Paylaşım

2016 Ağustos Ayına İlişkin Enflasyon Verileri Açıklandı


 

Yurt içi piyasaların dikkatle takip ettiği Ağustos ayına ilişkin enflasyon verileri kamuoyuna açıklandı. Son 7 yılın en düşük Ağustos rakamlarının görüldüğü enflasyon verilerinden öne çıkan noktalar ve merak edilenler haberimizde;

Ağustos ayına ilişkin enflasyon verileri geçen gün kamuoyuna açıklandı. Açıklanan verilerde dikkat çekici olan en önemli nokta; son 7 yılın en düşük Ağustos ayı rakamlarının görülmüş olmasıydı. Yurt içi piyasaların adeta nefes almasını sağlayan ve ekonomistlerin beklentilerini aşmayı başaran enflasyon verilerinden öne çıkan noktalar ise şöyle;

Piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gerileme görüldü

TÜİK tarafından açıklanan resmi verilerde; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ağustosta aylık bazda yüzde 0,29 oranında geriledi. Yıllık enflasyon artışı ise Ağustos ayında yüzde 8,05 düzeyine kadar geriledi. Böylelikle enflasyon; piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gerilerken, son 7 yılın en düşük Ağustos ayı rakamları görüldü. Analistler yaptıkları değerlendirmelerde, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü sert düzeltme hareketlerinin düşük enflasyon rakamlarında etkili olduğunu vurguladılar. Ayrıca Ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerini buradan inceleyebilirsiniz.

Enflasyon Temmuz ayında hangi yönde açıklanmıştı?

Ağustos ayı enflasyon verilerinden bahsetmişken, Temmuz ayındaki verileri de hatırlamakta fayda var. Temmuz ayında yıllık enflasyon artışı yüzde 8,79 oranında açıklanırken, bir önceki aya göre enflasyon yüzde 1,16 oranında artış göstermişti. Temmuz ayı enflasyon verilerinin yer aldığı haberimizi detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Enflasyon verileri TCMB kararlarını nasıl etkiler?

Enflasyon verileri, TCMB’nin bu ay içerisinde gerçekleştireceği PPK toplantısında oldukça etkili olacak. Bilindiği üzere TCMB, Mart ayından bu yana faizin üst bandında indirime gidiyor. Bu noktada enflasyonun beklentileri aşması TCMB’nin faiz indirimi için elini bir hayli kuvvetlendireceğe benziyor. Böylelikle yurt içi piyasalar için TCMB’nin bu ayda da faiz indirimine gitmesi sürpriz olmayacak.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın