Yatırım yapmaya başla!

ABD 2016 Başkanlık Seçimlerine Dair 22 Aylık Soruşturmanın Dalgalarını 4 Sayfalık Rapor Dindirebilir!

22 aylık soruşturma sürecinde sona yaklaşılırken geçtiğimiz haftanın son işlem gününde sunulan rapor belirsizliklerin netlik kazanmasında etkili oldu.
ABD 2016 Başkanlık Seçimlerine Dair 22 Aylık Soruşturmanın Dalgalarını 4 Sayfalık Rapor Dindirebilir!

Özel avukat Robert Mueller, soruşturmayla ilgili son raporu özetleyen Pazar günü Kongre’ye gönderdiği bir yazıya göre, Başkan Trump ve kampanyasının 2016 seçimlerine müdahale etmek için Rusya’yla işbirliği yapmadıkları sonucuna varıldı.

Ancak Bay Mueller, Bay Barr’ın mektubuna göre, Bay Trump’ın adaleti engelleyip engellemediğine dair bir karar vermedi. Bay Mueller’in kararının yokluğunda Bay Barr, kendisinin ve Başsavcı Yardımcısı Rod Rosenstein’ın yazdığı açıklamada, Trump’ın eylemlerinin bir suç çubuğuna ulaşmadığı sonucuna vardığı açıklandı.

Duyuru, 2017’den bu yana yönetim ve Bay Trump’ın Federal Araştırma Bürosu müdürü James Comey’i kovduğu bir soruşturmayı sona erdirdi. Ancak kongre Demokratları, raporun sonuçlarını araştıracak ve belgenin tamamına ulaşmaya çalışacaklarını belirtti ve rapor üzerinde yeni bir siyasi dram süreci başlamıştı.

Soruşturmaya defalarca gündeme getiren Donald Trump, katılan avukatlar ve FBI temsilcileri raporun bulgularını benimsemiştir. Florida’daki gazetecilere konuşan Başkam Trump, bulgulara “tam bir tevkif” demişti. (Trump’ın avukatlarından biri olan Rudy Giuliani, raporu “beklediğimden daha iyi” olarak nitelendirdi.)

22 Aylık Soruşturma Özeti 4 Sayfa

Bay Barr, 22 aylık soruşturmanın bulgularını özetleyen dört sayfalık bir mektupta detayları verdi. Özel danışman, “Trump kampanyasının üyelerinin seçim müdahalesi faaliyetlerinde Rus hükümetiyle işbirliği yaptmadığının veya koordine edilmediğinin belirlendiğini” ifade etti. (Bay Trump’ın adaleti engelleyip engellemediği üzerine, Bay Barr Bay Mueller’e “bu rapor Başkan’ın bir suç işlediği sonucuna varamazken, aynı zamanda bunu ümit etmediğini” söyledi.)

Soruşturma hakkındaki rapor yasal bir tehdidi ortadan kaldırıyor. Başkan Donald Trump ve müttefikleri için Trump yörüngesindeki birkaç kişinin, Moskova’nın ABD istihbaratını artırmayı hedeflediğini söylediği bir operasyonda bulunduklarında Rus yetkililerle iletişim kurduklarını kabul etmesinin ardından siyasi bir kazanım sunuyor. (Kendisi, Demokratik rekabetini reddetti.)

Bakan Donald Trump’ın kanun uygulayıcılarla etkileşimleriyle ilgili kongre incelemelerini canlandırdığı da tespit edildi. Bay Barr, Kongre’ye raporun mümkün olduğunca çok yayınlanmaya çalıştığını söyledi. Aynı zamanda sabıka bulgusu olmadan, genellikle halkla paylaşılamayacağına dair gizli jüri bilgileri içerdiğini de belirtti.

Bu kurallar savcılara, cezai soruşturma altındaki konular hakkında hassas bilgi edinmeye dair geniş yetkiler vermek üzere tasarlanmış olarak değerlendirilmekte. Ancak herhangi bir aksilikte yaptırım uygulanmaz ise, bu kişilerin mahremiyetini korumak için bu bilgilerin açıklanmasını sınırlandırılmamış olabileceğine değinildi.

Açılan Sonda Sonuç Veriyor

Mueller sondasının sonucu ayrıca bir dizi federal, eyalet ve kongre araştırmacısı tarafından Bay Trump’a ve ortaklarına bir düzine başka konular bıraktı. Bay Trump’ın açılış konuşması New York’taki federal savcılar tarafından soruşturuluyor ve Trump’ın uzun süredir resmi olmayan bir siyasi danışmanının, bu yılın sonunda Mueller’in ofisi tarafından talep edilen suçlamalar üzerine yargılanması planlanıyor.

Bay Mueller, Bay Comey’i kovması ve eski avukatın Rusya soruşturmasını durdurması için baskı yapma çabaları da dahil olmak üzere, Bay Trump tarafından birçok eylemi inceledi. Barr, Adalet Bakanlığı liderliğinin Bay Mueller’in bu soruyla ilgili topladığı kanıtların “Başkan’ın adalet suçunu engellemesini sağlamak için yeterli olmadığını” belirlediğini yazdı.

Başsavcı ise, Adalet Bakanlığı’nın bir oturma Başkan’ın suçlanamayacağına dair uzun zamandır devam eden görüşünün, Bay Trump’ın eylemlerinin suç seviyesine çıkmadığına dair hukuki sonucunu etkilemediğini belirtti. Bay Barr, departmanın adaletin ihlali ile ilgili suçlamalara yol açma çubuğunu, bir işlemi engellemek için “yozlaşmış niyet” olarak betimledi.

Pelosi ve Liderlerin Açıklaması

2018 Haziran’ında, Bay Barr (genel avukatlık döneminden önce) Adalet Bakanlığına, Mueller’in tıkanma teorisini “ölümcül şekilde yanlış algılanan” olarak eleştiren ve başkanlığa zarar veren bir eleştiri gönderen istenmeyen bir not göndermişti. Bu notta, Başkan’ın yasal olarak yetkilerini Bay Comey’i kovmak suretiyle kullandığını yazmıştı.

Kongre’deki demokratlar, araştırma (sonda) hakkındaki daha önce yapılan eleştirileri göz önüne alındığında, Bay Barr’ın sonuçlarına sert bir meydan okuma başlatmıştı. Milletvekillerinin, Bay Trump’ın eylemlerinden herhangi birinin kınama veya görevden almayı garanti edip edemeyeceği konusundaki kararlılıklarına ulaşmalarının muhtemel olduğunu ve Bay Mueller’in elde ettiği kanıtlara erişim talep ettiklerini belirtti.

Kaliforniyalı Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve Kongre’deki Demokrat liderlerin Chuck Schumer’den yapılan açıklamasında, “Sayın Barr’ın özel avukatın soruşturmasına karşı önyargılı olduğu kamuoyu ile ilgili tarafsız bir gözlemci değil. Rapor hakkında objektif tespitler yapacak konumda değil.” denmişti.

Cuma Günkü Rapor Suları Sakinleştirebilir

Bay Mueller, raporunu Cuma günü Adalet Bakanlığı’na sundu ve 2800’den fazla mahkeme celbi yayınlayan kapsamlı bir soruşturmayı sona erdirdi. (Sona eren süre. 500’den fazla arama emri çıkartılması, özel iletişim kayıtları için 230’dan fazla sipariş alınması, Adalet Bakanlığı’na göre 13 yabancı hükümetten kanıt talep etmek ve yaklaşık 500 tanıkla görüşmek üzere talepte bulunulmasını içeriyor.)

Soruşturma, 2016 Başkanlık seçimleri sırasındaki en geniş kapsamlı Rus faaliyeti muhasebesi olarak öne çıkabilir. ABD istihbaratı kısa bir süre önce, Bay Trump Moskova’nın kendisini Demokrat Hillary Clinton’a karşı güçlendirmeyi amaçlayan bir hack, sızıntı ve dezenformasyon kampanyası yürütmediği kararına varmadı. Cumhuriyet liderliğindeki Senato İstihbarat Komitesi Mayıs 2018’de Rus katılımıyla ilgili bu sonuçları doğruladı. Moskova seçime müdahale edildiğini reddettmişti.

Haftasonu boyunca Bay Barr, raporun üst sıradaki özetini milletvekillerine ne kadar hızlı bir şekilde sunabileceklerini belirlemek için Bay Rosenstein ve üst düzey danışmanları ile yakın çalıştı.Özel müşavirin ofisine özeti hakkında danışılmadı ve ofis, Bay Barr’ın özeti hakkında yorum yapma isteklerine cevap vermedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum