Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

2016’nın İlk Fed Toplantısı Gerçekleşti

Hatırlanacağı üzere Fed geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirdiği toplantıda 10 yıl aranın ardından faiz artırım kararı aldığını kamuoyuna duyurmuş ve faizleri, %0-0.25 aralığından %0.25-0.50 aralığına kadar yükseltmişti. Ayrıca o dönemki toplantının ardından yapılan açıklamada ise faiz artırımlarının önümüzdeki süreçte kademeli olarak yapılabileceği ve bunun için ekonominin genel seyrinin izleneceği belirtilmişti. Yeni yılın ilk Fed toplantısı ise […]

Hatırlanacağı üzere Fed geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirdiği toplantıda 10 yıl aranın ardından faiz artırım kararı aldığını kamuoyuna duyurmuş ve faizleri, %0-0.25 aralığından %0.25-0.50 aralığına kadar yükseltmişti. Ayrıca o dönemki toplantının ardından yapılan açıklamada ise faiz artırımlarının önümüzdeki süreçte kademeli olarak yapılabileceği ve bunun için ekonominin genel seyrinin izleneceği belirtilmişti. Yeni yılın ilk Fed toplantısı ise dün gerçekleşti.

İki gün süren toplantı dün akşam 21.00’da sonuçlandı. Piyasaların ve ekonomistlerin genel beklentisi, yeni yılın ilk toplantısında Fed’in faiz artırımına gitmemesi yönündeydi. Ekonomistler katıldıkları anketlerde genellikle faiz artırımına gidilmemesi gerektiğinin altını sürekli çizmişlerdi. Ekonomistler faiz artırımına gidilmemesinin neden gerekli olduğu sorusuna ise doların son faiz artırımı sonrası önemli para birimleri karşısında sürekli olarak değer kazanması, diğer bir neden olarak faiz artışının ardından piyasalarda görülen karmaşanın giderek artması ve sert düşüşlerin yaşanması olarak belirtmişlerdi. Beklentiler dün akşam saatlerinde sonuçlanan toplantı sonrası gerçekleşti ve bu doğrultuda Fed, faiz artırımına gidilmeyeceğine oy birliğiyle karar verildiğini kamuoyuna duyurdu. Bir sonraki Fed toplantısı ise 15-16 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

İki gün süren ve dün akşam sonlandırılan Fed toplantısı sonrası verilen karar ve gerekçeleriyle ilgili Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bir açıklama yaparak, piyasaları bilgilendirdi. Öncelikle Fed’in yayınladığı bildiri ekonomistlerin beklentisi doğrultusunda güvercin tonda gerçekleşti. Ekonomik büyümenin geçtiğimiz yılın sonlarında göstermiş olduğu yavaşlamaya karşın istihdam piyasasında görülen durumun iyileştiği vurgusu yapılan açıklamada, yeni yılın başlangıcından itibaren piyasalarda görülen volatilitenin ve finansal gelişmelerin dikkatle takip edildiği, özellikle de enflasyon verilerine önem verildiği belirtildi.

Ayrıca FOMC açıklamasının devamında, önümüzdeki süreçte kademeli faiz artırımına gidilebilmesi için ekonomik koşulların daha iyi olması gerektiği belirtilerek, ilerleyen süreçte ekonomideki koşulların iyileşmesi halinde kademeli faiz artışlarının olacağı ifade edildi. Son olarak ise bildiride, enflasyonun kısa vadede düşük kalmaya devam edeceği belirtilerek; bunun nedeninin ise düşük enerji fiyatları olduğu gösterilirken, konut sektöründe görülen iyileşmenin önemine dikkat çekildi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle