Paylaşım

2016’nın İkinci Haftasında Dolar Yükselmeye Devam Ediyor


 

Geçtiğimiz haftayı 3.02 seviyesinde kapatan Dolar/TL, haftanın ilk işlem gününe 3.03 seviyelerinin üzerinde başlangıç gerçekleştirdi. Ayrıca sabah saatlerinde yaşadığı tırmanış ile Dolar/TL en yüksek 3,0046 seviyesine ulaştı.

Geçtiğimiz yıl yaşanan küresel çaplı ve yurt içi spekülatif olaylar, doların yükselmesine neden olmaktaydı. Yaşanan gelişmeler beraberinde küresel piyasalarda oynaklıkların meydana gelmesine sebep olurken, doların birçok önemli para biriminden daha değerli olmasını sağlamamıştı. Yurt içi gelişmelere bakıldığında ise Türkiye’nin yaşadığı iki genel seçim, terör olayları ve dış ilişkilerde yaşanan gelişmeler, doların Türk Lirası karşısında değer kazanmasına neden olmaktaydı. Geçtiğimiz yıl bu olaylar eşliğinde birçok rekor kıran Dolar/TL, 2015 yılını 2.92 seviyesinde kapatmıştı.

Geçtiğimiz hafta olan, yılın ilk işlem haftasında ise özellikle Çin ekonomisinde yaşanan gelişmeler küresel piyasalarda büyük dalgalanmaların yaşanmasına neden olmuştu. CSI 300 Endeksi’nde yaşanan kayıpların %7 oranında olması ile birlikte Çin’in uygulamaya başladığı “Circuit Breaker” mekanizması ile piyasalar durdurulmuştu. Perşembe gününe gelindiğinde ise CSI300 kayıplarını sürdürmeye devam etti, CSI300’ün kayıpları %7 oranını aşınca “Circuit Breaker” mekanizması tekrar devreye girdi ve aynı hafta içerisinde bir kez daha piyasalar günün geri kalanında durduruldu. Böylelikle aynı hafta içerisinde Çin’de piyasalar iki kere durdurulmuş oldu.

Orta Doğu’da yükselen tansiyonda yeni yıla damgasını vuran olaylardan biriydi. Suudi Arabistan ile İran arasında yaşanan gerilim, haftanın başından sonuna kadar piyasaları tedirgin etmeye devam etmişti. Son olarak Kuzey Kore’nin nükleer silah denemesi, Asya piyasalarını olduğu kadar küresel piyasaları da bir hayli tedirgin etmişti. Yeni yılın ilk haftasında yaşanan bu gelişmeler ile dolar küresel çapta tırmanışa geçerken, etkisini yurt içinde de fazlasıyla hissettirdi. Yeni yılın ilk haftasında Dolar/TL 3’ün üzerinde seyir etmeye başlamış haftayı ise 3.02 seviyesinde tamamlamıştı.

2016 yılının ikinci işlem haftası yani bugüne gelindiğin de ise Dolar/TL güne 3.03 seviyesinin üzerinde bir başlangıç gerçekleştirdi. Sabah saatlerin de yaşadığı tırmanış ile 3,0046 seviyelerine kadar tırmanan Dolar, ilerleyen saatlerde yaşadığı kademeli düşüş ile 0.04 seviyesinin altına doğru iniş yaşadı. Şu saatlerde ise Dolar/TL 3,0330 seviyelerinde seyir etmekte.

Ayrıca önümüzdeki günlerde ise uzmanlar Dolar/TL’nin yükselişine devam edeceğini düşünüyorlar. Bu düşüncenin arkasındaki neden ise geçtiğimiz hafta açıklanan ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklenilen seviyelerin çok üzerinde gelemsi ve Asya piyasalarında yaşanan gelişmelerden kaynaklı endişelerin sürmesi Dolar/TL’nin tırmanışına devam edeceği yönündeki beklentileri kuvvetlendirmekte.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın