Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2015 Hisseler için İyi Olacak mı?

2015 Hisseler için İyi Olacak mı?
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley Servet Yönetimi Birimi Kıdemli Danışmanı David Darst, 2015 yılı için beklentilerini açıkladı. Darst’a göre S&P 500, 2015 yılında % 2’ye yakın bir temettünün yanı sıra % 11 oranında getiri sağlayacak. Tarihi olarak endeksin toplam % 8’e yakın bir yıllık getiri sağladığını belirtti ve “karların önümüzdeki yıl yaklaşık % 7; 2016 yılında ise % 7 daha artacağını göreceğiz. Ayrıca 134 dolarlık kara göre fiyat/kazanç oranında 16,4’ten 16,9’a küçük bir büyüme olacak, bu da sizi S&P 500’de 2,275 seviyesine getirir,” dedi.

Rekor seviyelerden kapanan S&P 500 endeksine ek olarak, Dow Jones Sanayi Ortalaması da rekor seviyelerde kapanıyor. 2014 yılının genelinde S&P 51 kere; Dow Jones 36 kere rekor kırmayı başardı.
2015 yılı için iyimser bir bakış açısı da, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu‘dan geldi. 2015 yılı için korku dolu senaryoların yazılmaması gerektiğini belirten Zorlu, “etrafımız ateş çemberi, ticaret bu nedenle düştü,” dedi.

Ahmet Zorlu, 2013 yılında yaşanan % 3’lük büyüme yüzünden hedefleri küçültmeye gerek olmadığını söylüyor. Türkiye’nin bir ithalat cenneti olduğunu ve herkesin hazır mal sattığını dile getiriyor. Aynı zamanda yerli üretimin sürdürülebilmesi durumunda rekabetçi olabileceklerini, üretmeden tüketmenin sürdürülebilir bir ekonomi sağlamadığına dikkat çekiyor.

Akbank Ekonomik Araştırmalar tarafından hazırlanan 2015 Görünüm Raporu’nda da ABD ekonomisi, Euro Bölgesi, gelişmekte olan ülkeler, faiz ve döviz piyasaları ele alındı ve yıllık performanslarına ilişkin tahminlerde bulunuldu.

2015 yılının yakın dönemde olduğu gibi gelişmiş ülke performanslarında ayrışmaların devam edeceği bir yıl olmasını bekleniyor. Bu ayrışım ise para politikası kararlarına ve sermaye piyasaları performanslarına yansıyacak, görüşleri raporda yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu