerçekleşen başkanlık seçimleri öncesinde işverenlerin işe alıma devam ettiğini gösterdi. Kasım ayında işe alımlar hız kazanırken, işsizlik oranı 9 yılın en düşük seviyesine kadar gerilemiş oldu.

İş gücüne katılım oranı ise Kasım ayında % 62,8 seviyesinden, % 62,7 seviyesine indi. Katılım oranı, 1978 yılından bu yana en düşük seviyelere işaret ediyor. Ücretler ve iş gücüne katılım oranlarında görülen gerilemeye rağmen, FED’in bu ayki toplantısında faizleri artırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Spread Co. Kıdemli Piyasa Stratejisti David Morrison, verinin ne sıcak ne de soğuk olduğunu dile getirdi. Verinin, FED’in faiz artırımını bu ay gerçekleştirmesi için yeterli olduğunu; ama bazı endişelerin hala devam ettiğini dile getirdi.

Raymound James Financial Şef Ekonomisti Scott Brown ise genel trendin iyi olduğunu belirtti. Mevsimsel konuların ön planda olduğu bir dönemde olunduğunu hatırlattı ve yatırımcının artık 2017 yılına odaklandığını söyledi.

Tarım dışı istihdam verisi sonrasında dolar ilk tepki olarak küresel piyasalarda geriledi. Türk lirası karşısında ise 3,53 seviyesinden işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum