Paylaşım

ABD’de 2016 Eylül TDİ Verisi Öncesi Traderler, FED’in Faiz İhtimalini Artırdı


 

Küresel piyasalar bugün ABD’de açıklanacak olan Eylül ayına ilişkin Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisine odaklanmış durumdalar. TDİ verisi, FED’in faiz artırımı için ipucu niteliği taşıyor. Ancak henüz veri açıklanmadan önce traderlar, FED’in bu yıl içerisinde faiz artırım olasılığını artırdılar. Ayrıntılar ve tüm merak edilenler haberimizde;

Küresel piyasalar bugünkü işlemlerde, ABD’de açıklanacak olan Eylül ayına ilişkin Tarım Dışı İstihdam verisine (TDH) odaklandılar. Verinin oldukça büyük bir önemi bulunmakta. Bunun nedeni ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) Aralık ayındaki faiz artırımı için belirleyici bir rol oynaması. Bu yüzden küresel piyasalar için bu haftanın en önemli gündem maddesi, TDİ verisi olmuş durumda. Piyasalarda, son haftalarda, FED’in yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik kanı oluşmuş durumda. Bu durumun nedeni ise FED’in yılın başından bu yana gerçekleştirdiği toplantıların tamamında faiz artırımını, pas geçmiş olması. Böylelikle piyasalar, Aralık ayını köprüden önceki son çıkış olarak niteliyorlar. Ancak FED’in faiz artırımına gidip gitmeyeceğini belirleyecek olan en önemli husus, haberimizin başında da belirttiğimiz üzere TDİ verileri.

Tokyo’da Nomura Holdings Inc. Asya ve Pasifik bölgesi yen dışı faizler başkanı John Gorman, yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Gorman yaptığı değerlendirmede; istihdam verisinin 200,000 civarında çıkarsa, yani beklenenin hafif üzerinde gerçekleşmesi durumunda, ABD tahvillerinde satış dalgasının olabileceğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Gorman, FED’in dışarıya bakmak yerine artık ABD’de ne olduğu konusunda endişe duyması gerektiğini dile getirdi. Gorman, ABD ekonomisinin son dönemlerde iyileşmeye başladığını ve bu doğrultuda FED’in Aralık ayında faiz artırımına gideceğini ifade etti.

Traderler, FED’in faiz ihtimalini yüzde kaç görüyorlar?

Traderler FED’in faiz artırımı ihtimalini bugün güncellediler. Yapılan açıklamalara göre, TDİ verilerinin 170 bin olan beklentileri karşılayacağı belirtildi. Bu doğrultuda traderlar, bu yıl FED’in faiz artırım ihtimalini yüzde 64’e kadar yükselttiler.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın