Paylaşım

2016’nın İlk İşlem Gününde Dünya Zenginleri 8.7 Milyar Dolar Kaybetti


 

2016 yılının ilk işlem gününde küresel çapta beklenmedik gelişmeler oldu. Asya piyasaları ve Suudi Arabistan-İran arasında yaşanan kriz ile uluslararası piyasalarda oynaklıklar yaşandı. Yaşanan tüm bu gelişmeler ile Dünyanın en zenginleri ise 8.7 Milyar Dolar kaybettiler.

Dün piyasalarda yılın ilk işlem günü gerçekleşti. Beklenmedik gelişmeler küresel çapta ekonomilerde oynaklığa sebep oldu. Asya piyasalarındaki sert satışlar oldukça önemli bir gelişmeydi. Çin piyasası kayıplarını genişletti, yeni yıla pozitif yönlü başlangıç ve toparlanma beklentilerini zayıflattı. Öte yandan küresel çapta piyasaları etkileyen diğer bir gelişme de Suudi Arabistan ile İran arasında yaşanan kriz oldu. Suudi Arabistan’ın Şii bir din adamını idam etmesiyle fitil ateşlendi. Buna karşılık İran cephesinde gerçekleşen gösteriler sonucunda, Tahran’da Suudi Arabistan büyükelçiliği yakıldı. Böylelikle gerilim giderek tırmanmış oldu. Suudi Arabistan yetkilileri bu olayın ardından İran ile diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyurarak, İranlı diplomatları sınır dışı etmişti. Son olarak Suudi Arabistan, İran ile ekonomik ilişkileri de kestiklerini tüm dünyaya duyurdu. Yaşanan bu gelişmeler, şüphesiz 2016 yılı piyasalarının pozitif yönlü beklentilerine büyük darbe vurmuş oldu. Yaşanan bu gelişmeler küresel çapta ekonomileri etkilerken, oynaklığa da sebep oldu.

Küresel çapta bu gelişmeler yaşanırken, yılın ilk işlem gününde sert satışların etkisiyle Dünyanın en zenginleri de durumdan etkilendi. Yaşanan tüm gelişmeler ve sert satışların etkisi ile en zengin beş kişi 8.7 milyar dolar kaybetti.

Ayrıntılar ise şu şekilde…

Dünyanın en büyük online perakendecisi Amazon.com Inc.’nin kurucusu Jeff Bezos, şirket hisselerindeki yüzde 5.8’lik düşüşün ardından gelen 3.7 milyar dolar kayıpla ilk sırayı aldı. Bu kayıpla birlikte Bezos’un net serveti şimdi 56 milyar dolar seviyelerine inmiş oldu.

Dünyanın en zengini Microsoft Corp.’un kurucularından Bill Gates, Carlos Slim ve Berkshire Hathaway Inc. CEO’su Warren Buffett; toplam 2.5 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı.

Dünyanın en büyük moda perakendecisi olan Amancio Ortega, Inditex SA’daki %3.5’lik düşüşün ardından toplam serveti 2.5 milyar dolar oranında azaldı. Ortega’nın serveti bu azalma ile birlikte 70.4 milyar dolar seviyelerine kadar geriledi.

Dün yaşanan beklenmedik gelişmelerin ardından, 2016 yılının ilk işlem günün en çok kazananı da açıklandı. En çok kazanan aktivist yatırımcı Carl Icahn oldu. Icahn’ın serveti yılın ilk işlem gününde 210,4 milyon dolar arttı. Böylelikle Icahn’ın toplam serveti 20.1 milyar dolar seviyelerine kadar tırmanmış oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın