Yatırım yapmaya başla!

2015 Şubat Ayının En Çok Kaybeden Borsaları

2015 Şubat Ayının En Çok Kaybeden Borsaları

Şubat ayı dünya genelinde Yunanistan görüşmeleri, FED’in toplantı tutanakları, Rusya – Ukrayna uzlaşması gibi ana gündem konularıyla geçti. Yurtiçinde ise TCMB’nin faiz indirim kararı, Dolar/TL kurunun seyri gündemi belirledi.

Borsa İstanbul 100 gösterge endeksi Şubat ayı genelinde en çok kayıp yaşayan endeks oldu. 93 gösterge endeksi arasında BIST 100 endeksi Türk lirası cinsinden % 5,39 oranında değer kaybederek en son sıraya yerleşti. Borsa İstanbul’u %5,17 kayıplar Mısır’ın gösterge endeksi EGX 30 endeksi takip etti. Borsa İstanbul, Şubat ayını % 2’yi aşan kayıplarla 84.147 puandan kapattı.

En Çok Kaybeden BorsaBorsa İstanbul, yurtiçinde meydana gelen gelişmeler nedeniyle Şubat ayında dalgalı bir seyir izledi. 93 bin seviyelerini test ederek yeni bir tarihi rekor gelecek mi, soruları merak edilirken endeks, 87 bin seviyelerinden 83 bin seviyelerine kadar geriledi. Şubat’ın son haftasında yönünü yukarı çevirmeyi başarsa bile en çok kaybeden borsa olmaktan kurtulamadı.

BIST 100 endeksinde yaşanan gerilemede en büyük etkenin, dolar karşısında Türk lirasının ciddi bir şekilde değer kaybetmesi olduğu biliniyor. Şubat ayı iyimser başlamasına rağmen endeks için kötü sonuçlandı. Enflasyonun, petrol fiyatlarında meydana gelen düşüşle birlikte gerileyeceği tahmini aya iyimser başlanmasına neden oldu.

Petrol fiyatlarının toparlanmaya başlaması, FED’in faiz artırım tarihinin yaklaştığını söylemesi ve TCMB’nin faiz indirimi ile ilgili tartışmalar dolar/TL kurunun rekor tazelemesine neden oldu. TCMB’nin yanlış bir politika izlediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merkez bankası başkanını sert bir şekilde eleştirdi. Erdoğan’ın yaptığı her konuşma sonrasında da dolar/TL kurunda yükseliş meydana gelerek rekor seviyeler görüldü.

TCMB’nin 24 Şubat’ta gerçekleştirdiği PPK toplantısında faiz indirimine gitti. Merkez bankası, politika faizini 25 baz puan indirdi ve %7,50 seviyesine çekti. Faiz koridorunun üst bandını 50 baz indirdi ve %10,75’e düşürdü. Alt koridoru ise 25 baz puan indirerek, %7,25’e çekti. Bu indirimden memnun kalmayan birçok bakan söylemlerini dile getirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan merkez bankası için “bir yere bağımlılığın mı var” sözlerini kullandı. Tüm bu konuşmalar sonrasında dolar/TL kuru, 2,4670 seviyelerinden 2,4910 seviyelerine kadar yükseldi.

Türk lirası ise 2015 yılının ilk çeyreğinde dolar karşısında %7,03 oranında değer kaybetti. Bu değer kaybı ile en çok gerileyen ikinci gelişen piyasa para birimi oldu. Dolar karşında bu çeyrekte en çok düşen para birimi ise % 7,49 oranı ile Bulgar levası oldu. Şubat’ta yerel para birimi cinsinden en çok yükselen borsa ise Atina Borsası oldu. Yunanistan’ın Athex Bileşik Endeksi, Euro Bölgesi ile kurtarma programının 4 ay uzatılması kararı ile % 22 oranında yükseldi. Dolar cinsinden en çok yükselen borsa ise Rusya RTS Endeksi oldu. Petrol fiyatlarının toparlanması da Rusya Borsası’nı destekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum