Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2016 Ekim’de En Sert Düşen Para Birimi Hangisi Oldu?

2016 Ekim’de En Sert Düşen Para Birimi Hangisi Oldu?
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalar, yılın son aylarında oldukça dalgalı bir grafik çizmeye başladılar. Yaşanan dalgalanmaların temel nedeni ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik kanının her geçen gün daha da kuvvetlenerek artması. Son zamanlarda ABD’de açıklanan verilerin, ekonomistlerin beklentilerini aşarak pozitif bir performans göstermesi, FED’in Aralık ayında faiz artırımı hamlesini hayata geçirme ihtimalini destekliyor.

Tüm bu gelişmeler, Ekim ayında küresel piyasalarda dalgalanmaların yaşanmasına yol açmıştı. FED beklentilerine paralel olarak yükselişe geçen dolar endeksi, son yeni ayın zirvesine kadar yükselmiş ve birçok para biriminin de dibe çekilmesine neden olmuştu. Tüm bu süreçlerin yaşandığı Ekim ayında, en çok gerileyen para birimi ise İngiliz sterlini oldu. Ekim ayının tamamında sterlin, yüzde 6.2 oranında değer kaybetti. Hatırlanacağı üzere sterlin, Haziran ayında yüzde 8.1 oranında tarihinin en sert düşüşlerinden birini gerçekleştirmişti. Ayrıca, Nisan ayından bu yana kademeli olarak değer kayıpları yaşayan sterlin, 2016 yılının genelinde ise yüzde 17 oranında değer kaybı yaşadı.

Sterlin neden düşüyor?

Ekim ayında en sert düşen para birimi olmasının ardından yatırımcıların tüm ilgisini üzerine çeken sterlinin yaşadığı bu süreci iyi irdelemek gerekiyor. Nisan ayından bu yana kademeli düşüşlerin görüldüğü para biriminde belirleyici faktör, Haziran ayında gerçekleştirilen Brexit oylaması oldu. AB’den ayrılış sürecinde ekonominin güç kaybedeceği beklentileri doğrultusunda sterlin oldukça sert düşüşler yaşadı. Yani, sterlinde görülen değer kayıplarını yalnızca FED’in faiz artıracağı yönündeki beklentilerine bağlamak, yanlış bir yaklaşım olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar