Yatırım yapmaya başla!

2015 Yazında Kuyumcunun Yüzü Gülmedi

2015 Yazında Kuyumcunun Yüzü Gülmedi

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Norayr İşler, bu yılın kuyumcular için kayıp bir yıl olduğunu ifade etti. İstikrar her şeyin ilacıdır diyen İşler, yurt içinde yaşanan siyasi belirsizlik ve huzursuzluk günlerinin altın fiyatlarında iniş ve çıkışlar yarattığını söyledi. İşler, normalin üzerinde seyreden dalgalı hareketlerin iş hacmini düşürdüğünü, yurt dışından alınan siparişlerin teslim süresini geciktirdiğini ve buna bağlı olarak da yeni sipariş almalarının ertelendiğini bildirdi.

Kuyumcular için son derece önemli olan düğün sezonunun da bu yaz beklendiği gibi geçmediğini belirten İKO Başkanı Norayr İşler; “Yaz döneminin ramazan ayına denk gelmesi ve koalisyon çalışmaları nedeniyle oluşan siyasi belirsizlikler, işlerimizi oldukça olumsuz etkiledi. Girişimciler olarak yurt dışı yatırım piyasalarındaki dalgalanma ve iç piyasadaki belirsizlik nedeniyle önümüzü görmekte zorlanıyoruz,” dedi.

Altın yatırımcılar için her zaman güvenli liman olmuştur. İşler, son zamanlarda altının her ne kadar bu özelliğini kaybetme konusunda fikirler oluşsa da 100 TL üzerinde seyreden fiyatlarıyla hala güvenli liman görünümünü koruduğunu sözlerine ekliyor.

Nişantaşı Mücevher Genel Koordinatörü Ali Rıza Haliç de Norayr İşler ile aynı yönde açıklamalarda bulundu. Bu yılın kuyumculuk sektörü için oldukça zor geçtiğini söyleyen Haliç, piyasadaki iş hacminin %20 oranında azaldığını, atın alışverişindeki taksit sınırlamasının da bunda payı olduğunu belirtti.

Darphane üretiminde de benzer şekilde düşüş oldu. Geçen yıl 10 milyon adet cumhuriyet altını basılırken, bu yıl 6.4 milyon adet basıldı. Yani üretim yıllık bazda yaklaşık %35 düşmüş oldu.

Öte yandan FED‘in dün aldığı faiz artışına gitmeme kararı üzerine altın fiyatları toparlandı. FED’den destek bulan altın fiyatları %1.3 kadar yükseldi. Ons başına 1,131.70 dolar seviyesinde seyreden spot altın %2.1 artış gösterdi.

Sydney’de Australian Bullion Co. baş ekonomisti Jordan Eliseo; “Nihayetinde faizin daha uzun bir süre düşük tutulması değerli metallere destek sağlayacak. Altın, büyüme ve enflasyon görünümüne ilişkin kayda değer endişe ile birlikte, FOMC’nin çok güvercin görünmesi ile ralli yaptı,” dedi.

ABD ekonomisindeki toparlanmanın hisse senetlerini yükseltmesi ve doları desteklemesi ise altına yatırım yapanlar için zor bir dönemin yaşanmasına sebep oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum