Paylaşım

2016 Bütçesinde Yol Haritası Belirleniyor


 

Anayasa, 2016 bütçesi için yol haritasını belirleyen maliye bürokrasisi çalışmalarını sürdürüyor. Seçim sonrası meclise sunulacak olan geçici bütçe, 31 Aralık 2015'ten önce kabul edilecek.

Anayasa gereği, Maliye Bakanlığı‘nın 2016 bütçe kanun tasarısını 17 Ekim Cumartesi günü bitimine kadar TBMM Başkanlığı‘na sunması gerekiyordu. Ancak 1 Kasım Seçimleri nedeniyle program değişti. Seçimin ardından geçici bir bütçe hazırlanıp meclise sunulacak ve 31 Aralık 2015 tarihinden önce kabul edilecek.

Anayasa’nın 162. maddesine göre, Bakanlar Kurulu‘nun merkezi yönetim bütçe tasarısını mali yılbaşından en az 75 gün önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunması gerekiyor. Bu yılsa tarih 17 Ekim’e denk geliyor. Ancak 1 Kasım Seçimleri nedeniyle mecliste bu konunun ele alınıp incelenmesi pek mümkün değil. Çünkü konunun karara varması adına gerekli komisyonların oluşturulup, görüşülmesi için yeterli sürenin sağlanamama durumu mevcut.

Peki, söz konusu bu geçici bütçenin normal bütçe tasarısından farkı nedir? Normal bütçenin hazırlanma süreci ortalama 2,5 ay sürerken, geçici bütçe çok kısa bir süre içerisinde karara bağlanıp meclisten geçebiliyor. Yani geçici bütçe, normal bütçe gibi kanunlaşma sürecine bağlı kalmıyor.

Benzer bir olay 2002 yılında da yaşanmıştı. 17 Ekim 2002’de meclise sunulması gereken 2003 yılı Bütçe Kanunu Tasarısı, 3 Kasım 2002 seçimlerinden nasibini almıtı. Tasarı, belirlenen tarihte meclise sunulmuş; ancak yaklaşan seçim nedeniyle gerekli görüşmeler sağlanamayıp, kadük kalmış. Bu sebeple 20 Aralık 2002 tarihinde meclise sunulan bütçe tasarısının 24 Aralık’a kadar Plan ve Bütçe komisyonu görüşmeleri tamamlanmış. 26 Aralık’ta ise TBMM tarafından kabul edilmiş.

Tüm bunların yanında, meclis yetkilileri bütçe kanunu tasarısı için farklı takvimler üzerinde de duruyor. Meclis yetkilileri 20 Kasım’a kadar komisyonların oluşup, Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmalarına hemen başlanması halinde, 15 Aralık’tan sonra 10 gün içerisinde görüşmelerin gerçekleşme ihtimalinin olduğunu belirtiyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın