Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2015 Kasım’da En Çok BIST Kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yılın 11. ayında en yüksek reel getiri BIST 100 Endeksi'nde kaydedildi. Yıllık bazda ise en çok ABD doları arttı!
2015 Kasım’da En Çok BIST Kazandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Kasım ayında en yüksek reel getiri BIST 100 Endeksi’nde gerçekleşti. Bu oranların yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %4.12, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde %1.96 olduğu bildirildi.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından Devlet İçi Borçlanma Senetleri (DİBS) %3.30, mevduat faizi %1.86 oranında getiri gerçekleştirdi. Öte yandan külçe altın %6.25, Euro %5.05, Amerikan doları ise %0.46 oranında değer kaybıyla yatırımcısını da zarara uğrattı.

TÜFE ile indirgendiğinde DİBS %1.15 oranında reel getiri sağlarken, külçe altın %8.20, Euro %7.02 ve Amerikan doları %2.52’lik bir oranla yatırımcısına kayıp yaşattı.

Kasım ayında en çok kazandıran yatırım aracı olan BIST 100 Endeksi’nin üç aylık değerlendirmede detaylı oranlarına baktığımızda; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %5.83, TÜFE ile indirgendiğinde %2.48 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağladı. Euro Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %2.85, TÜFE ile indirgendiğinde %5.92 ile yatırımcısına en fazla kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirme hakkında da bilgi verecek olursak hem Yİ-ÜFE hem TÜFE bazında en fazla kazandıran yatırım aracı Amerikan doları olurken, aynı dönemde yine hem Yİ-ÜFE hem TÜFE bazında en fazla kaybettiren yatırım aracı BIST 100 Endeksi oldu.

Yıllık bazda genel bir değerlendirme yapılacak olursa, Amerikan doları yatırımcısının yüzünü en çok güldüren yatırım aracı oldu. Amerikan doları, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %22.11, TÜFE ile indirgendiğinde ise %18.89 oranıyla en çok reel getiriyi sağladı. BIST 100 Endeksi ise yıllık bazda en fazla kaybettiren yatırım aracı oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu