Yatırım yapmaya başla!

2015 Yılı Konut İstatistikleri Rekor Kırdı!

2015 Yılı Konut İstatistikleri Rekor Kırdı!

TÜİK tarafından geçtiğimiz yıla dair konut satışları rakamları bugün açıklandı. Açıklanan verilere göre; Türkiye’de konut satışlarında bir önceki yıla oranla %10.6 artışın görülmesiyle birlikte geçtiğimiz yıl toplamda 1 milyon 289 bin 320 konut satışı gerçekleştirildi. Böylelikle Cumhuriyet tarihinin satış rekoru kırılmış oldu.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2015 yılının Aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 5.9 oranında artış gözlemlendi. Böylelikle Aralık ayında toplam konut satışı 142.599 oldu. Konut satışlarında birinci olan ilimiz ise İstanbul oldu. İstanbul 26.595 konut ile ilk sırayı almayı başardı. İkinci sırayı ise Ankara aldı. Ankara 8.345 konut ile İstanbul’un en yakın takipçisi oldu. Geçtiğimiz yıl en az konut satılan il ise toplam 13 konut ile Hakkari oldu. İpotekli konut satışlarına bakıldığında ise bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 6.6 oranında azalış görülüyor. Toplam konut satışlarındaki ipotekli satışların payı ise yalnızca yüzde 28.2 oranında olurken, ipotekli konut satışlarında birinci sırayı yine İstanbul aldı. 8.826 konut satışının gerçekleştiği İstanbul’un yanı sıra en düşük toplu konut satışı ise Ardahan’da gerçekleşti.

Ayrıca 2015 yılında yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yıla oranla yüzde 20.4 oranında artarken, yabancılara yapılan konut satışındaki ilk sırayı yine İstanbul aldı. 7.493 konut ile ilk sırayı alan İstanbul’un en yakın takipçisi ise Türkiye’nin önemli turizm şehirlerinden biri olan Antalya oldu. 6.072 konut satışının gerçekleştiği Antalya’yı ise Bursa takip etti. Türkiye’de geçtiğimiz yıl en çok konut alan yabancıların ülke sıralamaları da açıklandı. Türkiye’den en çok konut alan yabancı ülke vatandaşları 4.228 ile Iraklılar olurken, ikinci sırayı 2.704 konut ile Suudi Arabistanlılar aldı.

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu ve İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bugün TÜİK tarafından açıklanan 2015 yılı konut istatistikleri hakkında görüş bildirdiler.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, konut istatistikleri hakkında yaptığı değerlendirmede geçtiğimiz yılın ekonomik anlamda zor bir yıl olduğunu belirterek inşaat sektörünün de zor günler geçirdiğini söyledi. Yılın ikinci yarısında satışlarda azalmaların meydana geldiğini belirten Tavukçuoğlu, sektörde görülen azalmalara rağmen yıl sonunda satışlarda artış görüleceğini beklediklerini ifade etti.

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa da yaptığı değerlendirmede, 2015 yılında yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin yüksek oranda büyüdüğünü vurguladı. Konut satışlarında büyük bir başarı yakalandığını belirten Aşa, açıklanan rakamların Türk ekonomisinin iyi yolda olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum