Yatırım yapmaya başla!

2016 Eylül Enflasyon Verisi, TCMB’nin Faiz Politikasını Nasıl Etkiler?

2016 Eylül Enflasyon Verisi, TCMB’nin Faiz Politikasını Nasıl Etkiler?

Haftanın ilk işlem gününde, yurt içi piyasaların dikkatle takip ettiği Eylül ayına ilişkin enflasyon verileri, kamuoyuna açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre; TÜFE Eylül ayında yüzde 0,18, Yİ-ÜFE ise yüzde 0,29 oranında yükseldi. Eylül ayına ilişkin enflasyon verisinin detaylarının yer aldığı haberimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Enflasyon verilerinin ardından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bu ay içerisinde gerçekleştireceği toplantı da ayrı bir önem kazanmış durumda. Bilindiği üzere TCMB, Mart ayından bu yana faizin üst bandında indirim uyguluyor. Geçen ay gerçekleşen Eylül ayında da TCMB, faizin üst bandında 25 baz puan indirim kararı almıştı. TCMB’nin Eylül ayına ilişkin toplantısının detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Piyasalarda beklentilerin altında kalan Eylül ayı enflasyon verisinin TCMB’nin faiz politikasını hangi yönde etkileyeceği merak konusu olmuş durumda.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy ve Kapital Fx Araştırma Uzmanı Enver Erkan, enflasyon verisinin TCMB’nin faiz politikası üzerindeki etkileriyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundular. Aksoy ve Erkan’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Faizin üst bandında indirim devam edecek”

Aksoy yaptığı değerlendirmede; enflasyon verisinde görülen sürprizin nedeni olarak, gıda grubunun önceki aya göre yüzde 0,70 oranında azalmasını gösterdi. Aksoy, enflasyon rakamlarının TCMB’nin ekonomik aktiviteye destek olma amacına ek olarak 20 Ekim’deki toplantıda faiz indirimin devam edeceğini işaret ettiğini dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Aksoy, gecelik borç verme faizinin 25 baz puan indirileceğini ve yüzde 8,00’a getirileceğini ifade etti.

“Enflasyon desteğiyle, Ekim’de indirim yolda”

Erkan ise açıklamasında; enflasyon verilerinin beklentilerden çok daha iyi geldiğini söyledi. Verilerin açıklanmasının ardından bu ay bir indirimin daha yolda olduğunu belirten Erkan, sadeleştirme sonunda politika faizinin yüzde 7,50 seviyesinde olacağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum