Yatırım yapmaya başla!

Petrol 2015 Yılında 80 Dolar Olur mu?

Petrol 2015 Yılında 80 Dolar Olur mu?

Petrol fiyatlarının Haziran ayından bu yana gösterdiği düşüş trendi hala devam ediyor. Petrol üretiminin aynı kalmasına rağmen talebin azalması, petrol fiyatlarının düşüş yaşamasının birincil nedeni olarak gösteriliyor. Ayrıca OPEC toplantısında Suudi Arabistan’ın üretim miktarında değişiklik yapmaması hem petrol fiyatları adına hem de ekonomisi petrole dayalı olan ülkeler adına pek iyi olmadı.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Al-Naimi tarafından yapılan açıklamada, petrolün 20 dolara kadar düşmesi durumunda bile üretim miktarında değişiklik yapılmayacağını söyledi. Bu durum Venezuela gibi ekonomisi petrole dayalı olan ülkeler için kötü bir haber oldu. OPEC fiyatlar dışında pazar payına daha odaklı olduğunu bu açıklama ile gösterdi. Aynı gün ise ABD büyüme rakamlarının akaryakıt talebini artıracağı spekülasyonu ile petrol yükselişe geçti.

Dün ise Suudi Arabistan’ın eski ekonomik danışmanlarından olan John Sfakianakis tarafından yapılan açıklamaya göre krallık 2015 bütçesini, varil başı 80 dolarlık petrol fiyatına göre hazırlıyor. Bu bilginin doğru olması durumu da, piyasalarda iyimserliği yeniden sağlayabilir. Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, dünyanın en büyük petrol ithalatçısının 2015 yılındaki gider tahmini 860 milyar riyal yani 229 milyar dolar. Gelirin ise 2014 yılındaki 1.046 trilyon riyalden 715 milyar riyale gerileyeceği düşünülüyor. Petrol giderlerinin 2014 yılı bütçesinin % 89’unu kapsadığı biliniyor.

Petrol, ABD’li üreticilerin 30 yıldan uzun bir sürenin en hızlı üretimini gerçekleştirmesi ile ayı piyasasına girdi. Bu durum Birleşik Arap Emirliği Enerji Bakanı Suhail Al Mazrouei’yi OPEC dışındaki petrol üreticilerinin üretimi düşürmeleri gerektiğini söylemeye teşvik etti. Ayrıca Suudi Arabistan 2014 yılı bütçe açığının 54 milyar riyalden, 2015 yılında 145 milyar riyale çıkacağı bekleniyor. Bu nedenle maaşlarda kesintiye gidileceğini ve yatırımlara devam edileceği kaydedildi.

Dün ülkemize gelen Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakanlık Merkez Binası’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Türkiye – Irak ilişkilerini siyasi, ekonomik ve askeri alanlar dahil olmak üzere tüm alanlarda ilerletmek ve Irak petrollerinin Türkiye topraklarından geçerek dünya pazarına ihraç edilmesini istediklerini söyledi.

İbadi, iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantılarını tekrar başlatmak üzere Türkiye’de bulunduklarını belirtti. Toplantıda Irak ve Türkiye’nin yanında, bölgenin çıkarını gözetecek şekilde tekrar hayata geçirmek istediklerini kaydetti. İbadi, “Bu dönemde bütün alanlarda ikili ekonomi, enerji, güvenlik ve askeri işbirliğimizi ilerletmek istiyoruz” dedi.

Irak bütçesi ve petrolle ilgili konuların bugün Irak parlamentosunda görüşüldüğüne işaret ederek, “Irak petrolünün Türk topraklarından geçerek Ceyhan Limanı’na gelerek oradan da dünya pazarına açılması konusu gündeme gelmiştir. Biz bu anlaşmayı daha da güçlendirerek Türkiye üzerinden bu ihracatı yapmak istiyoruz. Bu ekonomik yönden Türkiye ve Irak çıkarına,” sözlerini kaydetti. Yürütülen çalışmaların açılım sürecini şeffaflık içerisinde devam edeceklerini de belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum