Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2016 Eylül Ayına İlişkin Enflasyon Verileri Açıklandı

Türkiye'de 2016'nın Eylül ayında tüketici fiyat endeksi aylık %0,18 artarken, yurt içi üretici fiyat endeksinin %0,29 oranında yükseldiği gözlendi.
2016 Eylül Ayına İlişkin Enflasyon Verileri Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddelerinden birini oluşturan Eylül ayına ilişkin enflasyon verisi, bugün kamuoyuna açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı veirlere göre; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Eylül ayında yüzde 0,18, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yüzde 0,29 oranında arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 7,28’e ulaşırken, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 1,78 oldu. Enflasyon verilerinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Ekonomistlerin beklentileri karşılandı mı?

TÜİK verilerinin öncesinde ekonomistlerin yaptıkları değerlendirmeler, enflasyonun aylık bazda yüzde 0,70, yıllık bazda ise yüzde 7,87 oranında artması yönündeydi. Açıklanan verilere göre, çekirdek TÜFE, yüzde 8,41’den yüzde 7,69’a gerilerken yüzde 8’lik beklentinin altında kaldı.

Aylık en fazla yükseliş ve düşüş, hangi gruplarda görüldü?

Eylül ayında ana harcama grupları itibariyle en yüksek artış, yüzde 2,70 ile ulaştırma grubunda görülürken, ikinci sırada yüzde 1,98 ile eğitimde görüldü. Aylık bazda en fazla düşüş gösteren grup ise yüzde 3,49 ile giyim ve ayakkabı oldu.

Yıllık en fazla artış hangi grupta gerçekleşti?

TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına oranla eğitim yüzde 10,37, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 10,03, sağlık ise 9,65 oranında artış gösterdi. Yıllık bazda en yüksek artış yüzde 22,61 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti.

Ayrıca Eylül ayında, bir önceki aya göre endekslerin en fazla atış gösterdiği alt sektörler; yüzde 5,15 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 1,29 ile ağaç ve mantar ürünleri, yüzde 1,17 ile bilgisayar ve elektronik ürünler oldu. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre ise Eylül ayında en fazla artış, enerji mallarında görülürken, en fazla yıllık artış ise dayanıklı tüketim mallarında görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar